AİLECE OYNANAN OYUNLAR

ANA SAYFA / BLOG / Ailece Oynanan Oyunlar
Son Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019

Ailece oynanan oyunlar arasından çocukların gelişimi için en faydalı oyunları seçtik. Bu oyunlar ile ailece hem eğlenceli, hem de faydalı zaman geçirebilirsiniz.

Hakkında bilgi paylaştığımız oyunların bazıları eş zamanlı, bazıları ise sırayla oynanıyor. Ailece oynanan oyun önerisi yaparken önceliği, zeka geliştirici oyunlara verdik. Hangi oyunun, hangi becerileri geliştirdiğini ve nasıl oynandığını açıkladık. Keyifli bir liste oldu. 👍

  1. MentalUP Zeka Oyunu (YENİ🌟)
  2. Nesi Var Oyunu
  3. Bomfiz Oyunu
  4. Sesli Harfleri Değiştir Oyunu
  5. Scrabble Oyunu

1) MentalUP Zeka Oyunları

MentalUP Zeka Oyunları Nedir, Nasıl Oynanır?

Çocuğunuzla saatlerce youtube videoları izlemek, bebek giydirmek, sırayla araba yarışı oynamak gibi aktivitelerin yerine tercih edebileceğiniz bilimsel zeka oyunları uygulaması olan MentalUP’ı deneyin. Sırayla veya iki farklı cihazdan eş zamanlı oynayıp zeka skorlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Bunu şimdi deneyebilmeniz için aşağıda örnek oyunlar paylaştık.

dikkat geliştirici aile oyunu

Dikkat geliştirici aile oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görselleştirme, Görsel Dikkat, Kıyaslama

mantık geliştirici aile oyunu

Mantık geliştirici aile oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Akıl Yürütme, Planlama, Görselleştirme

hafıza geliştirici aile oyunu

Hafıza geliştirici aile oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Uzamsal Bellek, Kısa Süreli Bellek

MentalUP; Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilmiş, pedagojik ürün sertifikalı, Türk yapımı ve benzersiz bir oyun uygulamasıdır. Çocuklarda öğrenmenin en iyi yöntemi olan oyunların bilinçli ve programlı bir şekilde sunulmasıyla zeka gelişimini desteklemektedir.

MentalUP Tüm Oyunlar: Şimdi Deneyin

MentalUP Zeka Oyunlarının Çocuklara Faydası:

Sözel, görsel, sayısal zeka gelişimi, mantık yürütme, problem çözme, analitik düşünme, dikkat ve konsantrasyon yeteneği gelişimi sağlar. Bununla birlikte çocukların günlük teknoloji kullanım ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde gidermelerini sağlar.

Her yaş çocuk için uygundur. (Ağırlıklı kullanıcı yaş aralığı 5-16 Yaş)

2) NESİ VAR OYUNU

“Nesi Var” Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Oldukça basit ama bir o kadar faydalı bir oyundur. Üstelik çok da eğlencelidir. 2 kişi veya daha fazla kişi ile oynanır. Oyunculardan biri oyunun oynandığı ortamda –Örnek: Evde oynanıyor olsun- içinden bir nesneyi seçer. Mesela, TV kumandası… Karşısındaki oyuncular henüz hangi nesneyi aklında işaretlediğini bilmediği için ona sorarlar: Nesi var?

-Kırmızı tuşu var.

-Başka nesi var?

-Siyah tuşları var

-Başka nesi var?

-Gri rengi var

-Buldum! TV kumandası.

Ailece Oynanan Oyunlar

İpuçları gelirken kim hızlı davranır da nesnenin ne olduğunu doğru tahmin ederse o kişi 1 sayı kazanır.

“Nesi Var” Oyununun Çocuklara Faydası:

Çocukların görsel zeka ve dikkat yeteneğini geliştirir. İpuçlarını değerlendirme becerilerini destekler.

3 yaşından itibaren tüm çocuklar için uygundur.

Çocuğunuzun görsel zeka ve dikkat gelişimini desteklemek için aşağıdaki interaktif oyunları da sırayla oynayabilirsiniz. Bakalım kim daha çok puan alacak?

Geliştirici oyun

Görsel Zeka Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görselleştirme, Uzaysal Algı, Akıl Yürütme

Faydalı oyun

Dikkat Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel dikkat, görsel tarama, kavramsallaştırma

Ailece oynanan oyunlar listesine bomfiz oyunu ile devam edelim.

