MENTALUP BLOG

ANA SAYFA / BLOG / EĞİTİM ve GELİŞİM
Çocukların gelişimi; anne, baba ve eğitmenlerin yerinde müdahaleleriyle çok daha sağlıklı gerçekleşebilir. Bu nedenle, ebeveynlerin ufkunu genişletecek ve yeni bilgiler edinmelerini sağlayacak çok özel yazılar paylaştık.
Çocuk eğitimi ve gelişimi hakkında onlarca konuyu, hızla inceleyebilirsiniz.

Meb Zeka Oyunları Dersi

MEB - ZEKA OYUNLARI DERSİ

Eğitim ve Gelişim
Milli Eğitim Bakanlığı, birkaç yıldır okullarda akıl ve zeka oyunları dersi veriyor. Peki, MEB zeka oyunları nelerdir? İşlem, mantık, mekanik gibi, bu derste kullanılan eğitsel oyunlar hakkında hemen bilgi sahibi ol!
DEVAMINI OKU
ailece oynanan oyunlar

AİLECE OYNANAN OYUNLAR

Eğitim ve Gelişim
İşte ailece oynanan ve evde kolayca oynayabileceğiniz oyunlar! Çocuklarınızla birlikte zeka geliştiren oyunlar oynayarak hem faydalı hem de eğlenceli zaman geçirirsiniz. Bu sayfadaki öneriler, bilişsel becerilerin gelişimini destekleyici içeriklerden oluşmaktadır.
DEVAMINI OKU
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ İÇİN AİLELERE ÖNEMLİ TAVSİYELER

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ İÇİN AİLELERE ÖNEMLİ TAVSİYELER

Eğitim ve Gelişim
Zorunlu eğitime henüz başlamamış çocukları kapsayan dönememe, okul öncesi eğitim dönemi denir. İlkokula hazırlık niteliği olan okul öncesi eğitimi hakkında detaylı bilgileri ŞİMDİ öğrenin.
DEVAMINI OKU
okulda başarılı olmanın

OKULDA VE DERSLERDE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

Eğitim ve Gelişim
Okulda nasıl daha başarılı olabilirim? Derslerde başarılı olmanın yolları nelerdir? Yazımız bu soruların yanıtlarını bilimsel ve pratik önerilerle sunmaktadır.
DEVAMINI OKU
sınavda başarılı olmanın

SINAVDA BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Eğitim ve Gelişim
Sınavlar yaklaşıyor. Eğer sen de kendine 'sınavda nasıl daha başarılı olurum?' sorusunu soruyorsan bu makaleyi incelemende fayda var.
DEVAMINI OKU
pedagoji ve pedagog nedir

PEDAGOG NEDİR, PEDAGOJİNİN UZMANLIK ALANLARI NELERDİR?

Eğitim ve Gelişim
Pedagoji nedir? Çocuk gelişimi alanına pedagoji denir. Çocuk gelişimi alanındaki uzmanlara da pedagog denir. Pedagojik ürünü ise, çocukların gelişimi için kullanılan ürünlerdir. Hangi durumlarda destek alınır? Cevap:
DEVAMINI OKU
cocuk gelisimi

ÇOCUK GELİŞİMİ DÖNEMLERİ VE BİLİNMESİ GEREKENLER!

Eğitim ve Gelişim
Çocuk gelişimi; büyüyen çocukların, büyüme sürecinde zihinsel ve fiziksel kazanımlar elde etmesine denir. Bu yazıda, çocukların gelişim evreleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Doktor ve uzmanların tavsiyelerini inceleyebilirsiniz. Çocuk gelişimi uzmanı nedir, uzmanların önerileri nelerdir?
DEVAMINI OKU
yariyil-somestr-etkinlikleri-2017

YARIYIL TATİLİNDE ÇOCUKLARLA BİRLİKTE YAPILACAK EN GÜZEL ETKİNLİKLER

Yarıyıl tatilinde ailece yapılabilecek ve çocukları çok mutlu edecek tavsiyeler. 2019 sömestr tatilinde gezilecek yerler ve yapılacak etkinlikler bu yazıda.
DEVAMINI OKU
En Güzel Karne Hediyeleri 2018-2019 - 30+ Hediye Önerisi

