MENTALUP BLOG

ANA SAYFA / BLOG / BİLİŞSEL BELİRTİLER
Çocuk yaşta gözlemlenen hastalık, bilişsel bozukluk veya tam aksine pozitif durumlar hakkında her ebeveyn bilgi sahibi olmalıdır.
Erken teşhisin önemini hatırlatarak, ebeveyn ve eğitmenlerin yararlanabileceği çok özel yazılar paylaştık. Hem bozuklukların önüne geçmek, hem de olumlu durumları en iyi şekilde değerlendirmek için "belirtileri nelerdir" konsepindeki yazılarımızı mutlaka inceleyin.

üstün zekalılar

ÇOCUĞUMUN ÜSTÜN ZEKALI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Üstün Yetenekliler |  Bilişsel Belirtiler
Üstün zeka nedir ve çocuğumun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarım? Bu belirtileri çocuğunuzda görüyorsanız, bir zeka testi size yardımcı olabilir.
DEVAMINI OKU
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)

Dikkat Gelişimi |  Bilişsel Belirtiler
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuklarda çok sık görülür. Dikkat eksikliği nedir, hiperaktivite nedir belirtileri nelerdir? DEHB hakkında bilgi.
DEVAMINI OKU
yetişkinlerde dikkat eksikliği

YETİŞKİNLERDE DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Gelişimi |  Bilişsel Belirtiler
Yetişkin ve erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun sebepleri, belirtileri ve tedavisi nedir? Bu sayfadaki egzersizler, DEHB testi olmasa da dikkatinizi test etmeniz ve geliştirmeniz için ideal.
DEVAMINI OKU
sağ beyin-sol beyin özellikleri ve geliştirme yöntemleri

SAĞ BEYİN - SOL BEYİN ÖZELLİKLERİ VE GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ

Beyin Gelişimi |  Bilişsel Belirtiler
Sağ beyin ve Sol beyin nedir, farkları nelerdir: Duygusal ve Mantıklı. Beynin her iki tarafını da geliştirmek için kullanılacak yöntemleri hemen öğrenin!
DEVAMINI OKU
Disleksi ne demek

DİSLEKSİ NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bilişsel Belirtiler
Disleksi nedir, okuma ve öğrenme bozukluğu problemi nasıl tespit edilir? Bu hastalığın tedavileri nelerdir? Özel öğrenme güçlüğü hakkında detaylı bilgileri ve disleksi ile başa çıkmanın EN İYİ yollarını HEMEN öğrenin!
DEVAMINI OKU
Diskalkuli Nedir

MATEMATİK ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bilişsel Belirtiler
Diskalkuli, matematik öğrenme güçlüğü demektir. Matematik öğrenme bozukluğu olan (diskalkulik) çocukların eğitimi ve tedavisi hakkında bilgiler bu yazıda.
DEVAMINI OKU
zeka türleri

ÇOKLU ZEKÂ KURAMI VE ZEKÂ TÜRLERİ

Zeka Gelişimi |  Bilişsel Belirtiler
Çoklu zeka kuramı nedir ve Howard Gardner’ın çoklu zeka kuramına göre zeka türleri nelerdir? Bu yazıda 8+1 zeka çeşidi hakkında detaylı bilgi verdik. Hangi alana daha yatkın olduğunuzu keşfedin. Üstelik potansilenizi veya çocuklarınızın potansiyelini nasıl geliştirebileceğiniz hakkında önemli ipuçları da paylaştık.
DEVAMINI OKU
zeka geriliği nedir

ÇOCUKLARDA ZEKA GERİLİĞİ BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bilişsel Belirtiler
Zeka geriliği nedir ve neden oluşur? Çocuklarda zeka geriliği belirtileri ve tedavi yöntemleriyle ilgili detaylı bir yazı oluşturduk. İnceleyin.
DEVAMINI OKU
Hiperaktivite bozukluğu

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU VE TEDAVİSİ

Hiperaktivite nedir? Çocuklarda genellikle aşırı hareketlilik şeklinde görülen ve öğrenmeyi güçleştiren bu bozukluğun tedavisi hakkında bilgiler, hiperaktif çocuk belirtileri ve daha fazlası için yazıyı okuyun.
DEVAMINI OKU
EN POPÜLER YAZILAR
zeka geliştirici oyunlar

ZEKA GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

Zeka geliştirici oyunlar ile çocukların zihinsel gelişim süreçlerini desteklemek ne derece faydalı olur? Çocuğunun zihinsel gelişimi için doğru yönlendirmeler yapmak isteyen ailelerin en çok merak ettiği soru bu!
DEVAMINI OKU
ilaçlı ve ilaçsız dikkat eksikliği tedavisi

İLAÇLI VE İLAÇSIZ DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Çocuk ve yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite nedenleri, tanısı, belirtileri, ilaçlı - ilaçsız tedavi yöntemlerini bu makalemizden öğrenebilirsiniz.
DEVAMINI OKU
çoklu zeka gelişimini sağlamak

ZEKA NASIL GELİŞTİRİLİR? 8 KOLAY VE BİLİMSEL YÖNTEM

Bebek, çocuk ve yetişkinler için zeka geliştirmenin 8 kolay ve kaliteli tekniğini ve en eğlenceli yolunu şimdi öğrenebilirsiniz. Zekanızı doğru yöntemlerle geliştirin!
DEVAMINI OKU
hafiza-gelistirme-ve-guclendirme-teknikleri

HAFIZA GELİŞTİRME VE GÜÇLENDİRME TEKNİKLERİ

En hızlı ve en iyi 5 hafıza geliştirme tekniğini hemen öğrenmeye başla! Bu egzersizlerle belleğini güçlendir, hafızanı geliştir ve unutkanlığına çözüm bul.
DEVAMINI OKU