EVDE OYNANAN OYUNLAR 🏠🎒

ANA SAYFA / BLOG / Evde Oynanan Oyunlar 🏠🎒
Son Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019
Çocukları sık sık arkadaşlarıyla bir araya getiremiyor, sokağa gönderemiyor veya onlara her zaman yeterince vakit ayıramıyor olabiliriz. Bu yüzden evde oynanan oyunlar listemizi hem tek kişi oynanan oyunlar, hem de 2, 3, 4 kişi oynanan oyunlar şeklinde hazırladık. Hatta nostalji yapmak isteyen aileler için evde oynanan eski oyunlar listesi de paylaştık. Ortaya ise oldukça eğitici ve keyifli listeler çıktı. 😉

Unutmayın: Oyun oynamak çocukların hem duygusal zekâsını (EQ), hem de mantıksal zekâsını (IQ) geliştiriyor. Bu yüzden oyun ihtiyacı, tıpkı beslenme ve sevgi ihtiyacı gibi birinci önceliği olan ihtiyaçlardandır. İşte o oyunlar:

evde oynanan oyunlar

1) TEK KİŞİ EVDE OYNANACAK OYUNLAR

MentalUP Zekâ Oyunları (Zihinsel Becerileri Geliştirir)

İnternetin zararlı içeriklerinden korunmak ve teknolojiyi faydalı yönde kullanmak için ailelerin en çok tercih ettiği zekâ oyunu MentalUP, tek kişi oynanan bir oyundur. MentalUP’ın içerisindeki oyunların her biri çocukların zihinsel becerilerini geliştirmeye yönelik tasarlanmış pedagojik sertifikalı egzersizlerden oluşur. Çocuğunuz, zekâ oyunlarında başarılı oldukça altın kazanır ve bu altınlarla seçtiği karakteri geliştirir. Hem sürükleyici bir oyun oynamış olur, hem de dikkat, hafıza, sözel-görsel-sayısal zekâ gelişimini desteklemiş olur. Evde oynayabileceğiniz bu oyunu hızlıca deneyebilmeniz için aşağıda, MentalUP’tan örnek oyunlar paylaştık:

evde oynanan zeka oyunu

Şekiller ve Renkler

Geliştirdiği Alanlar: Kısa Süreli Bellek, Görsel Dikkat, Adlandırma

tek kişi evde oynanacak oyun

Desen Anımsama

Geliştirdiği Alanlar:Uzamsal Bellek, Kısa Süreli Bellek

8 yaş evde oynanan oyun

Aynalama

Geliştirdiği Alanlar: Görselleştirme, Görsel Dikkat, Kıyaslama

NOT: Bu oyuna günlük ortalama yarım saat vakit ayırmanız yeterlidir. Vaktinizin kalan kısmını da sayfanın devamında önerdiğimiz diğer evde oynanan oyunlarla değerlendirebilirsiniz.

Kartları Eşleştirme Oyunu (Hafızayı Geliştirir)

Bu oyun, hem dijital ortamlarda hem de fiziksel materyallerle oynanan bir tür hafıza oyunudur. Hatta hafıza oyunlarının atasıdır desek yanlış bir ifade olmayacaktır. Bu oyunu evde oynamak için ekstra materyale ihtiyacınız kalmayabilir çünkü kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

A4 boyutunda bir kâğıt veya kartonu çift sayıda eşit parçalara bölün. Çocuğun yaşına göre parça sayısını belirleyebilirsiniz. Örneğin, 4 yaş evde oynanan oyun olarak değerlendireceksek A4 kâğıdı 8 eşit parçaya bölebiliriz. Aynı sembol, sayı veya desenden 2’şer tane olacak şekilde kâğıtları çizeriz. Artık her görselden 2 tane olacak şekilde 4 takım (8 adet) kâğıdımız olmuştur. Kâğıtları ters çevirip, karıştırdıktan sonra sırayla açmamız gerekir. İlk açtığımız görselin aynısını bir sonraki denemede bulmaya çalışırız. Eğer bulursak kartlar açık kalır. Bulamazsak,