3) BOMFİZ OYUNU

BomFiz Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Standart “BOM!” oyunundan farklı olarak 3 aşamalı göreve sahiptir. Bu yüzden 10 yaş zeka oyunları arasında tercih edilebilir. Standart BOM oyununda 1’den 5’e kadar sırayla sayılırken 5. Sayıya denk gelen oyuncu “beş” demek yerine “bom” diyordu ve 5'in katlarına (10-15-20-25…) her oyuncunun rakam yerine BOM demesi gerekiyordu. BomFiz zeka oyununda ise sadece 5’in katlarında BOM demek yetmiyor. Bununla birlikte 7’nin katlarında da rakam yerine “fiz” demek gerekiyor. Evde oynanan eski oyunlar (nostaljik oyunlar)dan biridir.

Bomfiz Örneği: 1-2-3-4-BOM-6-FİZ-8-9-BOM-11-12-13-FİZ-BOM-16…

Tabi bomfiz oyununun zihnimizi zorlayan kuralları bunlarla sınırlı değil. Üçüncü ve en zor kuralı ise 5 ve 7’nin ortak katlarında “Bom” veya “Fiz” yerine “BomFiz” deme zorunluluğu… İşte bu harika! Örneğin, 35 rakamı hem 5’in hem de 7’nin katları arasında yer alır.

BomFiz Oyununun Çocuklara Faydası:

Bom-Fiz oyunu çocuklarda sayısal zeka gelişimi, işlem yapabilme kabiliyeti ve dikkat gelişimi yönünden faydalı bir oyundur.

9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

Çocuğunuzun sayısal zeka gelişimini desteklemek için aşağıdaki interaktif oyunları da inceleyin.

Eğitici aile oyunu

Sayısal İşlem Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Matematik Becerisi, Akıl Yürütme, İşlem Hızı

Evde matematik oyunu

Matematik Beceri Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Matematik Becerisi, Karar Verme, İşlem Hızı

4) Sesli Harfleri Değiştir Oyunu

Sesli Harfleri Değiştir Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Kalabalık oynanabilen keyifli ve bol gülmeceli bir oyundur. Bu eğlenceli oyun için kurallar da çok basit: Bir kişi sesli harf seçer. Örneğin “u” harfi. Sağ baştaki oyuncudan başlar ve bir kelimedeki sesli harflerin tamamı “u” olacak şekilde telaffuz etmesi istenir. Örnek: “Bilgisayar” kelimesini “bulgusuyur” şeklinde söylemesi gerekir. Her oyuncu birer kelime söyler ve ebe olan kişi belirlenen sesli harf dışında başka sesli harf kullanmadan bu kelimeyi tekrar eder. Yanarsa kendisi bir harf belirler ve sıradaki kişi ebe olur. Ailece bir araya gelerek çocuklarınızla neşe içerisinde oynayabilirsiniz.

Sesli Harfleri Değiştir Oyununun Çocuklara Faydası:

Hızlı düşünme ve sözel zeka gelişimi sağlar.

8, 9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

5) Scrabble Oyunu

Scrabble Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Ailece oynanan oyunlar listesine dünyanın en popüler kelime oyunlarından biri olan scrabble ile devam edelim. Scrabble ile birlikte çocuğunuzun yaşına uygun çeşitli kutu oyunları da tercih edilebilir. Scrabble oyununda amaç: oyun tahtası üzerinde harf taşlarını çeşitli kurallara göre yerleştirirken anlamlı kelimeler oluşturabilmektir. 9 yaş zeka oyunları tercihlerinize scrabble ile başlayabilirsiniz. Oyunu yöneten kural kitapçığı vardır. Scrabble oyununu yetişkinler de çok seviyor. Evde arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında sıkça tercih edilir.

Scrabble Oyununun Çocuklara Faydası:

Scrabble oyunu, çocukların kelime haznesinin gelişmesinde ve dil bilgisi kurallarının öğretilmesinde etkili bir oyundur.

8, 9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

Tek başına veya iki kişi karşılıklı oynanan zeka oyunları incelemesi için ilgili bağlantıya tıklayabilirsiniz. Blog yazılarımızda, evde oynanan çocuk oyunları, kağıtla oynanan zeka oyunları gibi çocuklar için faydalı ve geliştirici faaliyetler paylaşmaya devam ediyor olacağız. MentalUP, anne, baba ve eğitmenlerin yanında. Siz de destek olmak için bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.