BİLSEM NEDİR ve SINAVI HANGİ TARİHLERDE, NASIL YAPILIYOR?

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı Nedir? Sınav Tarihleri ve Tüm Süreç
Son Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022

ÖNEMLİ DUYURU

BİLSEM sınavı tabletlerle yapıldığı için, en etkili hazırlık yöntemi, telefon ve tablet uygulamaları olarak kabul ediliyor. Bu nedenle her yıl binlerce öğrenci, BİLSEM sınavına MentalUP ile hazırlanıyor. Çocuğunuz BİLSEM sınavına aday gösterildiyse MentalUP’ı mutlaka deneyin.

MentalUP BİLSEM Hazırlık Uygulaması

BİLSEM NEDİR?

Açılımı, Bilim ve sanat merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri (okul saatleri) dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Amaç: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Öğrenci seçme aşaması temelde 3 adımdan oluşmaktadır:

 1. Aday Gösterme Aşaması
 2. Ön Değerlendirme Aşaması
 3. Bireysel Değerlendirme Aşaması
bilsem sınavı hazırlık uygulaması
 1. Sınıf öğretmenlerinin gözlem formlarını doldurması (19 - 30 Aralık 2022)
 2. KAYIT ÜCRETİ KALDIRILDI: 2017-2018 eğitim-öğretim sezonuna kadar aday gösterilen öğrenciler için velilerin grup taramasına giriş ücreti (50 TL) yatırması gerekiyordu ancak bu ücret 2018-2019’da kaldırıldı. Bu yıl da kayıt ücreti yok.
 3. YENİ KURAL: Her sınıf düzeyinde, her yetenek alanı için öğrenci sayısının en fazla %20'si aday gösterilebilecek. Örneğin; bir okuldaki tüm 1. sınıf öğrencilerinin %20'sine kadarı genel zihinsel yetenek, %20'sine kadarı resim yetenek ve %20'sine kadarı müzik yetenek alanlarında aday gösterilebilecek. Yetenek alanlarına göre aday gösterilebilecek öğrenciler %20'nin altında olabilir ancak üstünde olamaz. Üstüne çıkılması durumunda okul yönlendirme komisyonu tarafından %20'ye kadar düşürülmek zorundadır.
 4. ÖNEMLİ GÜNCELLEME: COVID-19 sebebiyle BİLSEM takviminde büyük değişiklikler oldu. Bütün tarih değişikliklerini ve en güncel Bilsem sınav tarihlerini sayfamızda bulabilirsiniz. Sonuna kadar okuyup not etmeyi unutmayın!
 5. Yeni güncellemelere göre grup tarama uygulamaları şu tarihler arasında olacak: 14.01.2023 - 09.04.2023

2022 - 2023 BİLSEM SINAVLARI İÇİN HAZIRLIK İPUÇLARI

Bilsem Sınavı Nasıl Oluyor: Geçtiğimiz yıllarda sınava hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve çıkmış sorular kullanılıyordu. Ancak 2017 sonrasında Bilsem sınavları büyük oranda akıllı tabletlerle yapıldığı için hazırlık aşamasında mobil uygulamalardan destek almak halen en geçerli yöntem.

Bilsem sınavları, daha önceki yıllarda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyordu. Geçen yıl tablet sınavı kaldırılmıştı ancak bu yıl Bilsem sınavlarının yine tabletle yapılacağı açıklandı. Ayrıca halen önceki yıllara benzer sorular çıkacağı için en iyi çalışma yöntemlerinden biri tablet uygulamaları. Bu yıl, 4. sınıflar sınava Bilsem’e giremiyor. Geçen yıl pandemi sebebiyle verilen bu hak, bu yıl kaldırıldı. 1,2 ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerin, sınavda ne tür sorularla karşılaşacağını göstermek için BİLSEM DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı fakat DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Merak etmeyin! Benzer soruları çözebileceğiniz ve onlarca egzersiz içeren MentalUP Beyin Egzersizleri ile çocuğunuzu Bilsem sınavlarına hazırlayabilirsiniz. MentalUP Beyin Egzersizleri, dikkat, hafıza, problem çözebilme, hızlı düşünme gibi zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik TÜBİTAK destekli bir uygulamadır. MentalUP soruları, Bilsem sınavındaki sorular ile yakından benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Bilsem sınavına hazırlık sürecinde oldukça etkilidir.

