Bilsem Deneme Sınavı Ne İşe Yarar?

Bilsem testleri ve deneme sınavları, bu sürece hazırlanan öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmelerini ve geliştirmeleri gereken alanları belirlemeleri adına son derece önemlidir. 1, 2 ve 3. sınıflar için ayrı ayrı seviyelerde hazırlanan 2023-2024 Bilsem soru örnekleri ile öğrenciler zor gibi görünen sınav sürecini başarıyla atlatma şansına sahip olur. Düzenli bir şekilde Bilsem deneme sınavı soruları çözen çocuklar, bu alanda deneyim sahibi olurlar. Böylece karşılarına çıkacak soruların benzerlerini daha önceden çözmüş olduklarından sınavlarda daha başarılı sonuçlar alma konusunda önemli bir adım atmış olurlar. Burada en önemli nokta, düzenli ve dengeli biçimde hazırlık yapmaktır.

Bu yazıda tüm sınıflar için Bilsem hazırlık yöntemleri ve Bilsem soruları paylaşılıyor olsa da özellikle 1. sınıf BİLSEM testine daha fazla ağırlık verdik. Böylece 1. sınıf Bilsem öğrencilerinin sınava hızlı ve en anlaşılır biçimde hazırlanmasına yardımcı olmaya çalıştık.

BİLSEM SINAVINA HAZIRLIK İÇİN BUNLARI DA İNCELEYİN

Bilsem Zeka Testi’nde Hangi Zeka Ölçekleri Kullanılıyor?

Geçmiş yıllarda Bilsem 2. Aşama Sınavı için aşağıdaki zeka ölçekleri ve zeka testleri kullanılmıştı:

  • Weschesler Zeka Testi (WNV)
  • Kaufman Zeka Testi (Kbit)
  • Anadolu-Sak Zeka Ölçeği (ASİS)
  • Sözel Olmayan Milli Bilişsel Yetenek Testi (BNV)

Bu yıl BİLSEM sınavında hangi zeka ölçeğinin kullanılacağı açıklanmadı ancak geçmiş yıllarda kullanılan zeka ölçekleri bu yıl kullanılmasa bile Bilsem sınavına hazırlık için değerlendirilebilir. Dilerseniz bu sayfada yer alan soruları da değerlendirebilir ve Bilsem deneme sınavı çözerek sınava hazırlık için bir adım öne geçebilirsiniz. Bilsem grup tarama testi sorularına benzer özelliklerde olan bu sorular ile sınava hazırlanmak son derece kolaydır.

Bilsem Grup Tarama Testi Nedir?

Bilsem grup tarama testi ya da bir diğer adıyla grup tarama sınavı, daha önceki yıllarda tabletler üzerinden gerçekleştirilen ilk aşama sınavı olarak kabul edilir. Grup tarama testini başarıyla tamamlayan adaylar daha sonra takvimde belirtilen tarihlerde bireysel değerlendirme sınavına (Bilsem 2. aşama sınavı) alınırlar. Bireysel değerlendirmede de başarılı sonuç alan adaylar için Bilsem’e kayıt süreci başlar.

Not: Bu yıl grup tarama testi tabletler ile yapılacak. Dolayısıyla bu aşamaya hazırlık için tablet uygulamaları ve telefon uygulamaları da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ayrıca soru tipleri geçmiş yıllardakilerine benzer olacağından geçmiş yılların sorularına da bakılabilir.