BİLSEM 2. AŞAMA: BİREYSEL YETENEKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem 2. Aşama: Bireysel Yeteneklerin Değerlendirilmesi
Son Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2023

BİLSEM sınavının 2. aşamasında ne tür sorular sorulduğu ve nasıl hazırlanılacağı konusu, aileler için büyük bir soru işaretiydi. Bu yazı ile ailelerin bütün soru işaretlerini giderdik ve BİLSEM sınavı 2. etap için neler yapmanız gerektiği konusunda çok net bilgiler paylaştık. Hatta neler yapmamanız gerektiğini de paylaştık!

Kısaca hatırlayalım:

BİLSEM sınavı iki aşamadan oluşuyor.

  1. Aşama: Grup tarama uygulaması.
  2. Aşama: Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi.

Bildiğiniz gibi daha önceki yıllarda birinci aşama, interaktif zeka soruları içeren tabletlerle yapıldı. Bu yıl da tabletler ile yapılacağı tahmin ediliyor. Soru tipleri ise yine aynı türde olacak gibi görünüyor. Soru örnekleri ise BİLSEM DEMO isimli yazımızda mevcut.

Özellikle birinci aşamayı geçen çocukların aileleri, “şimdi ne olacak?” sorusunu sık sık bizlere soruyorlar.

Cevap: Birinci aşama, genel bir sınavdı ve şimdi sıra bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi aşamasına (2. aşama) geldi. Bu aşama ise genel değil; özel bir aşamadır. Burada “yetenek” kelimesinin özellikle altını çiziyoruz çünkü yetenek, çok ders çalışma ile kazanılmaz. Çok fazla sınav sorusu çözerek de kazanılmaz. Çok ders çalışan bir çocuk, çalışkan veya bilgili olabilir ama “yetenekli olmak” bambaşka bir kavramdır.

Yapmanız gerekenler şunlar:

BİLSEM 2. AŞAMA İÇİN NASIL HAZIRLIK YAPILIR?

“Peki, 2. aşamaya hazırlık yapmanın bir yolu yok mu?” dediniz. Elbette var! Bunu da şu şekilde açıklayabiliriz:

Bir ses sanatçısını düşünün. Sesini iyi kullanması ve güzel bir ses tonuna sahip olması yetenektir. Bununla birlikte ses sanatçıları da sahne öncesi ses egzersizleri yaparlar. Konservatuar eğitimlerinde, sesin ve müziksel zekanın eğitilebilir olduğunu görürüz.

Bir futbolcu düşünün. Ayaklarını hassas bir şeklide kullanabiliyor olması yetenektir ama bu yeteneğini, bol bol pratikle geliştirmiştir. Futbolcular da maç öncesi idman yaparak, maç gününe hazırlanırlar. Dolayısıyla, kinestetik zekanın da eğitilebilir olduğunu görürüz.

ÖNEMLİ DUYURU

2023 - 2024 eğitim öğretim dönemi için MEB tarafından sunulan BİLSEM takvimi henüz açıklanmadı. Bilsem sınav takvimi açıklandığında tarihleri burada bulabilirsiniz. Geçen yılın BİLSEM takvimi ise şöyleydi:

Grup tarama uygulamasının sonuçları 19 Nisan 2023 tarihinde açıklandı. 2. aşama olan bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi ise 15 Mayıs 2023 – 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

“Bütün zeka türleri eğitilebilir!”

Bu da çok net gösteriyor ki,

yapılabilecek en iyi hazırlık, çocuğunuzun yetenek alanını besleyecek BİLSEM etkinlikleri ve zeka egzersizleri yaptırmaktır.

Örnekler:

  • Çocuğunuz BİLSEM’e müzik alanında aday gösterildiyse, enstrüman çalarak/çalmaya çalışarak müziksel zekasını eğitebilir.
  • Çocuğunuz BİLSEM’e resim alanında aday gösterildiyse, resim çizmeye devam ederek görsel zekasını eğitebilir.
  • Çocuğunuz BİLSEM’e genel zihinsel alanda aday gösterildiyse, zeka oyunları, bulmaca, mekanik oyun setleri gibi materyallerle genel zihinsel becerilerini pekiştirebilir.
bilsem 2. aşama hazırlık

BİLSEM’e hazırlıkta en iyi uygulama olan MentalUP’ı hem 1. aşamaya hazırlık için, hem de 2. aşamaya hazırlık için mutlaka düzenli kullanın.

