BİLSEM SINAVI NEDİR, NASIL HAZIRLANILIR?

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?

Güncel Haber: 2017 BİLSEM SINAV SONUÇLARI 17.04.2017 TARİHİNDE AÇIKLANDI!

Özel yetenekli öğrencilerin potansiyelini değerlendirmek; topluma daha faydalı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla kurulan BİLSEM hakkında detaylı bilgi paylaştık. Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) sınavına hazırlıktan, kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt aşamasına kadar tüm süreci aşağıda inceleyebilirsiniz.

BİLSEM SINAV SONUÇLARI 2017 AÇIKLANDI!

Bilsem sınavına giren öğrencilerin heyecanla beklediği 2017 sınav sonuçları ufak bir gecikme ile dün açıklandı. Normalde MEB'in resmi sitesinde 2017 Bilsem sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 14-15 Nisan olarak belirtilmişti ancak referandum nedeniyle olacaktır; sınav sonuçları 17 Nisan 2017 tarihinde açıklandı.

BİLSEM SINAV SONUÇLARINI SORGULA

2017 BİLSEM SINAV SONUCUNU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

bilsem sınavına nasıl hazırlanılır

Bu yılda grup tarama sınavı ve yetenek sınavlarının sonuçları www.meb.gov.tr'den sorgulanıyor. Lütfen farklı web adreslerinde kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

BİLSEM NEDİR?

Bilsem’in açılımı, Bilim ve Sanat Merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Bilsem’in amacı: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel özelliklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları bireysel yetenekler resim, müzik ve genel zihinsel yetenek şeklinde kategorize edilmiştir. Bir öğrenci için en fazla 2 yetenek alanı seçilebilecek. Yani, birden fazla alanda yetenekli olan öğrenciler için tek bir alana zorunlu yönlendirme yapılmayacak.

Örnek: Bir öğrenci hem müzik, hem de resim alanında yetenekli olabilir. Böyle bir durumda sınıf öğretmeni tarafından doldurulan aday formunda öğrencinin yetenek alanı müzik-resim olarak işaretlenecek. Aynı şekilde müzik-genel zihinsel ya da resim-genel zihinsel şeklinde seçimler yapılabilir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler aşağıdaki alanlarda hazırlanmış eğitim programlarına alınırlar:

 • Uyum
 • Destek eğitimi
 • Bireysel yetenekleri fark ettirme
 • Özel yetenekleri geliştirme
 • Proje üretimi
 • Proje yönetimi

Bu şekilde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, geliştirmeleri ve yetenekleri üzerine uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. BİLSEM, 2017 yılının ilk çeyreğinde 80 ilde 106 eğitim merkezi (Bilsem okulları) ile hizmet vermektedir.

Bilsem Sınavı Ne Zaman, Bilsem Sınavına Hangi Öğrenciler Girebilir?

Bilsem Başvuru: Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin BİLSEM sınavına girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’ne bu yıl 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.

Peki, sınıf öğretmenleri hangi öğrencileri Bilsem sınavına aday gösteriyor?

Bilsem sınavı başvuru detayı:

Sınıf öğretmenleri, bu hassas seçimi yapabilmek için 17 Ekim – 11 Kasım 2016 tarihleri arasında özel eğitimden geçmişlerdir. Bu eğitimde; özel yetenekli öğrencilerin özellikleri, sunulan hizmetler ve öğrenci seçim süreci hakkında yeterli donanıma sahip olmaları hedeflenmiştir.

Sınıf öğretmenlerinin, öğrencileri yetenek gruplarına göre Bilsem’e aday göstermesi ve adayların değerlendirilip kayıt hakkı kazanması 3 aşamadan oluşmaktadır: Bu 3 aşama 2016-2017 Yılı eğitim döneminde şu şekilde planlanmıştır:

Bilsem Sınav Tarihi 2017 - Bilsem’e Aday Gösterme Tarihi 2016

1- Aşama: 14 Kasım – 9 Aralık 2016 Aday Belirleme > Öğretmen, öğrencinin yetenek alanına uygun gözlem formu doldurur.

2- Aşama: 11 Şubat – 9 Nisan 2017 Bilsem Sınavı Grup Tarama > Aday gösterilen öğrenciler grup tarama uygulamasına tabi tutulur.

3- Aşama: 8 Mayıs – 30 Haziran 2017 Bilsem Sınavı Bireysel Değerlendirme > Grup tarama aşamasında filtrelenen (geçen) öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır.

Kaynak: Bilsem Sınav Takvimi

ÖNEMLİ DUYURU: Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde, grup tarama uygulamasına aday öğrencilerin giriş belgelerinin 02.01.2017 tarihinden itibaren e-okul sisteminde yayınlanacağı belirtilmişti. 29.12.2016 tarihinde yine orgm.meb.gov.tr’de yapılan duyuru ile bu uygulama 16.01.2017-08.02.2017 tarih aralığına ertelendi.