MentalUP Bilsem Sınavına Hazırlık ve Genel Beceri Geliştirme Egzersizleri:

Şimdi Deneyin

ÖN DEĞERLENDİRME SINAVINA (ESKİ ADIYLA TABLET SINAVI) HAZIRLIK İÇİN ÖRNEK EGZERSİZLER

Bilsem hazırlık egzersizi

Görsel Anımsama Egzersizi

Faydası: 1. aşama olan grup tarama sınavında çok benzer bir şekilde görselleri hatırlama soruları çıkmaktadır.

grup tarama uygulamasına hazırlık

Mantık Yürütme Egzersizi

Faydası: BİLSEM 1. Aşama Sınavındaki hızlı karar verme sorularına benzer olması sebebiyle sınava hazırlanan öğrenciye yardımcı olur.

Bilsem 1.aşama hazırlık

Farklı Olanı Bulma Egzersizi

Faydası: Ön değerlendirme sınavındaki gibi farklı olan nesneleri işaretlemenizi gerektiren ve dikkat geliştiren hazırlık egzersizidir.

Hızlı Karar Verme Egzersizi

Hızlı Karar Verme Egzersizi

Faydası: Mantık yürüterek hızlı karar vermenize yardımcı olan bu Bilsem hazırlık egzersizi ile öğrenciler sınava hazırlanabilir.

Görsel Dikkat Egzersizi

Görsel Dikkat Egzersizi

Faydası: Görsel bellek, sürdürülebilir dikkat ve işitsel bellek becerilerini güçlendirmek ve sınavda kolayca yapabilmek için eşsiz bir egzersiz.

Bilsem 1.aşama hazırlık

Görsel Mantık Egzersizi

Faydası: Görselleştirme ve akıl yürütme becerileri isteyen Bilsem sınavında bu egzersiz çocukların işini kolaylaştıracak bir potansiyele sahiptir.

BİLSEM SINAVI İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

✅ Tam Rehber: Bilsem Sınavı
✅ Tavsiyeler: Soru Örnekleri & İpuçları
✅ Hazırlık Önerileri: Mobil Uygulama & Örnek Sorular
✅ Takvim: Tüm Tarihler

Bilsem Sınavı Nedir?

Temel olarak "Bilsem nedir?" ya da "Bilsem sınavı nedir?" sorusuna şu cevabı verebiliriz: Bilsem sınavı, sınıf öğretmenleri tarafından Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim almaya aday gösterilen yetenekli öğrencilerin yeterliliğini test eden aşamalı sınavlardır.

Bilsem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

“Bilsem nedir, Bilsem başvurusu nasıl yapılır, sınava hangi öğrenciler girebilir” diyen aileler için yazının devamında bu soruları yanıtladık. Sınıf öğretmenlerinin hangi öğrencileri ve ne şekilde aday gösterdiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

2022 - 2023 Eğitim döneminde Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 1, 2. ve 3. sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: COVID-19 sebebiyle geçtiğimiz yıla özel olarak 4. sınıflara da bir hak tanınmıştı ancak bu yıl eski sisteme geri dönüldü. Yani 2022-2023 döneminde 1, 2 ve 3. sınıflar Bilsem sınavına girme hakkına sahipken 4. sınıflar ne yazık ki bu haktan yararlanamıyor. Yeni güncelleme oldukça bu sayfadan paylaşacağız.

Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları bireysel yetenekler resim, müzik ve genel zihinsel yetenek şeklinde kategorize edilmiştir. Bir öğrenci için en fazla 2 yetenek alanı seçilebilecek. Yani, birden fazla alanda yetenekli olan öğrenciler için tek bir alana zorunlu yönlendirme yapılmayacak.

Örnek: Bir öğrenci hem müzik, hem de resim alanında yetenekli olabilir. Böyle bir durumda sınıf öğretmeni tarafından doldurulan aday formunda öğrencinin yetenek alanı müzik-resim olarak işaretlenecek. Aynı şekilde müzik-genel zihinsel ya da resim-genel zihinsel şeklinde seçimler yapılabilir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler aşağıdaki alanlarda hazırlanmış eğitim programlarına alınırlar:

BİLSEM hakkında tüm gelişmeleri ve sınava
hazırlık yöntemlerini anlık takip edebilmek
için Facebook grubuna katılın ✔

 • Uyum
 • Destek eğitimi
 • Bireysel yetenekleri fark ettirme
 • Özel yetenekleri geliştirme
 • Proje üretimi
 • Proje yönetimi

Bu şekilde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, geliştirmeleri ve yetenekleri üzerine uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. Bilsem okulları 81 ilde 210'dan fazla eğitim merkezi, 320'den fazla yönetici ve 2200'den fazla öğretmen ile 65 binden fazla öğrenciye hizmet vermektedir.

bilsem sınavına nasıl hazırlanılır

Peki, sınıf öğretmenleri hangi öğrencileri sınava aday gösteriyor?

Bilsem sınavı başvuru detayı:

Sınıf öğretmenleri, bu hassas seçimi yapabilmek için özel eğitimden geçmişlerdir. Verilen eğitimde; resim alanında, müzik alanında veya genel zihinsel beceriler alanında, öğretmenlere çeşitli değerlendirme teknikleri öğretilmiştir. Bu şekilde, öğrenci seçim süreci hakkında yeterli donanıma sahip olmaları hedeflenmiştir.

Bunlar;

 • Özel yetenekli öğrencilerin özellikleri
 • Okulda gözlem formu doldurma ve tanılama
 • İnternetten başvuru (e okul sisteminde başvuru) oluşturma
 • Eğitim sistemi ve genel süreç hakkında detaylardır.

BİLSEM SINAVINA GİRİŞ ÜCRETİ (GRUP TARAMASINA GİRİŞ ÜCRETİ) YATIRMA

Velilerin Sorusu: Sınava giriş ücreti nereye yatırılacak?

Kayıt ücreti 2018-2019’da kaldırıldı ancak daha önceden öğretmen tarafından aday gösterilen öğrencilerin velileri, ücreti aşağıdaki yöntemleri kullanarak ödüyorlardı.

 • KREDİ KARTI İLE ÖDEME: https://odeme.meb.gov.tr/ adresine giderek, yönergeleri takip edip sınav ücreti yatırabilirsiniz.
 • BANKA ŞUBESİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birine giderek grup taramasına giriş (sınava giriş) ödemesi yapabilirsiniz.
 • ATM veya İNTERNET BANKACILIĞI ÜZERİNDEN ÖDEME: T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığı üzerinden sınav ücreti yatırabilirsiniz.

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? 2022 - 2023 TARİHLERİ

Aşağıdaki tablo 2022 – 2023 Bilsem Sınav Takviminden Alıntıdır. Yeni Bilsem Takvimi ve güncel Bilsem sınav tarihleri her zaman ilk buradan duyurulacaktır.

