BİLSEM NEDİR ve SINAVI HANGİ TARİHLERDE, NASIL YAPILIYOR?

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı Nedir? Sınav Tarihleri ve Tüm Süreç
Son Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021

ÖNEMLİ DUYURU

BİLSEM sınavı artık tabletlerle yapıldığı için, en etkili hazırlık yöntemi, telefon tablet uygulamaları oldu. Bu nedenle her yıl binlerce öğrenci, BİLSEM sınavına MentalUP ile hazırlanıyor. Çocuğunuz BİLSEM sınavına aday gösterildiyse MentalUP’ı mutlaka deneyin.

MentalUP BİLSEM Hazırlık Uygulaması

BİLSEM NEDİR?

Açılımı, Bilim ve sanat merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Öğrenci seçme aşaması 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması (Tarihi henüz açıklanmadı. MEB tarafından açıklandığında bu sayfada bulabilirsiniz.)
 2. KAYIT ÜCRETİ KALDIRILDI: 2017-2018 eğitim-öğretim sezonuna kadar aday gösterilen öğrenciler için velilerin grup taramasına giriş ücreti (50 TL) yatırması gerekiyordu ancak bu ücret 2018-2019’da kaldırıldı. Bu yıl da kayıt ücreti yok.
 3. ÖNEMLİ GÜNCELLEME: COVID-19 sebebiyle BİLSEM takviminde büyük değişiklikler oldu. Bütün tarih değişikliklerini sayfamızda bulabilirsiniz. Sonuna kadar okuyup not etmeyi unutmayın!
 4. COVID-19 sebebiyle yapılacak yeni güncellemelere göre 2021-2022 grup tarama uygulamalarının tarihi açıklandığında burada olacak.
 5. Bireysel yeteneklerin değerlendirilme takvimi henüz belli değil. 2021 Kasım ayı içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor.
bilsem sınavı hazırlık uygulaması

BİLSEM SINAVI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bilsem Sınavı Nedir?

Sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim almaya aday gösterilen yetenekli öğrencilerin yeterliliğini test eden aşamalı sınavlardır.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

“Bilsem başvurusu nasıl yapılır, sınava hangi öğrenciler girebilir” diyen aileler için yazının devamında bu soruları yanıtladık. Sınıf öğretmenlerinin hangi öğrencileri ve ne şekilde aday gösterdiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

2021 - 2022 Eğitim döneminde Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: COVID-19 sebebiyle bu yıla özel olarak 4. sınıflara da bir hak tanınabileceği tahmin ediliyor.

2021 - 2022 BİLSEM SINAVLARI İÇİN HAZIRLIK İPUÇLARI

Bilsem Sınavı Nasıl Oluyor: Geçtiğimiz yıllarda sınava hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve çıkmış sorular kullanılıyordu. 2017 yılı itibariyle Bilsem sınavları akıllı tabletlerle yapıldığı için hazırlık aşamasında mobil uygulamalardan destek almak gerekiyor.

Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin, sınavda ne tür sorularla karşılaşacağını göstermek için BİLSEM DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı fakat DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Merak etmeyin! Benzer soruları çözebileceğiniz ve onlarca egzersiz içeren MentalUP Beyin Egzersizleri ile çocuğunuzu Bilsem sınavlarına hazırlayabilirsiniz. MentalUP Beyin Egzersizleri, dikkat, hafıza, problem çözebilme, hızlı düşünme gibi zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik TÜBİTAK destekli bir uygulamadır. MentalUP soruları, Bilsem sınavındaki sorular ile yakından benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Bilsem sınavına hazırlık sürecinde oldukça etkilidir.

MentalUP Bilsem Sınavına Hazırlık ve Genel Beceri Geliştirme Egzersizleri:

Şimdi Deneyin

TABLET SINAVINA HAZIRLIK İÇİN ÖRNEK EGZERSİZLER

Bilsem hazırlık egzersizi

Görsel Anımsama Egzersizi

Faydası: Tabletle yapılacak grup tarama sınavında çok benzer bir şekilde görselleri hatırlama soruları çıkmaktadır.

grup tarama uygulamasına hazırlık

Mantık Yürütme Egzersizi

Faydası: BİLSEM Tablet Sınavındaki hızlı karar verme sorularına benzer olması sebebiyle sınava hazırlanan öğrenciye yardımcı olur.

Bilsem 1.aşama hazırlık

Farklı Olanı Bulma Egzersizi

Faydası: Tablet sınavındaki gibi farklı olan nesneleri işaretlemenizi gerektiren ve dikkat geliştiren hazırlık egzersizidir.

Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları bireysel yetenekler resim, müzik ve genel zihinsel yetenek şeklinde kategorize edilmiştir. Bir öğrenci için en fazla 2 yetenek alanı seçilebilecek. Yani, birden fazla alanda yetenekli olan öğrenciler için tek bir alana zorunlu yönlendirme yapılmayacak.

Örnek: Bir öğrenci hem müzik, hem de resim alanında yetenekli olabilir. Böyle bir durumda sınıf öğretmeni tarafından doldurulan aday formunda öğrencinin yetenek alanı müzik-resim olarak işaretlenecek. Aynı şekilde müzik-genel zihinsel ya da resim-genel zihinsel şeklinde seçimler yapılabilir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler aşağıdaki alanlarda hazırlanmış eğitim programlarına alınırlar:

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

 • Uyum
 • Destek eğitimi
 • Bireysel yetenekleri fark ettirme
 • Özel yetenekleri geliştirme
 • Proje üretimi
 • Proje yönetimi

Bu şekilde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, geliştirmeleri ve yetenekleri üzerine uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. Bilsem okulları 81 ilde 180'den fazla eğitim merkezi, 320'den fazla yönetici ve 2200'den fazla öğretmen ile hizmet vermektedir.

bilsem sınavına nasıl hazırlanılır

Peki, sınıf öğretmenleri hangi öğrencileri sınava aday gösteriyor?

Bilsem sınavı başvuru detayı:

Sınıf öğretmenleri, bu hassas seçimi yapabilmek için özel eğitimden geçmişlerdir. Verilen eğitimde; resim alanında, müzik alanında veya genel zihinsel beceriler alanında, öğretmenlere çeşitli değerlendirme teknikleri öğretilmiştir. Bu şekilde, öğrenci seçim süreci hakkında yeterli donanıma sahip olmaları hedeflenmiştir.

Bunlar;

 • Özel yetenekli öğrencilerin özellikleri
 • Okulda gözlem formu doldurma ve tanılama
 • İnternetten başvuru (e okul sisteminde başvuru) oluşturma
 • Eğitim sistemi ve genel süreç hakkında detaylardır.

BİLSEM SINAVINA GİRİŞ ÜCRETİ (GRUP TARAMASINA GİRİŞ ÜCRETİ) YATIRMA

Velilerin Sorusu: Sınava giriş ücreti nereye yatırılacak?

Kayıt ücreti 2018-2019’da kaldırıldı ancak daha önceden öğretmen tarafından aday gösterilen öğrencilerin velileri, ücreti aşağıdaki yöntemleri kullanarak ödüyorlardı.

 • KREDİ KARTI İLE ÖDEME: https://odeme.meb.gov.tr/ adresine giderek, yönergeleri takip edip sınav ücreti yatırabilirsiniz.
 • BANKA ŞUBESİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birine giderek grup taramasına giriş (sınava giriş) ödemesi yapabilirsiniz.
 • ATM veya İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığı üzerinden sınav ücreti yatırabilirsiniz.

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? 2021 - 2022 TARİHLERİ

Aşağıdaki tablo 2019 – 2020 Sınav Takviminden Alıntıdır. Yeni Bilsem Takvimi açıklandığında buradan duyurulacaktır.

Sınav tarihlerinin geniş aralıklı olması, bütün adayların aynı gün sınava girmeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Öğretmenlerin e okul sisteminde aday gösterdiği öğrenciler, aşağıdaki tarihlerde, randevu sistemiyle aşamalı sınavlara alınacaklar.

Bilsem sınav tarihleri 2018

Kaynak: Bilsem Sınav Takvimi

2021 BİLSEM SINAV SONUÇLARI (2021 - 2022 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ)

BİLSEM sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Toplam 2 aşama olan Bilsem sınav sonuçları, aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

Bilsem Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihleri
 1. 14.10.2020 > Grup tarama sonuçlarının açıklanma tarihi. (Geçen yılın tarihidir. 2021 - 2022 takvimi açıklandığında güncellenecektir.)
 2. 26.02.2021 > Bireysel değerlendirme sonucu Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yerleştirilme hakkı kazanan öğrencilerin açıklanma tarihi. (Geçen yılın tarihidir. 2021 - 2022 takvimi açıklandığında güncellenecektir.)

