PEDAGOG NEDİR, PEDAGOJİNİN UZMANLIK ALANLARI NELERDİR?

ANA SAYFA / BLOG / Pedagog Nedir, Pedagojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Çocuklar, bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli yapı taşlarıdır. Öyle ki yarınları kendilerine emanet edeceğimiz çocuklarımız için doğdukları günden itibaren özenle hareket ediyoruz. Çocuklarımızın gelecekte karşılaşabileceği sorunları engellemek için pedagog desteği alabiliyoruz. Aslında, pedagoji bilimi de tam olarak bunu hedefliyor. “Pedagog ne demek?” ve “pedagojinin uzmanlık alanları nelerdir?” Aşağıda bu başlıkları inceleyerek konuyu daha iyi anlayabiliriz.

Pedagog Nedir Pedagoji Nedir

PEDAGOJİ NEDİR?

İnceleme alanı çocuklar olan; çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimleri için araştırma yapan bilim dalına pedagoji denir. Pedagoji alanında uzmanlaşmış kişilere ise pedagog denir. Pedagogların tam olarak ne iş yaptığını, ne demek olduğunu ise bir alt başlıkta daha detaylı inceleyelim.

PEDAGOG NEDİR?

Pedagog, çocukların özellikle zihinsel gelişimini ve psikolojisini takip eden, olası problemlere karşı rehberlik yaparak çözüm üreten uzmanlara denir. Pedagoglar, sadece problemler karşısında aksiyon almayıp, doğru ve sağlıklı gelişim için de rehberlik yaparlar.

“Pedagog” ile “çocuk psikoloğu” tanımları genellikle birbiri ile karıştırılır. Bunun sebebi: Türkiye’de çocuk psikologlarına pedagog denmesi veya çocuk gelişim uzmanlarına çocuk psikoloğu denmesidir. Bu tanımlara ek olarak bir de çocuk psikiyatristi vardır.

Peki; çocuk psikoloğu, çocuk psikiyatristi ve pedagog arasındaki farklar nelerdir?

Pedagog, çocuğun gelişimine katkı sağlar, yönlendirir, tavsiyelerde bulunur ancak herhangi bir ruhsal problemi tedavi edemez. Aynı şekilde, çocuk psikoloğu da terapi uygular ancak ilaçlı tedavi uygulayamaz.

Ne pedagogların, ne de çocuk psikologlarının ilaç yazma yetkisi yoktur. Ruhsal problemleri tıbbi yöntemlerle tedavi etme sorumluluğu çocuk psikiyatristlerindedir. Dolayısıyla, tavsiye ve terapilerin yetersiz olacağı düşünüldüğünde pedagoglar ile çocuk psikiyatristleri birlikte çalışmalıdır.

Çocuğum İçin Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Almalıyım?

Çocuğunuzun ileride problem yaşamaması adına hem kendiniz, hem de çocuğunuz yönlendirmeye ihtiyaç duyarsa pedagoglarla görüşebilirsiniz. Tabi ki sadece problemler karşısında değil; çocuğunuzun genel kontrolü ve gelişimi için de başvurabilirsiniz.

Bununla birlikte, çocuğunuzda rahatsız edici davranışlar görüyor ve anlam veremiyorsanız uzman bir pedagogla görüşebilirsiniz. Birçok insan tercih yaparken pedagog tavsiyesi istiyor. Pedagog tavsiyesi almak kadar tavsiyeyi kimden aldığınız da önemlidir. Bu konuda yetkinliği olmayan kişilerin fikirlerine itibar edip önyargı oluşturulmamalıdır.

Pedagogların en önemli işlevi, ebeveynlerin göremediği (ya da normal karşıladığı) detayları görerek çocukta bir problem olabileceğini önceden fark etmeleridir. Bununla ilgili çeşitli testler de yapabilirler.

Eğer çocuğunuzun problemi ileri seviyelerdeyse size danışmanlık yapan pedagog, klinik araştırmalar için çocuğunuzu çocuk psikiyatristine yönlendirecektir.

ÖNEMLİ NOT: Türkiye’de çocuk psikoloğu ve pedagog terimleri sıklıkla aynı anlamda kullanılmaktadır. Yani, pedagog araştırması yaparsanız “çocuk psikoloğu” veya “çocuk psikolojisi uzmanı” başlıkları altında araştırma da yapabilirsiniz.