tek kişilik oyun

Her ikisini de kapatıp yeniden deneriz. Art arda aynı görselleri açmayı başardıkça oyunu sonlandırabiliriz. Bu şekilde hafıza becerimizi geliştirmiş oluruz.Çocuğun yaşı büyüdükçe, kart sayısı artırılabilir. Örneğin 8 yaş evde oynanan oyunlar arıyorsak, kartları eşleştirme oyununu 16 parçadan oluşacak şekilde (a4 kâğıdı 16 eşit parçaya bölerek) tasarlayabiliriz.

Labirent, Fark Bulmaca ve Benzeri Kâğıt Üzeri Oyunları (Görsel Zekâ Gelişimini Destekler)

Bu tür oyunlar için çeşitli kitaplar var ancak henüz elinizin altında böyle bir kitap yoksa yazıcıdan çıktı alarak da oynamayı tercih edebilirsiniz. Çocuklar için tek kişi evde oynanan oyunlar arasında bu tür oyunlar sıklıkla tavsiye edilmektedir. Hatta labirent oyununu kendiniz hazırlayıp, yine kendiniz oynayabilirsiniz. Bunu deneyin. Labirenti çizerken, hedefe giden yolu unutmak için yolun tamamını çizmeyin. Kendi çizdiğiniz yolu sürekli çıkmaz sokaklarla değiştirin ve labirenti tamamlayın. Labirenti tamamladığınızda muhtemelen gidiş yolunu çoktan kaybetmiş olacaksınız. 😉 Şimdi yeniden bulma vakti!

1 kişi oynanabilen oyun

Aynı oyunu dijital ve interaktif bir ortamda oynamayabilirsiniz. Görsel dikkat gerektiren onlarca oyun içeren MentalUP’ı deneyin.

Doktorlar, oyun tasarımcıları ve akademisyenler tarafından geliştirilen MentalUP, pedagojik ürün serfikasına sahiptir. Hem çocuklar, hem de yetişkinler teknolojiyi faydalı yönde kullanmak için tercih ediyorlar.

MentalUP Zeka Oyunları: Denemek İçin Tıkla!

2) EVDE OYNANAN OYUNLAR 2 KİŞİLİK

Balon Düşmesin Oyunu (Kinestetik Zeka Ve Motor Becerilerin Gelişimini Destekler)

Bu oyunun için gereken tek materyal bir adet balondur. Balonu iyice şişirip karşılıklı birbirinize atabilirsiniz. Oyundaki amaç balonun sürekli havada kalmasıdır. Oyuna çeşitli kurallar eklemek mümkün. Mesela; koltuk kenarı, sehpa veya masaya değmeyecek diyerek oyunu zorlaştırabilirsiniz. Ya da balonu tek bir vuruşla karşıdaki kişiye atma kuralı koyabilirsiniz.

Aynı şekilde, oyuncular için alan sınırı koyup, “bu alanın dışına çıkmadan balonu havada tutacağız” diyebilirsiniz. Bu oyun evde oynanabilen, oldukça keyifli bir oyundur. Üstelik, çocukların denge, motor beceriler gibi kinestetik zeka alanlarına hitap eden; geliştiren bir oyundur. Balon ile evde oynanan oyunlar 2 kişilik, 3 kişilik veya daha fazla oyunculu olabilir.

evde oynanan oyunlar 2 kişilik

Solo Test (Planlama Ve Problem Çözme Becerilerini Geliştirir)

Bu oyun için bir adet solo test oyuncağına ihtiyacınız var. Merak etmeyin, bu oyuncağı neredeyse her oyuncakçıda ve 2-3 TL karşılığında bulabilirsiniz. Yılların eskitemediği, oldukça eğlenceli bir oyundur. Yetişkinlerde bile bağımlılık yapabiliyor. 😁