Sınavlara hazırlık sürecinde MentalUP’tan yardım almayı unutmayın.

mentalup bilsem sınavı

*Görselde MentalUP ile Bilsem soruları arasındaki benzerliği gözlemleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: MEB Bilsem sınav sonuçları www.meb.gov.tr (veya www.meb.gov.tr tarafından belirtilen mecralar) dışında başka web sitelerinde sorgulanamaz. İnternet üzerinde yaptığınız “Sınav sonuçları sorgulama, tablet testi sonuçları” gibi aramalarda hangi url adresine yönlendirildiğinize dikkat edin. Güvenmediğiniz sitelerde TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

MEB.GOV.TR’DE BİLSEM SINAV SONUÇLARINI SORGULA

BİLSEM SINAV SONUCUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

2021 - 2022 BİLSEM BARAJ PUANLARI VE TABAN PUANLARI

Grup tarama sınavlarında 1. sınıf öğrencileri için 60 soru, 2. ve 3. sınıf öğrencileri için ise 70 soru vardır. Verilen her doğru cevap 10 puan değerindedir.

BİLSEM taban baraj puanları, ilgili yılda BİLSEM sınavına giren 1,2 ve 3. sınıf öğrencilerinin cevaplarına göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamada yalnızca doğru olan sonuçlar dikkate alınmaktadır. BİLSEM'de taban ya da baraj puanları bu hesaplamalara göre belirlenmektedir. Şimdi hem öğrencilerin hem velilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de şu: "BİLSEM taban puanı kaç oldu?" İşte cevabı

Sınıf Düzeyi Genel Zihinsel Yetenek
Alanı
Resim Yetenek Alanı Müzik Yetenek Alanı
1.sınıflar 500 460 460
2.sınıflar 510 480 480
3.sınıflar 520 500 500

BİLSEM'E KAYIT OLMAYA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLER KAYITLARINI NEREYE YAPTIRACAK?

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA KILAVUZU'na göre: Eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, bağlı oldukları ildeki Bilim ve Sanat Merkezi'ne doğrudan müracaat ederek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Bu işlem geçtiğimiz dönemde 05 Nisan – 07 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmıştı ancak bu dönem için henüz tarihler açıklanmadı.

DİKKAT: Geçtiğimiz yıl öğrenci tanılama kılavuzundaki kayıt tarihi ile sınav sonuçları ekranındaki kayıt tarihi arasında farklılıklar olmuştu. Bu yüzden geç kalmadan, eğitim hakkı kazandığınız Bilim ve Sanat Merkezi'ne ulaşıp son kayıt tarihi hakkında teyit almayı unutmayın!

BİLSEM ZEKA TESTİ NEDİR?

Geçtiğimiz yıllarda grup tarama testlerinde WISC-R (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) isimli zeka testi kullanıldı. Velilerin aklında “Bilsem zeka testi” olarak yer edinen WISC-R Zeka Testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmıştır. WISC-R dünyaca ünlü bir zeka testidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi: Bu yıl, orgm.meb.gov.tr’de 1. aşama sınavının tabletlerle yapılacağı bilgisi yer alırken; bunun dışında herhangi bir zeka testinden bahsedilmemektedir.

BİLSEM PUAN HESAPLAMA

Sınava giren öğrencilerin puanları sadece doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru soruların puanını etkilemeyecek.

Her öğrenci kendi sınıf düzeyinde sorularla test edilecek.

1. aşama (tablet sınavı) tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra her yetenek alanı için ülke ortalamaları belirlenecek. Ortalamaların üzerinde olup bireysel değerlendirme aşamasına (Bilsem 2. aşama) geçmeye hak kazanan öğrenciler www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak. (Sınav takvimi yayınlandığında Bilsem 2. Aşama tarihlerini de burada bulabilirsiniz.)

ÖZETLEMEK GEREKİRSE: 2021 - 2022 YILI BİLSEM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamıyor.
 • Özel yetenek eğitimine aday olacak öğrencileri, sınıf öğretmenleri belirleyip sisteme giriyor.
 • Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılacak.
 • Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebiliyor.
 • Okul idaresi, sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim edecek ve gerekli bilgilendirmeyi önceden yapacak
 • Grup tarama testi (Bilsem tablet sınavı) daha sonra açıklanacak tarihlerde randevulu sistemle yapılacak.
 • Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılacak
 • MentalUP Zeka Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Grup tarama uygulamasının sonuçları geçtiğimiz yıl 14.10.2020 tarihinde açıklanmıştı. Bu yıl için takvim belli olduğunda buradan duyurulacak.
 • Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirmesi daha sonra açıklanacak tarihlerde randevulu sistemle yapılacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları geçen dönem 26.02.2021 tarihinde açıklanmıştı. Bu yılın takvimi açıklandığında yeni tarihler de burada olacak.
 • BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri daha sonra açıklanacak tarihlerde yapılacak. (Bağlı olduğunuz Bilim ve Sanat Merkezi’nden teyit almayı unutmayın)

BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) İletişim Bilgileri

Telefon 1: 0(312) 413 30 18

Telefon 2: 0(312) 413 30 20

Telefon 3: 0(312) 413 25 36

Belgegeçer: 0(312) 213 13 56