BİLSEM SINAVI | SÜREÇ HAKKINDA TÜM DETAYLAR

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı | Süreç Hakkında Tüm Detaylar
Son Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022

Bilsem sınavı hakkında velilerin en çok merak ettiği soruları cevapladık. Bu yazıda, aşağıdaki soruların yanıtını bulabilirsiniz:

1) Bilsem Sınavı Nedir, Hangi Öğrenciler Katılabilir?

2) Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

3) Sınava Kayıt Ücreti Kaç TL ve Nereye Yatırılır?

4) Bilsem Sınavına Hazırlık Nasıl Yapılır, Sınavlar Kaç Aşamadan Oluşur?

5) 2022 – 2023 Bilsem Sınavı Tarihleri ve Sınav Sonuçlarının Açıklanma Tarihleri

Yukarıdaki soruların yanıtını tek tek, alt başlıklar halinde hızla inceleyelim.

✅ Tam Rehber: Bilsem Sınavı Hakkında Her Şey
✅ Sınav Takvimi: Tüm Tarihler
✅ Hazırlık Uygulaması: MentalUP & Bilsem DEMO
✅ Sık Sorulan Sorular: Bütün Cevaplar

1) BİLSEM SINAVI NEDİR, HANGİ ÖĞRENCİLER KATILABİLİR?

Örgün eğitimde, diğer tüm öğrencilerle aynı müfredatta eğitim alan 1, 2 ve 3. –bazen bu sene olduğu gibi 4.sınıflar da dahil ediliyor- sınıf öğrencileri arasından, üstün yetenekli öğrencileri belirlemeye yarayan sınavlardır. Üstün yetenekler; resim, müzik ve genel zihinsel beceri olarak üç gruba ayrılmıştır. BİLSEM sınavlarında başarılı olan öğrenciler, Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim almaya hak kazanırlar.

Tanımından da anlaşıldığı üzere, BİLSEM sınavına sırf çalışkan olan öğrenciler değil, özel yetenekleri olan öğrenciler katılabilir.

2) BİLSEM SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Üstün yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi ve yönlendirilmesi konusunda bizzat sınıf öğretmenleri görevlendirilmiştir. Sınıf öğretmeni, yetenekli olduğunu düşündüğü öğrenciler için E-Okul sisteminde başvuru formu oluşturur. Başvurusu gerçekleştirilen öğrenci, BİLSEM sınavına girmeye hak kazanır.

Yani, sınava bireysel başvuru yapılamaz. Sadece öğretmen tarafından aday gösterilen öğrenciler girebilir.

3) BİLSEM SINAVI KAYIT ÜCRETİ KAÇ TL ve NEREYE YATIRILIR?

2017 - 2018’de, sınavın birinci ayağı olan “grup tarama uygulaması” ücretliydi ancak 2018 - 2019 itibariyle BİLSEM ÖĞRENCİ TANILAMA KILAVUZU’nda ücretsiz olduğu belirtilmiştir.

Peki 2017 - 2018'de nasıl olmuştu?

Grup taramasına girecek öğrencilerin velileri 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde 50 TL kayıt ücreti ödemişlerdi.

Geçtiğimiz yıl, BİLSEM sınavının birinci aşaması olan Grup Tarama Uygulaması için kayıt ücreti nereye yatırıldı?

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

  • KREDİ KARTI İLE ÖDEME: https://odeme.meb.gov.tr/ adresinde, BİLSEM grup tarafama sınavına kayıt ücreti yönergelerini takip ederek ödenir. (Birinci yöntem)
  • BANKALARIN GİŞELERİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinde gişeden işlem yaptırarak. (İkinci Yöntem)
  • ATM veya İNTERNET BANKACILIĞI KULLANARAK ÖDEME: Yukarıdaki maddede belirtilen bankaların ATM’lerinden veya İnternet bankacılığı hizmetinden yararlanarak. (Üçüncü yöntem)
Özetle: Sınava kayıt ücreti her yıl değişmekteydi ve kredi kartı ile internetten veya banka/ATM aracılığı ile elden ödeniyordu.

4) BİLSEM SINAVINA HAZIRLIK NASIL YAPILIR? SINAVLAR KAÇ AŞAMADAN OLUŞUR?

Bilsem sınavları; grup tarama uygulaması ve bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi olarak 2 aşamadan oluşur. Bu sınavlar bilgiye dayalı değil, zihinsel becerilere dayalı sınavlardır. Bu nedenle, kitaplardan herhangi bir konuyu ezber yaparak BİLSEM sınavına hazırlanılamaz. Ezber yerine, zihinsel beceri gelişimini destekleyici ve sınav sorularına benzer sorularla pratiği artırıcı hazırlıklar yapılmalıdır.

Hazırlık niteliği olmasa da örnek olması açısından, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından BİLSEM DEMO adında bir uygulama yayınlanmıştır. Bilsem sınavı çıkmış sorulara benzer sorular içeren ve gittikçe zorlaşan egzersizler yapma imkanı sunan MentalUP ise binlerce öğrencinin, sınava hazırlık için kullandığı uygulamadır.

Özetle: Bilsem sınavı 2 aşamadan oluşur. Diğer soru, “Bilsem sınavına nasıl hazırlanılır”ın cevabı ise her sınıf düzeyine özel BİLSEM etkinlikleri sunan MentalUP Bilsem’e Hazırlık Uygulaması’nı kullanmaktır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, MentalUP’ı hemen deneyebilirsiniz.

MentalUP Bilsem’e Hazırlık Uygulaması

Uygulamayı Aç

5) 2022 – 2023 BİLSEM SINAVI TARİHLERİ VE SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMA TARİHLERİ

2022 - 2023 eğitim ve öğretim döneminde BİLSEM okulları için aday gösterilen öğrencilerin gözlem formlarının doldurulma tarihi, grup tarama sınavı tarihi, bireysel yeteneklerin değerlendirilme tarihi aşağıdaki gibidir.

SINAV TARİH
Gözlem Formlarının E-Okul Sistemine Girişi 19.12.2022 - 30.12.2022
1.Sınav (Grup Tarama - Tablet Sınavı) 14.01.2023 - 09.04.2023
1.Sınav Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 19.04.2023
2.Sınav – (Bireysel Değerlendirme) 15.05.2023 - 28.07.2023
2.Sınav Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 04.08.2023

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) hakkında detaylı yazılar paylaştık. Sizlerden gelen yorumlar neticesinde, mevcut yazılarımızı da çeşitli kategorilere ayırmanın daha faydalı olacağına karar verdik. Konu özelinde, aşağıdaki başlıkları da incelemeyi unutmayın.