BİLSEM 2. AŞAMA: BİREYSEL YETENEKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem 2. Aşama: Bireysel Yeteneklerin Değerlendirilmesi
Son Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021

ÖNEMLİ DUYURU

2021 – 2022 eğitim öğretim dönemi için COVID-19 sonrasında MEB tarafından yayınlanan BİLSEM takvimine göre BİLSEM takvimi ve tarihler değişti. Yeni ve güncel BİLSEM takvimi ise şöyle şekillendi:

Grup tarama uygulamasının sonuçları geçen yıl 14 Ekim 2020 tarihinde açıklanmıştı. Bu yıl için henüz tarihler belli değil.

2. aşama olan bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi ise 23 Kasım 2020 – 19 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Yeni tarihler açıklandığında burada bulabilirsiniz.

BİLSEM sınavının 2. aşamasında ne tür sorular sorulduğu ve nasıl hazırlanılacağı konusu, aileler için büyük bir soru işaretiydi. Bu yazı ile ailelerin bütün soru işaretlerini giderdik ve BİLSEM sınavı 2. etap için neler yapmanız gerektiği konusunda çok net bilgiler paylaştık. Hatta neler yapmamanız gerektiğini de paylaştık!

Kısaca hatırlayalım:

BİLSEM sınavı iki aşamadan oluşuyor.

  1. Aşama: Grup tarama uygulaması.
  2. Aşama: Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi.

Bildiğiniz gibi birinci aşama interaktif zeka soruları içeren tabletlerle yapıldı. Soru örnekleri ise BİLSEM DEMO isimli yazımızda mevcut.

Özellikle birinci aşamayı geçen çocukların aileleri, “şimdi ne olacak?” sorusunu sık sık bizlere soruyorlar.

Cevap: Birinci aşama, genel bir sınavdı ve şimdi sıra bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi aşamasına (2. aşama) geldi. Bu aşama ise genel değil; özel bir aşamadır. Burada “yetenek” kelimesinin özellikle altını çiziyoruz çünkü yetenek, çok ders çalışma ile kazanılmaz. Çok fazla sınav sorusu çözerek de kazanılmaz. Çok ders çalışan bir çocuk, çalışkan veya bilgili olabilir ama “yetenekli olmak” bambaşka bir kavramdır.

Yapmanız gerekenler şunlar:

BİLSEM 2. AŞAMA İÇİN NASIL HAZIRLIK YAPILIR?

“Peki, 2. aşamaya hazırlık yapmanın bir yolu yok mu?” dediniz. Elbette var! Bunu da şu şekilde açıklayabiliriz:

Bir ses sanatçısını düşünün. Sesini iyi kullanması ve güzel bir ses tonuna sahip olması yetenektir. Bununla birlikte ses sanatçıları da sahne öncesi ses egzersizleri yaparlar. Konservatuar eğitimlerinde, sesin ve müziksel zekanın eğitilebilir olduğunu görürüz.

Bir futbolcu düşünün. Ayaklarını hassas bir şeklide kullanabiliyor olması yetenektir ama bu yeteneğini, bol bol pratikle geliştirmiştir. Futbolcular da maç öncesi idman yaparak, maç gününe hazırlanırlar. Dolayısıyla, kinestetik zekanın da eğitilebilir olduğunu görürüz.

“Bütün zeka türleri eğitilebilir!”

Bu da çok net gösteriyor ki,

yapılabilecek en iyi hazırlık, çocuğunuzun yetenek alanını besleyecek egzersizler yaptırmaktır.

Örnekler:

  • Çocuğunuz BİLSEM’e müzik alanında aday gösterildiyse, enstrüman çalarak/çalmaya çalışarak müziksel zekasını eğitebilir.
  • Çocuğunuz BİLSEM’e resim alanında aday gösterildiyse, resim çizmeye devam ederek görsel zekasını eğitebilir.
  • Çocuğunuz BİLSEM’e genel zihinsel alanda aday gösterildiyse, zeka oyunları, bulmaca, mekanik oyun setleri gibi materyallerle genel zihinsel becerilerini pekiştirebilir.
bilsem 2. aşama hazırlık

BİLSEM’e hazırlıkta en iyi uygulama olan MentalUP’ı hem 1. aşamaya hazırlık için, hem de 2. aşamaya hazırlık için mutlaka düzenli kullanın.