Pedagoglar Tam Olarak Hangi Alanlarda Hizmet Verirler?

1- Eğitim: Okullarda eğitim süreçlerinin daha verimli olması için çalışmalar yürütürler. Eğitim konularında, materyallerinde veya genel olarak süreçte bir hata varsa düzeltilmesini önerirler. Bunlarla birlikte çocukların okulla ilgili problemlerine (uyumsuzluk, başarısızlık, isteksizlik, disiplin suçları) çözüm arayıp, rehberlik yaparlar.

2- Zeka seviyelerinden kaynaklı uyum: Üstün zeka veya zeka geriliği gibi az rastlanır durumlarda çocukların uyum problemlerini inceler, araştırır, çözüm üretmeye çalışırlar.

3- Öğrenme problemleri: Çocuklarda dikkat eksikliği gibi öğrenmeye engel oluşturabilecek problemlerin üstesinden gelmek için çalışmalar yürütürler.

4- Aile danışmanlığı: Ebeveyn-çocuk ilişkilerinde rehberlik yaparlar.

5- Terbiye ve eğitim: Çocukları olumlu davranışlara sevk etme, hayata hazırlama ve olumsuz davranışlardan uzaklaştırma gibi sorumlulukları vardır.

6- Bilirkişi: Resmi kurumlarda alınan kararlara etki etme, rapor hazırlama gibi sorumlulukları vardır.

Pedagojik Nedir, Hangi Ürünlere Pedagojik Ürün Denir?

Çocukların bilişsel gelişimine katkı sağlayan, çocuk eğitimi ve çocuk psikolojisi için hazırlanmış ürünlere pedagojik ürün denir. Bu alanda yapılan tüm çalışmalara pedagojik çalışma; tüm araçlara da pedagojik araçlar denir. Pedagojik ürünlere örnek olarak MentalUP Eğitsel Oyunlar uygulamasını gösterebiliriz.

MentalUP, çocukların dikkat, hafıza ve konsantrasyon becerilerini geliştirici pedagojik oyunlar içerir. Bu oyunları oynayan çocuklar aynı zamanda görsel zeka, sözel zeka ve matematiksel zeka gelişimini desteklemiş olurlar. Pedagojik oyunlar, çocukların analitik düşünme becerilerini de geliştirir. Tüm bu özellikleri gözlemlenerek MentalUP’a PEDAGOJİK ÜRÜN SERTİFİKASI verilmiştir. Diğer eğitici ve pedagojik ürünlerle karşılaştırıldığında fiyatı oldukça ekonomik olan MentalUP'ı denemek isteyenler için 7 GÜN ÜCRETSİZ deneme süresi vermektedir. Bu süreçte MentalUP, çocuğunuzun zeka potansiyeli hakkında önemli istatistikler de verecektir.

MentalUP Pedagojik Zeka Oyunları: Şimdi Deneyin

Pedagojik ürün sertifikası, R.S.D (Ruh Sağlığı Derneği) tarafından verilir.

Pedagog Olmak İçin Hangi Okuldan/Üniversiteden Mezun Olmak Gerekir?

Türkiye’de pedagog ünvanına sahip olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bu bölümler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümleridir.

Devlet tarafından pedagog olarak atanmanız için KPSS sınavına girmek şart. Özel sektör çalışanları için böyle bir zorunluluk yok.

Pedagojinin Alt Dalları, Uzmanlık Alanları

Konu çocuklar olunca pedagojik çalışmalar da spesifik uzmanlıklar gerektiriyor. Nasıl ki doktorların uzmanlık alanları (nöroloji, üroloji, kadın doğum vs.) varsa, pedagogların da uzmanlaşabileceği özel alanları vardır.

Bunlar;

  1. Eğitim pedagojisi: Ülkemizde pedagoglara en sık ihtiyaç duyulan alandır. Eğitimde doğru yöntem ve süreçler için çalışma yapar.
  2. Transkültürel Pedagoji: Kültür faktörünün çocuk üzerindeki etkilerini inceler.
  3. Orthopedagoji: Psikolojik sorunları olan, doğuştan veya sonradan problemlerle karşılaşan (kısaca: problemli) çocuklarla ilgilenir.
  4. Antropedagoji: Tarihte pedagoji adına atılmış önemli adımları, ünlü pedagogları ve onların pedagojik çalışmalarını inceleyip günümüz ile karşılaştırır, çıkarımlar elde eder.