BİLSEM SINAVI | SÜREÇ HAKKINDA TÜM DETAYLAR

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı | Süreç Hakkında Tüm Detaylar
Son Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018

Bilsem sınavı hakkında velilerin en çok merak ettiği soruları cevapladık. Bu yazıda, aşağıdaki soruların yanıtını bulabilirsiniz:

1) Bilsem Sınavı Nedir, Hangi Öğrenciler Katılabilir?

2) Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

3) Sınava Kayıt Ücreti Kaç TL ve Nereye Yatırılır?

4) Bilsem Sınavına Hazırlık Nasıl Yapılır, Sınavlar Kaç Aşamadan Oluşur?

5) 2017 – 2018 Bilsem Sınavı Tarihleri ve Sınav Sonuçlarının Açıklanma Tarihleri.

Yukarıdaki soruların yanıtını tek tek, alt başlıklar halinde hızla inceleyelim.

1- BİLSEM SINAVI NEDİR, HANGİ ÖĞRENCİLER KATILABİLİR?

Örgün eğitimde, diğer tüm öğrencilerle aynı müfredatta eğitim alan 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından, üstün yetenekli öğrencileri belirlemeye yarayan sınavlardır. Üstün yetenekler; resim, müzik ve genel zihinsel beceri olarak üç gruba ayrılmıştır.

Tanımından da anlaşıldığı üzere, BİLSEM sınavına sırf çalışkan olan öğrenciler değil, özel yetenekleri olan öğrenciler katılabilir.

2- BİLSEM SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Örgün eğitimde, diğer tüm öğrencilerle aynı müfredatta eğitim alan 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından, üstün yetenekli öğrencileri belirlemeye yarayan sınavlardır. Üstün yetenekler; resim, müzik ve genel zihinsel beceri olarak üç gruba ayrılmıştır.

Yani, sınava bireysel başvuru yapılamaz. Sadece öğretmen tarafından aday gösterilen öğrenciler girebilir.

3- BİLSEM SINAVI KAYIT ÜCRETİ KAÇ TL ve NEREYE YATIRILIR?

Sınavın birinci ayağı olan “grup tarama uygulaması” ücretlidir. Grup taramasına girecek öğrencilerin velileri 50 TL kayıt ücretini aşağıdaki yöntemlerle ödeyebilirler.

  • KREDİ KARTI İLE ÖDEME: https://odeme.meb.gov.tr/ adresinde, BİLSEM grup tarafama sınavına kayıt ücreti yönergelerini takip ederek ödenir. (Birinci yöntem)
  • BANKALARIN GİŞELERİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinde gişeden işlem yaptırarak. (İkinci Yöntem)
  • ATM veya İNTERNET BANKACILIĞI KULLANARAK ÖDEME: Yukarıdaki maddede belirtilen bankaların ATM’lerinden veya İnternet bankacılığı hizmetinden yararlanarak. (Üçüncü yöntem)
Özetle: Sınava kayıt ücreti 50 TL’dir. Kredi kartı ile internetten veya banka/ATM aracılığı ile elden ödenebilir.

4- BİLSEM SINAVINA HAZIRLIK NASIL YAPILIR? SINAVLAR KAÇ AŞAMADAN OLUŞUR?

Bilsem sınavları; grup tarama uygulaması ve bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi olarak 2 aşamadan oluşur. Bu sınavlar bilgiye dayalı değil, zihinsel becerilere dayalı sınavlardır. Bu nedenle, kitaplardan herhangi bir konuyu ezber yaparak BİLSEM sınavına hazırlanılamaz. Ezber yerine, zihinsel beceri gelişimini destekleyici ve sınav sorularına benzer sorularla pratiği artırıcı hazırlıklar yapılmalıdır.

Hazırlık niteliği olmasa da örnek olması açısından, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından BİLSEM DEMO adında bir uygulama yayınlanmıştır. Bilsem sınavı çıkmış sorulara benzer sorular içeren ve gittikçe zorlaşan egzersizler yapma imkanı sunan MentalUP ise binlerce öğrencinin, sınava hazırlık için kullandığı uygulamadır.

Özetle: Bilsem sınavı 2 aşamadan oluşur. Diğer soru, “Bilsem sınavına nasıl hazırlanılır”ın cevabı ise MentalUP Bilsem’e Hazırlık Uygulaması’nı kullanmaktır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, MentalUP’ı hemen deneyebilirsiniz.

MentalUP Bilsem’e Hazırlık Uygulamasına Başla

5- 2017 – 2018 BİLSEM SINAVI TARİHLERİ VE SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMA TARİHLERİ

SINAV TARİH
Gözlem Formlarının E-Okul Sistemine Girişi 13.11.2017 – 29.11.2017
1.sınav (grup tarama) 06.01.2018 – 04.03.2018
1.sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 09.03.2018
2.sınav – (Bireysel değerlendirme) 02.04.2018 – 08.06.2018
2.sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 20.06.2018

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) hakkında detaylı yazılar paylaştık. Sizlerden gelen yorumlar neticesinde, mevcut yazılarımızı da çeşitli kategorilere ayırmanın daha faydalı olacağına karar verdik. Konu özelinde, aşağıdaki başlıkları da incelemeyi unutmayın.

4.76 25 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.