Sınav tarihlerinin geniş aralıklı olması, bütün adayların aynı gün sınava girmeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Öğretmenlerin e okul sisteminde aday gösterdiği öğrenciler, aşağıdaki tarihlerde, randevu sistemiyle aşamalı sınavlara alınacaklar. Bilsem sınavı ne zaman sorusunun en net yanıtını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 👇🏻

bilsem sınav tarihleri 2023
 • Genel Zihinsel Yetenek: ön değerlendirme uygulaması Cumartesi-Pazar günlerinde ve her gün 5 oturum şeklinde yapılır.
 • Resim Yetenek: Öğrenci randevuları takvimde öngörülen tarih aralığında Merkez Tanılama Sınav Komisyonunun belirleyeceği değerlendirme tarihleri içinde oluşturulacak olup sınavlar 2 oturumdan oluşacak ve her oturum 40 dakika sürecektir. Gerekli materyaller uygulama merkezlerinde hazır bulundurulacaktır.
 • Müzik Yetenek: Değerlendirmeler, bakanlıkça belirlenen ölçütler doğrultusunda her gün için 4 (dört) oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Öğrencilerin randevuları; takvimde öngörülen tarih aralığında, resmi tatiller hariç,her gün oluşturulacaktır. Gerekli materyaller, uygulama merkezlerinde hazır bulundurulacaktır. Değerlendirmeye yönelik hazırlanan “Örnek Uygulama Videosu” https://orgm.meb.gov.tr web adresi üzerinden izlenebilecektir. İlgili videonun her oturum öncesinde öğrencilere uygulama merkezi müdürlüklerince izletilmesi zorunludur.

Kaynak: Bilsem Sınav Takvimi

2023 BİLSEM SINAV SONUÇLARI (2022 - 2023 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ)

BİLSEM sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Toplam 2 aşama olan Bilsem sınav sonuçları, aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

Bilsem Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihleri
 1. 19.04.2023 > Grup tarama sonuçlarının açıklanma tarihi
 2. 04.08.2023 > Bireysel değerlendirme sonucu Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yerleştirilme hakkı kazanan öğrencilerin açıklanma tarihi

Sınavlara hazırlık sürecinde MentalUP’tan yardım almayı unutmayın.

mentalup bilsem sınavı

*Görselde MentalUP ile Bilsem soruları arasındaki benzerliği gözlemleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: MEB Bilsem sınav sonuçları www.meb.gov.tr (veya www.meb.gov.tr tarafından belirtilen mecralar) dışında başka web sitelerinde sorgulanamaz. İnternet üzerinde yaptığınız “Sınav sonuçları sorgulama, Bilsem ön değerlendirme sonuçları” gibi aramalarda hangi url adresine yönlendirildiğinize dikkat edin. Güvenmediğiniz sitelerde TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

MEB.GOV.TR’DE BİLSEM SINAV SONUÇLARINI SORGULA

BİLSEM SINAV SONUCUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

BİLSEM Sınavları MEB Bilgilendirmeleri

2022 - 2023 BİLSEM BARAJ PUANLARI VE TABAN PUANLARI

Daha önceki yıllarda grup tarama sınavlarında 1. sınıf öğrencileri için 60 soru, 2. ve 3. sınıf öğrencileri için ise 70 soru vardı. Verilen her doğru cevap 10 puan değerindeydi. Geçen yıl pandemi sebebiyle 4. sınıflar da Bilsem sınavına girebiliyordu ancak bu hak bir seferliğe mahsus verildiği için bu yıl giremeyecekler.

BİLSEM taban baraj puanları, ilgili yılda BİLSEM sınavına giren 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerinin cevaplarına göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamada yalnızca doğru olan sonuçlar dikkate alınmaktadır. BİLSEM'de taban ya da baraj puanları bu hesaplamalara göre belirlenmektedir. Şimdi hem öğrencilerin hem velilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de şu: "BİLSEM taban puanı kaç oldu?" Fikir vermesi açısından, işte geçmiş yılların Bilsem taban puanları

Sınıf Düzeyi Genel Zihinsel Yetenek
Alanı
Resim Yetenek Alanı Müzik Yetenek Alanı
1.sınıflar 500 460 460
2.sınıflar 510 480 480
3.sınıflar 520 500 500

BİLSEM'E KAYIT OLMAYA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLER KAYITLARINI NEREYE YAPTIRACAK?