Oyunun kuralları çok basit. 32 adet piyon ve 33 adet boşluk var. Piyonları oyun sahasına dizip en ortadaki deliği boş bırakıyorsunuz. Bir piyonu oyundan alabilmek için başka bir piyonu sağa-sola, ileri-geri hamlelerle üzerinden atlatıp uygun deliğe yerleştirmeniz gerekiyor. Üzerinden atlanan piyon oyundan çıkar. Eğer tek bir piyon kalacak şekilde, doğru planlama ile oyunu tamamlarsanız en yüksek puanı alırsınız.

solo test

Göreceksiniz: Çocuğunuz canı sıkıldıkça solo testini alıp size meydan okumaya gelecektir.😍 Gerçekten, evde oynamak için harika bir oyun! Solo test ile evde oynanacak oyunlar yetişkin bireyleri de oldukça cezbediyor.

Parmak Güreşi (İnce Motor Ve Refleks Becerilerini Geliştirir)

Evde oynanan oyunlar 2 kişilik olacağı zaman, her iki tarafın da aynı anda aktif olduğu oyunların keyfi başka oluyor. Parmak güreşi de bu oyunlardan biri. Oyuncular, örnek görselde olduğu gibi parmaklarını birbirine kenetler. Başparmaklar havada kalır ve güreş başlar. Bu oyunda amaç; kendi parmağımızı, rakibin parmağını alta alacak şekilde üzerine kapatmak. Oldukça basit, oldukça faydalı bir oyun. Bir o kadar da eğlenceli!

Evde oynanan oyunlar 2 kişilik seçenekler arasında bu oyun ve taş-kağıt-makas oyunu en sık tercih edilen oyunlardır.

parmak güreşi

3) 3 KİŞİLİK EVDE OYNANAN OYUNLAR (3 VEYA DAHA FAZLA KİŞİ)

Sirk Gösterisi Oyunu (Dikkat ve Kaba Motor Becerilerini Geliştirir)

Dikkat egzersizlerinin daima kağıt üzerinde oynanan zeka oyunlarından oluştuğunu düşünmeyin. Sirk gösterisi oyunu, bedensel ağırlıklı ve çok basit kuralları olan bir tür dikkat oyunudur. 3 kişilik evde oynanan oyunlar arasında oldukça eğlenceli bir seçenektir. Bu oyun için 2 adet topa ihtiyacınız var. Oyun şöyle oynanıyor:

3 kişi, üçgen oluşturacak şekilde konum alıyor. Herkesin elinde birer top var. Oyunda toplam 2 top olduğu için haliyle bir kişinin eli boş kalıyor. Elinde top olmayan kişi daima komut verir. Komutlar, “sağ-sol” şeklindedir. Örneğin “sağ” komutu gelirse, herkes elindeki topu sağındaki kişiye atar. Bir sonraki komut gelene kadar topun sağa doğru akışı kesintisiz devam eder. Bir sonraki komutu verecek kişi henüz belli değildir. Elinde o anda top olmayan kişi aniden “sol” diyebilir. “Sol” komutu geldiği anda topun akış yönü sola döner. Yani, herkes elindeki topu solundakine atmaya başlar. Dikkatsiz olan ceza puanı alır!

kaba motor beceri oyunu

Bu oyun, 4 kişilik evde oynanan oyun olarak da değerlendirilebilir. Aynı şekilde, 5 kişi, 6 kişi de oynanabilir fakat şu detayı unutmamak gerekir: Kişi sayısı arttıkça top sayısının da artması gerekecek. Evinizde 4-5 adet top olmayabilir. 😄

Hacı Yatmaz Oyunu (Dikkat ve Refleks Gelişimi Sağlar)

4 kişi evde oynanan oyunlar denildiği zaman akla ilk gelen oyunlar; kızma birader, monopoly gibi kutu oyunları oluyor. Fakat siz daha hareketli ve özellikle 4 yaş, 5 yaş, 6 yaş çocukların daha fazla eğleneceği oyunlar arıyorsanız, hacı yatmaz tam size göre. Bu oyunu 7 yaş ve üzeri çocuklar da eğlenerek oynuyor.

