BİLSEM SINAVI NEDİR? SINAV TARİHLERİ ve TÜM SÜREÇ

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı Nedir? Sınav Tarihleri ve Tüm Süreç
Son Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavı, 2018 – 2019 sınav tarihleri, kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt aşaması ve diğer tüm detaylarıyla takip etmeniz gereken süreci aşağıda paylaştık.

ÖNEMLİ DUYURU

Bu yıl BİLSEM sınavına öngörülenin çok üzerinde başvuru gerçekleşti. Bu nedenle 1. sınav aşaması olan grup tarama uygulamasının sonuçlarının açıklanma tarihi MEB tarafından güncellendi. MEB'in paylaştığı yeni takvime göre grup tarama uygulamasının (1.sınav) sonuçları 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak.

BİLSEM NEDİR?

Açılımı, Bilim ve sanat merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Öğrenci seçme aşaması 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması (03 Aralık – 14 Aralık 2018)
 2. BU YIL KAYIT ÜCRETİ YOK: 2017-2018 yılında aday gösterilen öğrenciler için velilerin grup taramasına giriş ücreti (50 TL) yatırması gerekiyordu. Bu yıl, sınava kayıt ücreti alınmayacak.
 3. Grup tarama uygulaması (19.01.2019 – 24.03.2019)
 4. Bireysel yeteneklerin değerlendirilmesi (22.04.2019 – 12.07.2019)

BİLSEM SINAVI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bilsem Sınavı Nedir?

Sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim almaya aday gösterilen yetenekli öğrencilerin yeterliliğini test eden aşamalı sınavlardır.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

“Bilsem başvurusu nasıl yapılır, sınava hangi öğrenciler girebilir” diyen aileler için yazının devamında bu soruları yanıtladık. Sınıf öğretmenlerinin hangi öğrencileri ve ne şekilde aday gösterdiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

2018 – 2019 Eğitim döneminde Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 1, 2 ve 3. Sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.

HATIRLATMA: Bu yıl, 4.sınıf öğrencileri aday gösterilmeyecek!

2018 - 2019 BİLSEM SINAVINA HAZIRLIK

Geçtiğimiz yıllarda bilsem sınavlarına hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve çıkmış sorular kullanılıyordu. 2017 yılı itibariyle sınavlara akıllı teknolojiler de dahil edildiği için hazırlık aşamasında mobil uygulamalardan destek almak gerekiyor.

Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin, sınavda ne tür sorularla karşılaşacağını göstermek için BİLSEM DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı fakat DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Merak etmeyin! Benzer soruları çözebileceğiniz ve onlarca egzersiz içeren MentalUP Beyin Egzersizleri ile çocuğunuzu Bilsem sınavlarına hazırlayabilirsiniz. MentalUP Beyin Egzersizleri, dikkat, hafıza, problem çözebilme, hızlı düşünme gibi zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik TÜBİTAK destekli bir uygulamadır. MentalUP soruları, Bilsem sınavındaki sorular ile yakından benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Bilsem sınavına hazırlık sürecinde oldukça etkilidir.

MentalUP Bilsem Sınavına Hazırlık ve Genel Beceri Geliştirme Egzersizleri: Şimdi Deneyin

TABLET SINAVINA HAZIRLIK İÇİN ÖRNEK EGZERSİZLER

Bilsem hazırlık egzersizi

Görsel Anımsama Egzersizi

Faydası: Tabletle yapılacak grup tarama sınavında çok benzer bir şekilde görselleri hatırlama soruları çıkmaktadır.

grup tarama uygulamasına hazırlık

Kuş Sayısı Egzersizi

Faydası: BİLSEM DEMO uygulamasındaki gibi ekranda kaç kuş olduğunu soran, görsel dikkat egzersizidir.

Bilsem 1.aşama hazırlık

İlişkilendirme Egzersizi

Faydası: Tablet sınavında olduğu gibi birbiriyle ilişkili kavramları işaretlemenizi gerektiren, hazırlık egzersizidir.