Çünkü

MentalUP, çocuklara herhangi bir bilgiyi ezberletme amacı taşımaz. MentalUP'ın içerisindeki oyunlaştırılmış beyin egzersizleri, çocukların zihinsel becerilerini geliştirme amacı taşır. TÜBİTAK destekli ve pedagojik bir uygulamadır. MentalUP sayesinde çocuğunuz BİLSEM sınavının 2. aşamasına da idmanlı ve zinde bir beyinle katılmış olur. 2. aşama için de tek ihtiyaç budur zaten; zihinsel beceri ve yetenek!

Bu yıl da binlerce öğrenci, BİLSEM sınavına MentalUP ile hazırlandı.

MentalUP’ı Denemek İçin Tıkla

BİLSEM Sınavı 2. Etap hazırlıkları için

Yapmamanız gerekenler ise şunlar:

BİLSEM 2. AŞAMA SINAV SORULARI – ÇIKMIŞ SORULAR

Özellikle bu başlığı araştırdığınızı biliyoruz ancak şunu belirtmeliyiz ki 2. aşama için çıkmış sınav soruları ve benzeri içeriklere ulaşmanız mümkün değildir. Bunun nedeni; geçtiğimiz yıllarda da bu aşamaların zeka ölçekleri kullanılarak ve mülakatlar şeklinde yapılmış olmasıdır. Zaten adından anlaşıldığı üzere 2. etapta “yeteneklerin değerlendirilmesi” durumu söz konusudur.

Bu nedenle BİLSEM sınavı 2. aşamaya hazırlanmak için çıkmış sınav sorusu aramaktan ve test kitapçıkları araştırmaktan vazgeçin! Bir üst başlıkta bahsettiğimiz hazırlık yöntemleri yeterli olacaktır.

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

BİLSEM BİREYSEL DEĞERLENDİRMEDE HANGİ ZEKA TESTLERİ KULLANILIYOR?

BİLSEM sınavlarının ikinci aşaması olan bireysel değerlendirme sınavında, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen zeka testleri kullanılıyor. 2023-2024 döneminde hangi zeka testlerinin kullanılacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı henüz açıklama yapmadı. Geçmiş yılları incelediğimizde ise bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi aşamasında kullanılan zeka testleri şunlar:

  • 2015 Yılında 2, 3 ve 4. sınıflar için WNV (Wechsler Zeka Testi) ile ölçümleme yapıldı.
  • 2016 Yılında 1 ve 2. sınıflar için Kbit 2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi) ile ölçümleme yapıldı. 3 ve 4. sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi ile ölçümleme yapıldı.
  • 2017 Yılında 1 ve 2. Sınıflar için ASIS (Anadolu-Sak Zeka Ölçeği) ile ölçümleme yapıldı. 3. Sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi ile ölçümleme yapıldı.
  • 2018 - 2019 Yılı ile 2019 - 2020 yıllarındaki BİLSEM seçmelerinde bireysel değerlendirme aşamasında kullanılan zeka ölçeği açıklanmadı.
  • 2021 - 2022 ve 2023 Bilsem sınavlarında BNV Zeka Testi’nin tercih edildiği öğrenildi.

Güncel gelişmeleri Bilsem Arşivi sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

BİLSEM BİREYSEL DEĞERLENDİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

bilsem bireysel değerlendirme tarihleri

Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi uygulaması, tıpkı grup tarama uygulaması gibi randevulu sistemle yapılacak.

Öğrencilerin bireysel değerlendirme için randevu bilgileri 9 Mayıs 2023 tarihlerinde e - okul sisteminde yayınlanacak.

Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi, 15 Mayıs 2023 – 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sonuçlar ise 4 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacak.

Bireysel değerlendirme aşaması olarak da bilinen BİLSEM 2. aşama sınav ve sonuç tarihlerini bir tablo ile özetleyelim:

Bireysel Değerlendirme İçin Randevu Tarihinin Açıklanması 24. 04.2023 - 05.05.2023
Bireysel Değerlendirmenin Yapılacağı Tarihler 15.05.2023 - 28.07.2023
Bireysel Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 04.08.2023

BİLSEM okulları ve sınavlar hakkında diğer tüm tarihler, hazırlık, süreç ve detaylar hakkında bilgi için “BİLSEM SINAVI NEDİR?” başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.