Hacı yatmaz oyunun oklava veya basit bir sırıkla oynayabilirsiniz. Oyun şöyle oynanıyor:

Oyuncular çember düzeninde oturur. Oyunculardan biri ortaya bir sırık diker ve bu sırığı dik duracak şekilde eliyle tutar. Her oyuncuya bir takma isim veya numara verilmiştir. Sırığı tutan oyuncu, başka bir oyuncunun takma adını/numarasını söyler ve sırığı bırakır.

evde dikkat oyunu

Adı söylenen oyuncunun, hızlı davranarak sırığı yere düşmeden tutması gerekir. Eğer sırık düşerse kendisine ceza puanız yazılır. Sonrasında kendisi başka bir isim söyler ve sırığı bırakır. Bu şekilde oyun devam eder.

Hacı yatmaz oyunu çocukların dikkat becerilerini geliştirir, reflekslerini güçlendirir.

4) EVDE OYNANAN ESKİ OYUNLAR (NOSTALJİ)

Bu bölümde ise adı eski oyunlar diye anılan ama asla eskimeyen oyunları paylaştık. Bu oyunlar da çocukların zihinsel gelişimini destekliyor. İşte efsane olmuş, evde oynanan eski oyunlar listesi:

SOS oyunu: 2 kişilik bir oyundur. Kareli defter üzerinde sınırları belirlenmiş alanda oynanır. Her oyuncunun birer hamle hakkı vardır. Oyuncu, istediği kareye ya “S” harfi koyar, ya da “O” harfi koyar. Oyun sırası kendisine geldiği anda S-O-S kelimesini tamamlayan oyuncu puan ve yeni hamle hakkı kazanır. En çok SOS yapan oyunu kazanır.

İsim Şehir Oyunu: 3 kişi de oynanır, 4 kişi de oynanır. Hatta daha fazla kişiyle de oynamak mümkün. 6-7 yaş ve üzeri, okuma yazma bilen her çocuk/yetişkin bu oyunu keyifle oynayabilir. İsim şehir oyununda herkesin önünde birer kağıt vardır. Kağıtlardaki başlıklarda isim, şehir, hayvan, bitki, eşya şeklinde kategoriler vardır. Bir harf belirlenir. Örneğin, B harfi. Herkes kağıdını göstermeden, ilgili kategorilere B harfiyle başlayan birer isim yazar. Her kelime 10 puandır. Birbiriyle aynı kelimeleri yazmış olanların puanı kırılır ve o kelimeler için kendilerine 5’er puan verilir. Boş bırakılan alanlar sıfır puandır. Oyun sonunda en yüksek puanı alan kazanır.

Çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında güncel paylaşımlar yapan tüm bilinçli anneler gibi sen de etkileşime geçmek ister misin? Facebook grubuna katıl ✔

Sıcak-Soğuk Oyunu: Yine kalabalık oynanınca daha keyifli olan oyunlardan biridir. Evin içerisinde sınırlar belirlenir ve bu sınırlar içerisinde bir eşya saklanır. Diğer bir oyuncudan bu eşyayı bulması istenir. Kendisine süre verilir ama yardım da edilir. Yardım şu şekildedir: Oyuncu aradığı eşyaya yaklaştıkça “sıcak” denilir. Uzaklaşmaya başladıkça da “soğuk” denilir. Yardımları en iyi şekilde değerlendiren oyuncu en kısa sürede kaybolan eşyayı bulur, puan kazanır.

ÖZETLE:

  • Evde oynanan oyunlar 2 kişilik listesinden başlayıp 3 kişilik, 4 kişilik ve daha kalabalık oyunlardan bahsettik.
  • Evde oynanan eski oyunlar listesi paylaştık.
  • Evde oynanacak oyunlar yetişkin kategorisi için de önerilerde bulunduk.
  • MentalUP gibi yeni ve evde oynanan zeka oyunları hakkında bilgiler verdik.

Daha fazla aileyi haberdar etmek için bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. 😏