5 YAŞ ZEKA OYUNLARI

ANA SAYFA / BLOG / 5 Yaş Zeka Oyunları

Türkiye’de hatta dünyada en çok tercih edilen 5 yaş zeka oyunları, bu oyunların zeka gelişimine olan katkıları, ortalama piyasa fiyatları ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında doyurucu mu doyurucu bir yazı hazırladık. Üstelik 3 boyutlu, kağıt, ahşap oyuncaklar; ailece veya teknolojik cihazlarla oynanabilen tüm zeka oyunlarından bahsettiğimiz harika bir içerik oldu.

Aşağıdaki liste Türkiye’de birçok kolej tarafından tercih edilen 5 yaş zeka oyunları ve oyuncaklarını kapsamaktadır. Güvenle inceleyip çevrenizdeki ebeveynlerle paylaşabilirsiniz.

5 Yaş Zeka Oyunları

En Çok Tercih Edilen 5 Yaş Zeka Oyunları

1

Rubik Zeka Küpü:

 Diğer bir adıyla sabır küpü, 6 farklı renkten oluşan ve aynı renk küpleri aynı yüzeyde birleştirmeyi gerektiren mekanik zeka oyunudur. 3+ yaş için uygun olan bu oyuncak özellikle 5 yaş ve üzeri için tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi, 3-4 yaşındaki çocukların ilgisini çekecek basitlikte olmayışıdır. Yine de daha küçük yaştaki çocuklarınız ilgilenecek olursa (sıkılmazsa) oynamasının hiçbir sakıncası yoktur. Rubik zeka küpü ile oynayan çocuğunuzu takip ederseniz oyunu kaç saniyede bitirdiğini not etmelisiniz. Bir sonraki denemesi ve daha sonraki denemelerinde bu süreyi kısaltmak için çabaladıkça çocuğunuzun hızlı karar verme mekanizması gelişecektir. Bununla birlikte çocuğunuzun el-göz koordinasyonu güçlenir.
UYARI: Rubik zeka küpü dünyanın en çok satan oyuncağı olarak yetişkinler için de oldukça faydalı ve ilgi çekicidir. Lütfen çocuğunuzla sıra kavgası yapmayınız ☺

Rubik Küpü Fiyatı: 25 – 50 TL (Lisanslı fiyatlar)
rubik zeka küpü

2

Tangram:

 : 7 adet geometrik parçadan oluşan versiyonu oyun-oyuncak kategorisinde efsaneleşmiş olsa da 7’den fazla parçadan oluşan tangram oyun setleri de üretilmiştir. Geometrik parçaları farklı şekillerde bir araya getirerek yüzlerce objenin gölge görünümünü tasarlayabilirsiniz. Tangram oyunu almaya karar verirseniz kutu içeriğinde örnek görsellerin olmasına dikkat edin. Aksi halde çocuğunuzun sadece hayal gücünü geliştirecektir. Örnek görsellere bakarak aynısını yapmaya çalıştığında ise görsel zeka ve dikkat gelişimi sağlar. Hatta unutkanlığı önlemeye yönelik faydası da vardır. Tangram oyununun ahşap, plastik veya kağıt malzemeden üretilmiş modelleri mevcuttur. 5 yaşa göre oyunlar arasından Tangram, zekayı geliştirici özelliği ile birlikte oldukça eğlenceli bir oyundur.

Tangram Oyunu Fiyatları: 30 – 60 TL (Ebatlarına ve malzeme kalitesine göre fiyatı değişiyor)

3

Katamino:

 Pentamino adı verilen parçalardan oluşan bir zeka oyunudur. Pentaminolar, tetris oyunundaki parçalara benzer. Bu parçaları bir araya getirerek çeşitli şekiller tasarlamaya yöneliktir. Sadece 5 yaş çocuklar değil, 3+ yaşta her çocuk için ve hatta yetişkinler için de eğlenceli bir oyundur. 5 yaş zeka oyunları arasında tavsiye etmemizin sebebi ise artık çocuğunuzun oyunu daha rahat yorumlama yaşının gelmiş olmasıdır. Katamino oyunu çocuklarda analitik düşünme becerileri kazandırır. Görsel zeka gelişimi ve konsantrasyon yeteneği gelişimi de sağlar. 5 yaş oyunları eğitici oyunlardır. Katamino, okul öncesi eğitim kurumlarının da sık tercih ettiği bir oyuncaktır. Lisanslı almak isterseniz üretici firmanın Gigamic olduğunu hatırlatalım.

