BİLSEM DEMO UYGULAMASINI İNCELE & İNDİR

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Demo Uygulamasını İncele & İndir
Son Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018

BİLSEM’e aday öğrencilerin aileleri tarafından en çok merak edilen konu, Bilsem tablet sınavı aşamasında ne tür soruların sorulacağıydı. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, BİLSEM DEMO adında bir uygulama yayınladı. Bu uygulamada, BİLSEM sınav soruları örnekleri mevcut ancak sınava hazırlık niteliği yok!

MEB BİLSEM Grup Tarama demo uygulamasının içeriğini ve indirme linkini aşağıda paylaştık.

UNUTMAYIN!
BİLSEM DEMO uygulaması, sadece mobil cihazlarda çalışıyor ve sınava hazırlık niteliği yok. Eğer BİLSEM sınavına hazırlık uygulaması arıyorsanız; hem bilgisayarda, hem de mobil cihazlarda kullanılabilen ve hazırlık egzersizleri içeren MentalUP’ı kullanabilirsiniz.

MEB BİLSEM DEMO İÇERİĞİ

Bilsem demo nedir: Sınava girecek öğrencilere, birkaç adet bilsem sınav soruları örnekleri göstererek, yalnızca önbilgi edinmelerini sağlayan uygulamadır. Aşağıda, MEB Bilsem demo uygulamasının içeriğini ve soruların mantığını paylaştık:

Bilsem sınav soruları örnek 1
meb bilsem demo

Bu bir görsel hafıza sorusu. Bu ekrandan önce uygulama size yalnızca çanta görseli gösteriyor. Yukarıdaki ekranda ise en üst kutucuk boş geliyor ve size az önce hangi görselin görüntülendiğini soruyor. Cevabınızı işaretleyip, “Sıradaki Soru” butonuna bastığınızda diğer bilsem tablet soruları geliyor.

Bilsem demo ve ekranlarını incelemeye devam edelim:

Bilsem sınav soruları örnek 2
bilsem-demo-indir

Bu da bir tür ilişkilendirme sorusu. Üstteki görselin, aşağıdaki görseller arasından hangisiyle ilişkili olabileceğini soruyor. Tabii ki doğru cevap: Çivi.

BİLSEM DEMO uygulamasındaki bu sorunun amacı: Çocuğunuzun “ilişkilendirme” becerisini ölçmek; daha doğrusu, sınavda “ilişkilendirme” becerisini ölçen sorular sorulacağını ifade etmektir.

Bilsem sınav soruları örnek 3
bilsem sinav sorulari ornekleri

Bu soru, mantık ve aynı zamanda yön becerisi gerektiriyor. Üstteki tablonun 1.satırında, soldan sağa doğru “T” harfinin döndürüldüğünü görüyoruz. Peki, dönüş yönü nasıl? Saat yönünün tersine dönüyor değil mi? Aynısını 2. Satır (E harfi) için de söyleyebiliriz. Öyleyse doğru cevabı bulmak için, 3. satırdaki “L” harfini de adım adım, saat yönünün tersine döndürmek gerekiyor.

MEB BİLSEM DEMO uygulamasının ekran görüntülerinde gördüğünüz gibi soruyu açıklayan yazılar yok. Bilim ve Sanat Merkezleri Grup Tarama Sınavı, çocukların bu mantığı kendi kendilerine kurup kuramadıklarını ölçüyor.

Bilsem sınav soruları örnek 4
bilsem-tablet-sorulari

Bu da bir tür görsel hafıza sorusu olmakla birlikte, farkı bul egzersizlerindeki gibi detaya odaklanmayı gerektiriyor. Bir önceki ekranda bu seçeneklerden biri veriliyor ve yukarıdaki ekran geldiğinde, az önce hangi görseli görmüş olduğunuzu soruyor. Görseller birbirlerine çok benzediği için dikkat becerisi gerektiriyor. Bilsem sınav soruları örnekleri genel olarak bu şekilde. Yukarıdaki “Bilsem Demo indir” bağlantısına tıklayarak, aynı örnekleri deneyimleyebilirsiniz. Ek olarak birkaç tane daha bilim ve sanat soruları görebilirsiniz.

DİKKAT!

İncelediğiniz üzere, MEB Bilsem Grup Tarama Demo uygulamasındaki örnek sorular şunu çok net ifade ediyor:

Bilsem sınavı çocukların; hafıza, mantık, dikkat, ilişkilendirme ve görsel zeka becerilerini test ediyor. Bu becerilerde üstün performans gösteren (üstün yetenekli) öğrenciler, sınavı başarıyla geçiyorlar.

Peki, bu beceriler nasıl geliştirilir ve sınava nasıl hazır olunur?

MentalUP Bilsem’e hazırlık ve zihinsel becerileri geliştirme uygulamasını mutlaka deneyin. MentalUP’ın içerisinde yer alan hafıza, mantık, dikkat, ilişkilendirme ve görsel zeka egzersizleriyle çocuğunuzu sınava en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda MentalUP egzersizleri, Bilsem sınavı soruları ile yakın benzerlik gösterdiği için çocuğunuza pratik kazandırır.

MentalUP’ı Denemek İçin Tıklayın

MENTALUP İÇERİĞİ – ÖRNEK SORULAR

Örnek Soru 1
bilsem deneme sınavı

Bu bir görsel hafıza sorusu. Bir önceki ekranda kanguru resmi gördüyseniz, bu ekranda kanguruyu işaretlemeniz gerekiyor; Tıpkı BİLSEM DEMO’daki çantalı soru gibi.

MentalUP’ın, MEB Bilsem grup tarama demo uygulamasından farklı, soruların gittikçe zorlaşıyor olması. Bu sayede çocuklar, görsel hafıza becerilerini geliştirebiliyorlar.

Örnek Soru 2
bilim sanat soruları

Çok güzel bir ilişkilendirme sorusu. “HIZLI” sıfatına uygun olacak seçeneği işaretleminizi istiyor. Bunun gibi onlarca ilişkilendirme sorusu çözerek, bilsem tablet sınavı için iyi bir hazırlık yapabilirsiniz.

Örnek Soru 3
örnek soru 3

Görsel açıdan yön becerisi gerektiren bir soru. Soldaki görsel ile sağdaki görselin aynı olup olmadığını soruyor. Doğru cevabı bulabilmek için soldaki görseli zihninizde döndürmeniz gerekiyor. Saat yönünde döndürürseniz, görsellerin aynı olduğunu fark edeceksiniz. O halde “Aynı” şıkkı doğru cevap.

Örnek Soru 4
deneme soruları

Dikkat gerektiren ve detaycı bir farkı bul sorusu. MentalUP’ta bunun gibi Bilim sanat merkezi sınav soruları ile benzerlik gösteren ve hazırlık yaptıran onlarca dikkat sorusu var.

MentalUP’ın, MEB BİLSEM DEMO uygulamasından bir diğer farkı, çocuğunuzun performans raporlarını gösteriyor olması. Bu sayede çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini gözlemleyebilir, Bilsem deneme sınavı çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Örneğin, performans raporunda “dikkat” becerisinin diğer becerilerden zayıf olduğunu gözlemlediniz. Bu durumda, BİLSEM tablet sınavı hazırlıklarınızı, “dikkat” egzersizlerine ağırlık vererek yapmanız oldukça etkilidir.

MEB Bilsem Grup Tarama Demo uygulamasını Google Play Store’da veya App Store’da “İndir” seçeneği ile cihazınıza indirebilirsiniz.

4.88 200 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.