EN GÜZEL KARNE HEDİYELERİ 2018-2019 | 30+ HEDİYE ÖNERİSİ

Eğitim ve Gelişim
2017 - 2018 yarıyıl tatili için çocuklarınıza alabileceğiniz EN GÜZEL karne hediyelerini öneriyoruz! İster okul öncesi ister ilkokul ve üzeri; eğlenceli, eğitici ve öğretici 30'dan fazla karne hediyesi önerisi bu yazıda
DEVAMINI OKU
E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS)

E-OKUL VBS - ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISINI TAKİP EDİN ✅

Eğitim ve Gelişim
MEB e-okul sistemi kullanımı hakkında detaylı bilgiler. E okul veli bilgilendirme (VBS) nedir, nasıl kullanılır? E-okul ile çocuğunuzun ders notlarını ve okul başarısını takip edebilirsiniz. Detaylar bu yazıda.
DEVAMINI OKU
öğrenme güçlüğü

BU 10 YÖNTEM SAYESİNDE ÇOCUKLAR EV ÖDEVİ YAPMAYI SEVİYOR!

Eğitim ve Gelişim
Çocuğunuz veya öğrenciniz ev ödevi yapmak istemiyor mu? Zor ödevler, çocukların ders çalışma ve okul motivasyonunu düşürebilir. Ev ödevi yapmayı 10 pratik adımda sevdirebileceğiniz bu yöntemleri inceleyin.
DEVAMINI OKU
öğrenme stilleri

KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞEN ÖĞRENME STİLLERİ ve ETKİLİ YÖNTEMLER

Eğitim ve Gelişim
Çocuğunuzun öğrenme stilini keşfedin ve ders çalışma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olun! En etkin öğrenme stilleri ve ders çalışma biçimleri nelerdir? Görsel, işitsel, dokunsal öğrenim yöntemlerini ŞİMDİ inceleyin./div>
DEVAMINI OKU
öğrenme stilleri

EĞİTİMİN VE EĞİTİMDE AİLENİN ÖNEMİ

Eğitim ve Gelişim
Eğitimin önemi üzerine bilgilendirici yazımızı okuyun. Eğitim nedir? Çocuk gelişiminde ve eğitimde ailenin önemi. Çocuk yetiştirme hakkında, uzman tavsiyeleriyle birlikte çok önemli bilgiler paylaştık.
DEVAMINI OKU
cocuk oyunları

KOLAY ÇOCUK OYUNLARI | BASİT ADIMLARLA HEMEN OYNAYIN!

Eğitim ve Gelişim
Çocuklara göre oyunlar, zararlı içerik ve reklam içermemelidir. Bu sayfada eğitici, öğretici ve bir o kadar eğlenceli çocuk oyunları oynayabilirsiniz. Kolay seviyelerden başlayıp, gittikçe zorlaşan oyunlar, küçük çocuklar için de oldukça keyifli!
DEVAMINI OKU
Çocuklarda Yalan Söyleme

ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

Eğitim ve Gelişim
Çocuğunuzu yalan söylemekten alıkoyacak 10 önemli adım. Çocuklarda yalan söyleme nedenleri ve yalan söyleyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı? Bu yazıyı okuyarak; hayal ürünü, ihtiyaca yönelik, örnek alınan, sosyal ve patolojik yalanlar hakkında bilgi sahibi olun, çözüm yollarını öğrenin.
DEVAMINI OKU
metilfenidat

PSİKOSOSYAL GELİŞİM KURAMI NEDİR, EVRELERİ NELERDİR?

