AİLECE OYNANAN OYUNLAR

ANA SAYFA / BLOG / AİLECE OYNANAN OYUNLAR

BomFiz Oyunu

BomFiz Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Standart “BOM!” oyunundan farklı olarak 3 aşamalı göreve sahiptir. Bu yüzden 10 yaş zeka oyunları arasında tercih edilebilir. Standart BOM oyununda 1’den 5’e kadar sırayla sayılırken 5. Sayıya denk gelen oyuncu “beş” demek yerine “bom” diyordu ve 5'in katlarına (10-15-20-25…) her oyuncunun rakam yerine BOM demesi gerekiyordu. BomFiz zeka oyununda ise sadece 5’in katlarında BOM demek yetmiyor. Bununla birlikte 7’nin katlarında da rakam yerine “fiz” demek gerekiyor. Evde oynanan eski oyunlar (nostaljik oyunlar)dan biridir.

Bomfiz Örneği: 1-2-3-4-BOM-6-FİZ-8-9-BOM-11-12-13-FİZ-BOM-16…

Ailece Oynanan Oyunlar

Tabi bomfiz oyununun zihnimizi zorlayan kuralları bunlarla sınırlı değil. Üçüncü ve en zor kuralı ise 5 ve 7’nin ortak katlarında “Bom” veya “Fiz” yerine “BomFiz” deme zorunluluğu… İşte bu harika! Örneğin, 35 rakamı hem 5’in hem de 7’nin katları arasında yer alır.

BomFiz Oyununun Çocuklara Faydası:

Bom-Fiz oyunu çocuklarda sayısal zeka gelişimi, işlem yapabilme kabiliyeti ve dikkat gelişimi yönünden faydalı bir oyundur.

9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

Sesli Harfleri Değiştir Oyunu

Sesli Harfleri Değiştir Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

Kalabalık oynanabilen keyifli ve bol gülmeceli bir oyundur. Oyunun kuralları çok basit: Bir kişi sesli harf seçer. Örneğin “u” harfi. Sağ baştaki oyuncudan başlar ve bir kelimedeki sesli harflerin tamamı “u” olacak şekilde telaffuz etmesi istenir. Örnek: “Bilgisayar” kelimesini “bulgusuyur” şeklinde söylemesi gerekir. Her oyuncu birer kelime söyler ve ebe olan kişi belirlenen sesli harf dışında başka sesli harf kullanmadan bu kelimeyi tekrar eder. Yanarsa kendisi bir harf belirler ve sıradaki kişi ebe olur. Ailece bir araya gelerek çocuklarınızla neşe içerisinde oynayabilirsiniz.

Sesli Harfleri Değiştir Oyununun Çocuklara Faydası:

Hızlı düşünme ve sözel zeka gelişimi sağlar.

8, 9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

MentalUP Zeka Oyunları

MentalUP Zeka Oyunları Nedir, Nasıl Oynanır?

MentalUP zeka oyunlarını çocuklar tek başına oynayabilir ancak ailece oynanan oyunlar kategorisinde bahsetmemizin sebebi: cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarda erişilebiliyor olmasıdır. Çocuğunuzla saatlerce youtube videoları izlemek, bebek giydirmek, sırayla araba yarışı oynamak gibi aktivitelerin yerine tercih edebileceğiniz bilimsel zeka oyunları uygulaması olan MentalUP, kısa sürede 200 binden fazla ailenin vazgeçilmezi oldu. Dikkat gelişimi için yetişkinlerin de keyifle oynadığı MentalUP Beyin Egzersizleri, Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilmiş, TÜBİTAK destekli, Türk yapımı, benzersiz bir oyun uygulamasıdır. Çocuklarda öğrenmenin en iyi yöntemi olan oyunların bilinçli ve programlı bir şekilde sunulmasıyla zeka gelişimini desteklemektedir. Üye olup 7 gün boyunca ÜCRETSİZ deneme yapabilirsiniz. Bu süreçte MentalUP size önemli istatistikler verecektir.

MentalUP Zeka Oyunu: Şimdi Deneyin

MentalUP Zeka Oyunlarının Çocuklara Faydası:

Sözel, görsel, sayısal zeka gelişimi, mantık yürütme, problem çözme, analitik düşünme, dikkat ve konsantrasyon yeteneği gelişimi sağlar. Bununla birlikte çocukların günlük teknoloji kullanım ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde gidermelerini sağlar.

Her yaş çocuk için uygundur. (Ağırlıklı kullanıcı yaş aralığı 5-16 Yaş)

Scrabble Oyunu

Scrabble Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır?

9-10 yaş zeka oyunları listesine dünyanın en popüler kelime oyunlarından biri olan scrabble ile devam edelim. Scrabble ile birlikte çocuğunuzun yaşına uygun çeşitli kutu oyunları da tercih edilebilir. Scrabble oyununda amaç: oyun tahtası üzerinde harf taşlarını çeşitli kurallara göre yerleştirirken anlamlı kelimeler oluşturabilmektir. 9 yaş zeka oyunları tercihlerinize scrabble ile başlayabilirsiniz. Oyunu yöneten kural kitapçığı vardır. Scrabble oyununu yetişkinler de çok seviyor. Evde arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında sıkça tercih edilir.

Scrabble Oyununun Çocuklara Faydası:

Scrabble oyunu, çocukların kelime haznesinin gelişmesinde ve dil bilgisi kurallarının öğretilmesinde etkili bir oyundur.

8, 9, 10, 11+ Yaş çocuklar için uygundur.

Tek başına veya iki kişi karşılıklı oynanan zeka oyunları incelemesi için ilgili bağlantıya tıklayabilirsiniz. Blog yazılarımızda, evde oynanan çocuk oyunları, kağıtla oynanan zeka oyunları gibi çocuklar için faydalı ve geliştirici faaliyetler paylaşmaya devam ediyor olacağız. MentalUP, anne, baba ve eğitmenlerin yanında. Siz de destek olmak için bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.