4.43 1558 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.

Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları bireysel yetenekler resim, müzik ve genel zihinsel yetenek şeklinde kategorize edilmiştir. Bir öğrenci için en fazla 2 yetenek alanı seçilebilecek. Yani, birden fazla alanda yetenekli olan öğrenciler için tek bir alana zorunlu yönlendirme yapılmayacak.

Örnek: Bir öğrenci hem müzik, hem de resim alanında yetenekli olabilir. Böyle bir durumda sınıf öğretmeni tarafından doldurulan aday formunda öğrencinin yetenek alanı müzik-resim olarak işaretlenecek. Aynı şekilde müzik-genel zihinsel ya da resim-genel zihinsel şeklinde seçimler yapılabilir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler aşağıdaki alanlarda hazırlanmış eğitim programlarına alınırlar:

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

 • Uyum
 • Destek eğitimi
 • Bireysel yetenekleri fark ettirme
 • Özel yetenekleri geliştirme
 • Proje üretimi
 • Proje yönetimi

Bu şekilde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, geliştirmeleri ve yetenekleri üzerine uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. Bilsem okulları 81 ilde 110’dan fazla eğitim merkezi ile hizmet vermektedir.

bilsem sınavına nasıl hazırlanılır

Peki, sınıf öğretmenleri hangi öğrencileri sınava aday gösteriyor?

Bilsem sınavı başvuru detayı:

Sınıf öğretmenleri, bu hassas seçimi yapabilmek için özel eğitimden geçmişlerdir. Verilen eğitimde; resim alanında, müzik alanında veya genel zihinsel beceriler alanında, öğretmenlere çeşitli değerlendirme teknikleri öğretilmiştir. Bu şekilde, öğrenci seçim süreci hakkında yeterli donanıma sahip olmaları hedeflenmiştir.

Bunlar;

 • Özel yetenekli öğrencilerin özellikleri
 • Okulda gözlem formu doldurma ve tanılama
 • İnternetten başvuru (e okul sisteminde başvuru) oluşturma
 • Eğitim sistemi ve genel süreç hakkında detaylardır.

BİLSEM SINAVINA GİRİŞ ÜCRETİ (GRUP TARAMASINA GİRİŞ ÜCRETİ) YATIRMA

Velilerin Sorusu: Sınava giriş ücreti nereye yatırılacak?

Öğretmen tarafından aday gösterilen öğrencilerin velileri, ücreti aşağıdaki yöntemleri kullanarak ödeyebilirler.

 • KREDİ KARTI İLE ÖDEME: https://odeme.meb.gov.tr/ adresine giderek, yönergeleri takip edip sınav ücreti yatırabilirsiniz.
 • BANKA ŞUBESİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birine giderek grup taramasına giriş (sınava giriş) ödemesi yapabilirsiniz.
 • ATM veya İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığı üzerinden sınav ücreti yatırabilirsiniz.

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? 2018 - 2019 TARİHLERİ

Aşağıdaki tablo 2018 – 2019 Sınav Takviminden Alıntıdır.

Sınav tarihlerinin geniş aralıklı olması, bütün adayların aynı gün sınava girmeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Öğretmenlerin e okul sisteminde aday gösterdiği öğrenciler, aşağıdaki tarihlerde, randevu sistemiyle aşamalı sınavlara alınacaklar.

Bilsem sınav tarihleri 2018

Kaynak: Bilsem Sınav Takvimi

2019 BİLSEM SINAV SONUÇLARI (2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ)

BİLSEM sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Toplam 2 aşama olan Bilsem sınav sonuçları, aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

Bilsem Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihleri
 1. 29.03.2019 > Grup tarama sonuçlarının açıklanma tarihi.
 2. 21.08.2019 > Bireysel değerlendirme sonucu Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yerleştirilme hakkı kazanan öğrencilerin açıklanma tarihi.

