OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ İÇİN AİLELERE ÖNEMLİ TAVSİYELER

ANA SAYFA / BLOG / Okul Öncesi Eğitimi İçin Ailelere Önemli Tavsiyeler
Son Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019

Okul öncesi: Zorunlu eğitime henüz başlamamış çocukları kapsayan dönemin adıdır. Yaş aralığı vermek gerekirse okul öncesi, 3 yaş – 6 yaş arası çocuk grubunu ifade etmektedir. Peki, okul öncesi eğitimi nedir?

Okul öncesi eğitimi: Çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim sürecidir. Okul öncesi eğitim programı iyi planlandığında, ebeveynlerin ve eğitimcilerin etkin rol aldığı, verimli bir öğrenme ortamı oluşur. Okul öncesi eğitim döneminde çocuklar büyük kazanımlar sağlar.

TÜBİTAK destekli, okul öncesi eğitsel zeka oyunlarıyla çocuğunuzu zorunlu eğitim dönemine hazırlayabilirsiniz. MentalUP Okul Öncesi Zeka Oyunları'nı inceleyin

MENTALUP’I İNCELE

Okul Öncesi Eğitim Hakkında Mutlaka Bilmemiz Gerekenler

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ARAÇLARI NELERDİR?

Çocuğunuzu okul hayatına veya daha genel anlamıyla hayata hazırlarken okul öncesi dönemde kullanabileceğiniz eğitsel araçlar şunlardır:

 1. Okul öncesi eğitim kitapları: Boyama, kırpma, bulmaca türü kitaplar.
 2. Okul öncesi eğitim siteleri: Eğitici animasyonlar, interaktif uygulamalar ve video içerikler.
 3. Okul öncesi oyunları: Oyuncak, oyun, interaktif mobil oyunlar, web oyunları gibi içerikler.
 4. Okul öncesi eğitim kurumları: Anaokulu, yuvalar, kulüpler ve benzeri kurumlar.

Yukarıdaki 4 maddeyle ilgili önemli bilgiler ve tavsiyeler içeren keyifli bir yazı oluşturduk. Tavsiyelerle başlayalım:

1- OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KİTAPLARI | UZMAN TAVSİYELERİ

Geometrik şekilleri ve renkleri öğretmeye yönelik kitaplarla birlikte basit bulmacalar içeren kitaplar tavsiye edilmektedir. Boyama kitabı, iz üzerinden resim tamamlama, nesneleri tanıma ve benzeri aktiviteler içeren kitapları da okul öncesi eğitimi için kullanabilirsiniz.

Bazı kitaplarda makas ile kesme, şekillendirme gibi egzersizler mevcuttur. Bu tür aktivitelerin çocuklar için plastik kaplı makas ile ebeveyn gözetiminde uygulanması gerekmektedir.

2- OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SİTELERİ | UZMAN TAVSİYELERİ

Okul öncesi eğitimi için site seçerken çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü internetin olduğu bir alandan bahsediyoruz. Üçüncü taraf reklam yönlendirmeleri içeren web siteleri tavsiye edilmemektedir çünkü çocuklar, bu reklamlara tıklayarak kendileri için uygun olmayan sayfalara geçiş yapabiliyorlar.

Unutmayın: Ücretsiz kullanılan neredeyse her ürün, hizmet giderlerini reklamlarla finanse etmektedir. Dolayısıyla, ücretsiz olması bir cazibe değil; soru işareti olarak değerlendirilmelidir. Bu tür eğitici siteleri, ebeveyn gözüyle iyice incelemeden çocuğunuza sunmayın.

İçerik kalitesinden emin olduğunuz videolu eğitim ve animasyon sitelerini, çocuğunuza okul öncesi eğitim içeriği olarak sunabilirsiniz.

3- OKUL ÖNCESİ OYUNLARI | UZMAN TAVSİYELERİ

Okul öncesi eğitici ve zeka geliştirici oyun-oyuncak tavsiyelerini her yaşa özel ayrı ayrı paylaşmıştık. Bu yazıda okul öncesi tüm yaş gruplarını (4-5-6 yaş) kapsayan interaktif bir oyundan bahsedeceğiz.

Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen MentalUP Okul Öncesi Eğitim Oyunları uygulaması, her yaşta çocuk için kişiselleştirilebilir özelliğe sahiptir.

Çocuk adına üyelik oluşturduğunuzda çocuğun okuma yazma bilip bilmediğini soruyor. Bununla birlikte toplama çıkarma gibi basit matematik işlemlerini yapıp yapamadığını da soruyor. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar, çocuğun karşılaşacağı zeka oyunlarını şekillendirmiş oluyor.

İlk egzersizlerde gösterdiği performans ise bir sonraki aşamada karşılaşacağı egzersizlerin zorluk seviyesini belirliyor. Git gide zorlaşan egzersizler sayesinde çocuklar problem çözme becerileri ve analitik düşünme yeteneği kazanımı sağlıyorlar.

Görsel, sözel, sayısal zeka oyunları, dikkat ve hafıza egzersizleri ile çocuklar hem eğleniyor hem de zihinsel becerilerini geliştiriyor. MentalUP Okul Öncesi Eğitim Programı, bu yönüyle PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikası almış güvenilir bir uygulamadır.

Denemenizi tavsiye ederiz.