BİLSEM SINAV SONUÇLARI 2017

Bilsem 2 aşama sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Bilsem sınav sonuçları aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

 1. 14.04.2017 > Grup tarama sonuçlarının açıklanma tarihi.
 2. 15.07.2017 > Bireysel değerlendirme sonucu Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrencilerin açıklanma tarihi.

ÖNEMLİ UYARI: MEB Bilsem sınav sonuçları www.meb.gov.tr (veya www.meb.gov.tr tarafından belirtilen mecralar) dışında başka web sitelerinde sorgulanamaz. İnternet üzerinde yaptığınız “Bilsem sınav sonuçları, Bilsem sınavı sonuç sorgulama, Bilsem grup tarama testi sonucu” gibi aramalarda hangi url adresine yönlendirildiğinize dikkat edin. Güvenmediğiniz sitelerde TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Bilsem Sınavlarına Hazırlık

Geçtiğimiz yıllarda bilsem sınavlarına hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve Bilsem çıkmış sorular kullanılıyordu. Bu yıl Bilsem sınavlarına akıllı teknolojileri de dahil ettiler.

Bilsem Sınavlarına Hazırlananlar DİKKAT!

2016-2017 eğitim dönemi itibariyle Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin Bilsem sınavına hazırlanabilmeleri için MEB Bilsem Grup Tarama DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı. Bu uygulamanın amacı, öğrencilere tablet üzerinde ne tür sorular sorulacağını önceden göstermiş olmak. Bu yüzden, DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Merak etmeyin! Benzer soruları çözebileceğiniz ve onlarca egzersiz içeren MentalUP Beyin Egzersizleri ile çocuğunuzu Bilsem sınavlarına hazırlayabilirsiniz. MentalUP Beyin Egzersizleri, dikkat, hafıza, problem çözebilme, hızlı düşünme gibi zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik TÜBİTAK destekli bir uygulamadır. Bilsem’den bağımsız geliştirilmiş ancak Bilsem sınavındaki sorular ile yakından benzerlik göstermektedir. Bu yüzden Bilsem sınavına hazırlık sürecinde oldukça etkilidir. Üstelik 7 gün boyunca ÜCRETSİZ kullanabiliyorsunuz.

MentalUP Bilsem Sınavına Hazırlık ve Genel Beceri Geliştirme Oyunları: Şimdi Deneyin

mentalup bilsem sınavı

Bilsem Zeka Testi Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Bilsem grup tarama testlerinde WISC-R (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği) isimli zeka testi kullanıldı. Velilerin aklında “Bilsem zeka testi” olarak yer edinen WISC-R Zeka Testi, David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmıştır. WISC-R dünyaca ünlü bir zeka testidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi: Bu yıl, orgm.meb.gov.tr’de grup tarama testlerinin tabletlerle yapılacağı bilgisi yer alırken; bunun dışında herhangi bir zeka testinden bahsedilmemektedir.

Bilsem Puan Hesaplama

Bilsem grup tarama uygulamasına giren öğrencilerin puanları sadece doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru soruların puanını etkilemeyecek.

Her öğrenci kendi sınıf düzeyinde sorularla test edilecek.

Grup tarama işlemi tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra her yetenek alanı için ülke ortalamaları belirlenecek. Ortalamaların üzerinde olup bireysel değerlendirme aşamasına geçmeye hak kazanan öğrenciler 14.04.2017 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde açıklanacak.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE: 2017 YILI BİLSEM HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Bilsem başvuru işlemi bireysel olarak yapılamıyor.
 • Bilsem’e aday öğrencileri sınıf öğretmenleri belirleyip sisteme giriyor.
 • Özel yetenek alanları resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılacak.
 • Grup tarama uygulamasına katılacak öğrenciler ve gerekli giriş belgeleri e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebiliyor.
 • Okul idaresi, sınava giriş belgesini imza karşılığında veliye teslim edecek ve gerekli bilgilendirmeyi önceden yapacak
 • Grup tarama testi (Bilsem sınavı) 11.02.2017 – 09.04.2017 tarihlerinde randevulu sistemle yapılacak.
 • Grup tarama testlerinde tablet bilgisayarlar kullanılacak
 • MentalUP Zeka Oyunları uygulamasını, Bilsem sınavına hazırlık için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Grup tarama uygulamasının sonuçları 14.04.2017 tarihinde açıklanacak
 • Grup tarama testinde barajı aşan öğrenciler bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirmesi 08.05.2017 – 30.06.2017 randevulu sistemle yapılacak.
 • Bireysel yetenek değerlendirme sonuçları 15.07.2017 tarihinde açıklanacak.
 • BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 04.09.2017 – 08.09.2017 tarihlerinde yapılacak.

BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) İletişim Bilgileri

BİLSEM Telefon 1: 0(312) 413 30 18

BİLSEM Telefon 2: 0(312) 413 30 20

BİLSEM Telefon 3: 0(312) 413 30 36