Eğitim ve Gelişim
Psikososyal gelişim nedir? Erik Erikson tarafından tanımlanan psikososyal gelişim kuramı ve evreleri hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar. Tüm yaş aralıkları için, hangi evrede, nelere dikkat etmeli? Detaylar yazıda
DEVAMINI OKU
metilfenidat

23 NİSAN ETKİNLİKLERİ VE HEDİYE ÖNERİLERİ | 2017

Eğitim ve Gelişim
23 Nisan ETKİNLİKLERİ ve çocuk bayramı için en güzel HEDİYE önerileri bu sayfada. Etkinlikler nerede, hangi tarih ve saatte yapılacak, hangi hediyeyi almalıyım? diye daha fazla düşünmenize gerek yok. Hemen okuyun!
DEVAMINI OKU
okullar ne zaman aciliyor

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

Eğitim ve Gelişim
2017-2018 Eğitim ve öğretim dönemi için okulların açılış tarihi MEB tarafından açıklandı. Bu yazıda okullar ne zaman açılacak paylaştık. Resmi duyuru ve tarihler için inceleyin.
DEVAMINI OKU
Çocuklarda Yalan Söyleme

ETÜT MERKEZİ NEDİR? YAZ OKULUNUN FAYDALARI VE FİYATLARI

Eğitim ve Gelişim
Etüt merkezi, okul derslerine destek olması amacıyla, okul saatleri dışında öğrencilere eğitim-öğretim hizmeti sağlayan kurumlardır. Etüt merkezi fiyatları, yaz okulu ücretleri ve diğer detayları bu yazıda inceleyin.
DEVAMINI OKU
tatil kitabı

TATİL KİTABI TAVSİYELERİ | İLKOKUL 1. 2. 3. 4. SINIFLAR

Eğitim ve Gelişim
En güzel tatil kitabı önerileri bu yazıda. 1,2,3,4 ve 5. sınıflar için tatil kitabı önerilerini ayrı ayrı listelediğimiz yazıyı okuyarak; sömestr ve yaz tatillerini verimli değerlendirebilirsiniz.
DEVAMINI OKU
Montessori çocuk etkinlikleri

Montessori Çocuk Etkinlikleri

Üstün Yetenekliler |  Eğitim ve Gelişim
Montessori, çocuğun kendi kendini geliştirebilmesini ve kendine yetebilmesini amaç edinen özgür eğitim bilimidir. Peki, montessori etkinlikleri nelerdir? Bu metod için çocuk etkinlikleri ve diğer tüm detayları incele!
DEVAMINI OKU
Eğitim 4.0

ENDÜSTRİ 4.0 İLE GELEN EĞİTİM DÜZENİ: EĞİTİM 4.0

Endüstri 4.0 devrimi ile hayatımıza giren Eğitim 4.0 nedir? Eğitim 4.0’ın geleneksel eğitimin karşısındaki farkları neler? Eğitim 4.0 dünyasını tanıyın!
DEVAMINI OKU
EN POPÜLER YAZILAR
zeka geliştirici oyunlar

ZEKA GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

Zeka geliştirici oyunlar ile çocukların zihinsel gelişim süreçlerini desteklemek ne derece faydalı olur? Çocuğunun zihinsel gelişimi için doğru yönlendirmeler yapmak isteyen ailelerin en çok merak ettiği soru bu!
DEVAMINI OKU
ilaçlı ve ilaçsız dikkat eksikliği tedavisi

İLAÇLI VE İLAÇSIZ DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Çocuk ve yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite nedenleri, tanısı, belirtileri, ilaçlı - ilaçsız tedavi yöntemlerini bu makalemizden öğrenebilirsiniz.
DEVAMINI OKU
çoklu zeka gelişimini sağlamak

ZEKA NASIL GELİŞTİRİLİR? 8 KOLAY VE BİLİMSEL YÖNTEM

Bebek, çocuk ve yetişkinler için zeka geliştirmenin 8 kolay ve kaliteli tekniğini ve en eğlenceli yolunu şimdi öğrenebilirsiniz. Zekanızı doğru yöntemlerle geliştirin!
DEVAMINI OKU
hafiza-gelistirme-ve-guclendirme-teknikleri

HAFIZA GELİŞTİRME VE GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ

En hızlı ve en iyi 5 hafıza geliştirme tekniğini hemen öğrenmeye başla! Bu egzersizlerle belleğini güçlendir, hafızanı geliştir ve unutkanlığına çözüm bul.
DEVAMINI OKU