MentalUP Okul Öncesi Oyunları:

Denemek İstiyorum

Oyunların, çocuklarda zeka gelişimi için en önemli araçlar olduğunu yazılarımızda sık sık hatırlatıyoruz. Özellikle eğitici zeka oyunları çocukların hem zihinsel becerilerini geliştirmekte, hem de okul başarısını artırmaktadır. Okul öncesi eğitim oyunları, çocuk gelişim uzmanları tarafından belirlenir. MentalUP, çocuk gelişim uzmanlarının tavsiye ettiği ve okul öncesi eğitim kurumlarının tercih ettiği bilimsel bir uygulamadır.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Soru 1: Okul öncesi eğitimi kaç yaşında başlatılmalı?

Bu sorunun cevabı, çocuğun gelişim düzeyine ve aile yapısına göre farklılık gösterse de genel kabul görmüş uzman tavsiyeleri şu şekildedir:

Çocuğun 3 yaşına kadar bizzat ilgi ve şefkat görebilmesi için ebeveyni devamlı yanında olmalıdır. Yaşamın ilk 3 yılında temel güven duygusunun gelişecek olması ve temel bakım ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanabilmesi için bu süre zarfında okul öncesi eğitim kurumlarına başvurmak önerilmiyor.

Anne-baba çalışmak zorundaysa kreş önerilir. Kreş, anaokulundan farklı olarak 3 yaş altı çocukları kabul etmektedir. 36.Aydan itibaren okul öncesi eğitim planı yapmaya başlayabilirsiniz. Araştırmalara göre aileler, okul öncesi eğitimi genellikle 4-5-6 yaş dönemi için tercih ediyorlar. Çalışan annelerin olduğu ailelerde, 3 yaş altı çocukların da kreşe gönderilme oranı bir hayli fazla.

Bunlarla beraber, eğitimin her yaşta önemli olduğunu ve 1 yaşındaki çocuğun dahi ebeveyni tarafından eğitilebileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu da demek oluyor ki, okul öncesi eğitim anne-baba ile başlar; ilkokul seviyesine gelene kadar çeşitli yöntemlerle devam eder.

Soru 2: Okul öncesi eğitimi çocuğa neler kazandırır?

Okul öncesi eğitimi ile çocuğun ilgi alanları ve öne çıkan yetenekleri tespit edilebilir. Gözlemlenen çocuğun sahip olduğu bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak fiziksel ve zihinsel gelişimlerine destek vermek kolaylaşır. Bu süreç, nokta atışı çözümleri de beraberinde getirir.

Okul öncesi eğitimi çocuğun duygusal, fiziksel, zihinsel, dil ve sosyal gelişimi açısından yüksek öneme sahiptir. Çocuğa özel kişiselleştirilmiş süreçler içereceğinden, edinilen beceriler çocuğun bir ömür yaşam kalitesine yansımaktadır.

Okul öncesi eğitimi alan öğrenci:

 1. Sahip olduğu yetenekleri erken fark eder, zeka potansiyelini etkin kullanır.
 2. Özgüveni yüksek olur.
 3. Okul eğitimine yabancılık çekmez, öğrencinin isteksizlik oranı düşük olur.
 4. İletişim becerileri gelişmiş olur
 5. Paylaşmayı öğrenmiş olur.
 6. Okuma yazmayı daha kolay öğrenir.
 7. Problem çözme becerileri gelişmiş olur.
 8. Sorumluluk almayı öğrenmiş olur.
 9. Toplu yaşamın kural ve gerekliliklerini öğrenmiş olur
 10. El becerileri gelişmiş olur.
 11. Eşleştirme, gruplandırma gibi matematik becerileri gelişmiş olur.
 12. Dikkat süresi gelişmiş ve konsantrasyon yeteneği yüksek olur.

Soru 3: Okul öncesi eğitim zorunlu mu?

Hürriyet Gazetesi'nin resmi internet sitesinde 04 Ekim 2016 tarihli haberine göre, Binali Yıldırım'ın okul öncesi eğitim hakkında açıklaması şu şekilde:

Binali Yıldırım, 2019 yılına kadar ikili öğretime son verileceğini, öğrencilere yarım gün yerine tam gün eğitim verileceğini ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini belirtti.

Soru 4: Okul öncesi eğitim kurumları nelerdir?

A) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlar:

 • Bağımsız anaokulları
 • İlköğretim bünyesindeki anasınıfları
 • Kız meslek liselerinin bünyesindeki uygulama anaokulları

B) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumlarına Bağlı Olanlar:

 • Çocuk bakım evleri
 • Çocuk kulüpleri
 • Çocuk yuvaları

C) Üniversite ve Özel İşletmeler Bünyesinde Bulunan Okul Öncesi Eğitim Kurumları:

 • Çalışan personellerin çocuklarına hizmet eden özel eğitim alanları.

Soru 5: Okul öncesi eğitim neden yüksek öneme sahiptir?

İnsanlarda zihinsel gelişimin en aktif olduğu dönem 17-18 yaşa kadar olan dönemdir. Bu dönem de kendi içinde çeşitli periyotlara ayrılır.

Konumuzla alakalı kısmı, insanlarda zihinsel gelişimin %50’si ilk 4 yılda; +%30’u ise 8 yaşına kadarki süreçte tamamlandığıdır. Dolayısıyla, okul öncesi eğitimden bahsederken çocuğun kendi zeka potansiyelini keşfedip geliştirebileceği en önemli dönemlerden bahsetmiş oluyoruz.

Eğitim 4.0 devrimiyle çocukları gelecekte bambaşka bir eğitim dünyası bekliyor olacak. Okul öncesi eğitimi, gelecekteki eğitime hazırlık yapmak açısından da önemlidir.

Okul öncesi eğitim programına tabi olan çocuklar, zorunlu eğitim dönemine kolayca uyum sağlayıp yaşıtlarından daha fazla beceriye sahip olabiliyor.

BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