Çünkü

MentalUP, çocuklara herhangi bir bilgiyi ezberletme amacı taşımaz. MentalUP'ın içerisindeki oyunlaştırılmış beyin egzersizleri, çocukların zihinsel becerilerini geliştirme amacı taşır. TÜBİTAK destekli ve pedagojik bir uygulamadır. MentalUP sayesinde çocuğunuz BİLSEM sınavının 2. aşamasına da idmanlı ve zinde bir beyinle katılmış olur. 2. aşama için de tek ihtiyaç budur zaten; zihinsel beceri ve yetenek!

Bu yıl da binlerce öğrenci, BİLSEM sınavına MentalUP ile hazırlandı.

MentalUP’ı Denemek İçin Tıkla

BİLSEM Sınavı 2. Etap hazırlıkları için

Yapmamanız gerekenler ise şunlar:

BİLSEM 2. AŞAMA SINAV SORULARI – ÇIKMIŞ SORULAR

Özellikle bu başlığı araştırdığınızı biliyoruz ancak şunu belirtmeliyiz ki 2. aşama için çıkmış sınav soruları ve benzeri içeriklere ulaşmanız mümkün değildir. Bunun nedeni; geçtiğimiz yıllarda da bu aşamaların zeka ölçekleri kullanılarak ve mülakatlar şeklinde yapılmış olmasıdır. Zaten adından anlaşıldığı üzere 2. etapta “yeteneklerin değerlendirilmesi” durumu söz konusudur.

Bu nedenle BİLSEM sınavı 2. aşamaya hazırlanmak için çıkmış sınav sorusu aramaktan ve test kitapçıkları araştırmaktan vazgeçin! Bir üst başlıkta bahsettiğimiz hazırlık yöntemleri yeterli olacaktır.

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

BİLSEM BİREYSEL DEĞERLENDİRMEDE HANGİ ZEKA TESTLERİ KULLANILIYOR?

BİLSEM sınavlarının ikinci aşaması olan bireysel değerlendirme sınavında, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen zeka testleri kullanılıyor. 2021 yılında hangi zeka testinin kullanılacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı henüz açıklama yapmadı. Geçmiş son 3 yılı incelediğimizde ise bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi aşamasında kullanılan zeka testleri şunlar:

  • 2015 Yılında 2, 3 ve 4. sınıflar için WNV (Wechsler Zeka Testi) ile ölçümleme yapıldı.
  • 2016 Yılında 1 ve 2. sınıflar için Kbit 2 (Kaufman Kısa Zekâ Testi) ile ölçümleme yapıldı. 3 ve 4. sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi ile ölçümleme yapıldı.
  • 2017 Yılında 1 ve 2. Sınıflar için ASIS (Anadolu-Sak Zeka Ölçeği) ile ölçümleme yapıldı. 3. Sınıflar için ise Wechsler Zeka Testi ile ölçümleme yapıldı.
  • 2018-2019 Yılı ile 2019 - 2020 ve 2020 - 2021 yıllarındaki BİLSEM seçmelerinde bireysel değerlendirme aşamasında kullanılan/kullanılacak olan zeka ölçeği açıklanmadı. Konuyla ilgili açıklama yapılırsa bu bilgiyi de paylaşacağız.

Güncel gelişmeleri BİLSEM HABERLERİ sayfamızdan da takip edebilirsiniz.

BİLSEM BİREYSEL DEĞERLENDİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

bilsem bireysel değerlendirme tarihleri

Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi uygulaması, tıpkı grup tarama uygulaması gibi randevulu sistemle yapılacak.

Öğrencilerin bireysel değerlendirme için randevu bilgileri daha sonra açıklanacak tarihlerde e - okul sisteminde yayınlanacak.

Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi, geçtiğimiz dönemde 23 Kasım 2020 – 19 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yılın tarihleri açıklandığında buradan duyurulacaktır.

Sonuçlar ise daha sonra açıklanacak tarihte burada olacaktır.

BİLSEM 2. aşama sınav ve sonuç tarihlerini bir tablo ile özetleyelim:

Bireysel değerlendirme için randevu tarihinin açıklanması 02.11.2020 – 06.11.2020 (Yeni takvim henüz açıklanmadı.)
Bireysel değerlendirmenin yapılacağı tarihler 23.11.2020 – 19.02.2021 (Yeni takvim henüz açıklanmadı.)
Bireysel değerlendirme sonuçlarının açıklanma tarihi 26.02.2021 (Yeni takvim henüz açıklanmadı.)

BİLSEM okulları ve sınavlar hakkında diğer tüm tarihler, hazırlık, süreç ve detaylar hakkında bilgi için “BİLSEM SINAVI NEDİR?” başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.