Katamino Oyunu Fiyatı: 60 TL - 110 TL (Mağazalar arası fiyat farkı var)
katamino

4

Çılgın Çubuklar:

 Misketlerin altına ızgara şeklinde karşılıklı ve karışık bir şekilde dizilmiş çubukları sırayla çekerken misketleri ızgaraların arasından düşürmemeye dayalı bir oyundur. En çok misketi düşüren oyunu kaybeder. 2 veya daha fazla kişi ile oynanan bu oyun teknik olarak zor olmadığı için daha küçük yaştaki çocuklar için de uygun görülebilir ANCAK! Çubuklar 5 yaş altı çocuklarda tehlikeli bir oyun aracı olabileceği için tavsiye edilmez. 5 yaş zeka oyunları arasında iyi bir alternatif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir oyundur. Çılgın Çubuklar resmi ürün sayfasında inceleyebilirsiniz.

Çılgın Çubuklar Oyunu Fiyatı: 55 - 80 TL (Mağazalar arası fiyat farkı var)

5

Hanoi Kuleleri Oyunu:

 Basit kuralları olan fakat göründüğü kadar basit olmayan matematiksel zeka oyunudur. 3 kule ve 8 diskten oluşur. Her hamlede yalnızca 1 disk hareket ettirilir ve büyük disk küçük diskin üzerine konulamaz. Ters huni şeklinde yapıyı bir kuleden başka kuleye taşımayı gerektirir. Toplam hamle sayısı başarı derecesi faktörüdür. Hanoi Kuleleri, 5 yaş oyunları okul öncesi kategorisinde sıklıkla tercih edilen bir oyuncaktır. Detaylı bilgi için Hanoi Kuleleri Wikipedia sayfasını inceleyebilirsiniz. Birçok E-markette ürün mevcut.

Hanoi Kuleleri Oyunu Fiyatı: 20 – 30 TL (Ahşap ve plastik seçeneklerine göre fiyat farklılıkları var)
hanoi kuleleri

6

MentalUP Zeka Oyunları:

 Türkiye'de birinci yılında 100.000'den fazla ailenin tercihi olmayı başaran MentalUP Zeka Oyunları'nı tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen 5 yaş zeka oyunları arasında yer alan MentalUP, TÜBİTAK destekli ve PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikasına sahip güvenilir bir uygulamadır. Hitap ettiği kullanıcı grubu ve kullanıcılar üzerindeki çok yönlü etkileriyle dünyada bir ilk olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan bilimsel MentalUP Zeka Oyunları, dikkat, hafıza, görsel-sözel-sayısal zeka gelişimi için hem okul öncesi, hem de okul çağı çocukları için tavsiye edilmektedir

MentalUP Beyin Egzersizleri (Lisans süresine göre fiyat seçenekleri mevcut. Denemek isteyenler için 7 gün ÜCRETSİZ kullanım hakkı vermektedir.)

MentalUP Zeka Oyunları: Şimdi Deneyin

7

Sun and Moon (Gece-Gündüz) Oyunu:

 Zeka oyunları arasında 2 yaşından 6 yaşına kadar uygun olan bu oyuncak ile çocuklar, örnek kitapçığındaki şekilleri sırıklara geçirerek oluşturmaya çalışır. Dolayısıyla ilk koyulan parça ile son koyulacak parçanın hesaplanması gerekir ki arada kalması gereken parçalar oyun dışında kalmasın. Çocuklar bu sıralamayı takip etmeye çalışırken zamanla yarışır. Problem çözme, görsel zeka ve mantık kurabilme yeteneği sağlar.

Sun And Moon Oyunu Fiyatı: 70 – 90 TL (Mağazalar arası fiyat farkı var)

SOSYAL SORUMLULUK ve DEĞER KATAN UYGULAMALAR

5 yaş zeka oyunları tavsiyeleri yeni içerikler ve oyuncaklar ile devam edecek. Evde, sokakta, yalnız veya topluca oynanan oyunlar hakkında bilimsel içerikler hazırlıyoruz.

Oluştuduğumuz içerikler anaokullarına ve kreşlere ilham verici niteliktedir. Her yaşa uygun oyun ve oyuncakları blog sayfamızda ilgili başlıklar altında paylaşıyoruz. Paylaştığımız 5 yaş oyunları evde ve okul öncesi eğitim kurumlarında oynanmaya müsait, eğitici oyunlardır.

"Günümüz çocuklarının isteklerinin çoğu, ihtiyaçlarının ise pek azı karşılanıyor."
Jesper Juul

Çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürün geliştirmenin yanında ailelerin bilinçlendirilmesine yönelik bilimsel makaleler ve sosyal çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sosyal medya sayfalarımızı beğenerek ulusal projelerimizi destekleyin. Hemen altta görünen Takip Et butonuna basarak MentalUP Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.