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA KILAVUZU'na göre: Eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, bağlı oldukları ildeki Bilim ve Sanat Merkezi'ne doğrudan müracaat ederek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler. Bu işlem 14 - 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılmalıdır.

DİKKAT: Daha önceki yıllarda öğrenci tanılama kılavuzundaki kayıt tarihi ile sınav sonuçları ekranındaki kayıt tarihi arasında farklılıklar olmuştu. Bu yüzden geç kalmadan, eğitim hakkı kazandığınız Bilim ve Sanat Merkezi'ne ulaşıp son kayıt tarihi hakkında teyit almayı unutmayın!

Bilsem İtirazlar: Ön değerlendirme ve bireysel değerlendirme sonuçlarına yapılacak itirazlar, sonuçların meb.gov.tr adresinde yayınlanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde il tanılama sınav komisyonların yapılabilir. Faks ve e-posta yolu ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

BİLSEM ZEKA TESTİ NEDİR?

Geçtiğimiz yıllarda grup tarama testlerinde WISC-R (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) isimli zeka testi kullanıldı. Velilerin aklında “Bilsem zeka testi” olarak yer edinen WISC-R Zeka Testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmıştır. WISC-R dünyaca ünlü bir zeka testidir.

Edinilen bilgiye göre: Bu yıl, 1. aşama sınavında BNV Zeka Testi de kullanılacak. National Nonverbal Cognitive Ability Test ya da Bildiren Noverbal Ability Test olarak bilinen bu Bilsem zeka testinin Türkçesi ise Sözel Olmayan Milli Bilişsel Yetenek Testi olarak kabul ediliyor. Bu test, 4-13 yaş arası çocukların akıl yürütme ve muhakeme becerilerini değerlendirmede yararlanılan bir yöntem olarak göze çarpıyor. Okuma-yazma ya da konuşma gerektirmemesi ile ön plana çıkıyor.

BİLSEM PUAN HESAPLAMA

Sınava giren öğrencilerin puanları sadece doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru soruların puanını etkilemeyecek.

Her öğrenci kendi sınıf düzeyinde sorularla test edilecek.

1. aşama (ön değerlendirme sınavı) tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra her yetenek alanı için ülke ortalamaları belirlenecek. Ortalamaların üzerinde olup bireysel değerlendirme aşamasına (Bilsem 2. aşama) geçmeye hak kazanan öğrenciler 19 Nisan 2023 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE: 2022 - 2023 YILI BİLSEM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Yazımızın bu kısmına kadar "Bilsem sınavı nedir, Bilsem sınavı ne zaman, Bilsem sınavına nasıl hazırlanılır?" gibi soruların cevabını verdik. Dilerseniz şimdi de Bilsem süreci ile ilgili özet bilgilere birlikte bakalım.

 • Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamıyor.
 • Özel yetenek eğitimine aday olacak öğrencileri, sınıf öğretmenleri ve/veya branş öğretmenleri belirleyip sisteme giriyor.
 • Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılacak.
 • Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebiliyor.
 • Okul idaresi, sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim edecek ve gerekli bilgilendirmeyi önceden yapacak
 • Grup tarama testi (Ön değerlendirme sınavı) 14.01.2023 – 09.04.2023 tarihlerinde randevulu sistemle yapılacak.
 • Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılmayacak.
 • MentalUP Zeka Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Grup tarama uygulamasının sonuçları 19.04.2023 tarihinde açıklanacak.
 • Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirmesi 15.05.2023 – 28.07.2023 tarihlerinde randevulu sistemle yapılacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları 04.08.2023 tarihinde açıklanacak.
 • BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 14.08.2023 – 31.08.2023 tarihlerinde yapılacak. (Bağlı olduğunuz Bilim ve Sanat Merkezi’nden teyit almayı unutmayın)

BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) İletişim Bilgileri

Telefon 1: 0(312) 413 30 18

Telefon 2: 0(312) 413 30 20

Telefon 3: 0(312) 413 25 36

Belgegeçer: 0(312) 213 13 56