Sınavlara hazırlık sürecinde MentalUP’tan yardım almayı unutmayın.

mentalup bilsem sınavı

*Görselde MentalUP ile Bilsem soruları arasındaki benzerliği gözlemleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: MEB Bilsem sınav sonuçları www.meb.gov.tr (veya www.meb.gov.tr tarafından belirtilen mecralar) dışında başka web sitelerinde sorgulanamaz. İnternet üzerinde yaptığınız “Sınav sonuçları sorgulama, tablet testi sonuçları” gibi aramalarda hangi url adresine yönlendirildiğinize dikkat edin. Güvenmediğiniz sitelerde TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

MEB.GOV.TR’DE BİLSEM SINAV SONUÇLARINI SORGULA

2018 - 2019 BİLSEM SINAV SONUCUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

BİLSEM'E KAYIT OLMAYA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLER KAYITLARINI NEREYE YAPTIRACAK?

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA KILAVUZU'na göre: Eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, bağlı oldukları ildeki Bilim ve Sanat Merkezi'ne doğrudan müracaat ederek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Bu işlem, 26 Ağustos - 13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılmalıdır.

DİKKAT: Geçtiğimiz yıl öğrenci tanılama kılavuzundaki kayıt tarihi ile sınav sonuçları ekranındaki kayıt tarihi arasında farklılıklar olmuştu. Bu yüzden geç kalmadan, eğitim hakkı kazandığınız Bilim ve Sanat Merkezi'ne ulaşıp son kayıt tarihi hakkında teyit almayı unutmayın!

BİLSEM ZEKA TESTİ NEDİR?

Geçtiğimiz yıllarda grup tarama testlerinde WISC-R (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) isimli zeka testi kullanıldı. Velilerin aklında “Bilsem zeka testi” olarak yer edinen WISC-R Zeka Testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmıştır. WISC-R dünyaca ünlü bir zeka testidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi: Bu yıl, orgm.meb.gov.tr’de 1. aşama sınavının tabletlerle yapılacağı bilgisi yer alırken; bunun dışında herhangi bir zeka testinden bahsedilmemektedir.

BİLSEM PUAN HESAPLAMA

Sınava giren öğrencilerin puanları sadece doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru soruların puanını etkilemeyecek.

Her öğrenci kendi sınıf düzeyinde sorularla test edilecek.

1. aşama (tablet sınavı) tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra her yetenek alanı için ülke ortalamaları belirlenecek. Ortalamaların üzerinde olup bireysel değerlendirme aşamasına (Bilsem 2. aşama) geçmeye hak kazanan öğrenciler 29 Mart 2019 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE: 2018 - 2019 YILI BİLSEM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamıyor.
 • Özel yetenek eğitimine aday olacak öğrencileri, sınıf öğretmenleri belirleyip sisteme giriyor.
 • Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılacak.
 • Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebiliyor.
 • Okul idaresi, sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim edecek ve gerekli bilgilendirmeyi önceden yapacak
 • Grup tarama testi (Bilsem tablet sınavı) 19.01.2019 – 24.03.2019 tarihlerinde randevulu sistemle yapılacak.
 • Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılacak
 • MentalUP Zeka Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Grup tarama uygulamasının sonuçları 29.03.2019 tarihinde açıklanacak.
 • Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirmesi 22.04.2019 – 12.07.2019 randevulu sistemle yapılacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları 21.08.2019 tarihinde açıklanacak.
 • BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 26.08.2019 – 13.09.2019 tarihlerinde yapılacak. (Bağlı olduğunuz Bilim ve Sanat Merkezi’nden teyit almayı unutmayın)

BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) İletişim Bilgileri

Telefon 1: 0(312) 413 30 18

Telefon 2: 0(312) 413 30 20

Telefon 3: 0(312) 413 25 36

Belgegeçer: 0(312) 213 13 56

Aşağıda, özel yetenekli öğrencilerin potansiyelini değerlendirmek amacıyla kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri hakkındaki yorumları inceleyin. Siz de deneyimlerinizi paylaşın. Yorumlarınız, tüm veliler için oldukça önemli.

4.43 1558 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.