Bilsem 3. Sınıf Sınav Soruları Örnekleri

Bilsem sınavı 1,2, 3 ve 4. sınıflar için yapılır ve hem belli bir seviyenin üstünde hem de potansiyeli olan öğrencileri tespit ederek gelişimlerine katkı sağlama amacı güder. Bu bağlamda ilköğretimin ilk dört sınıfı için hazırlanan bu sınavlarda hangi tür sorular çıkacağı velilerin en büyük meraklarından biri çünkü örnek soruları bilen ve bu sorulara aşina olan öğrenciler, sınav esnasında bu tür sorular karşılarına çıktığında kolayca çözüme gidebilme şansına sahip olurlar.

Bu yazının da konusu olan 3. sınıf Bilsem soruları genel manada öğrencinin zihinsel zindeliğini ve yapabilme becerisini ölçmeye yarayan soru tiplerinden oluşur. Zaten üst kısımda benzer sorulardan oluşan bir örnek verdik ama temel olarak velilerin şunları da akıllarında tutmaları gerekir:

  • Bilsem 3. sınıf soruları öğrencinin potansiyelini ölçer.
  • Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara göz atmak faydalı olacaktır.
  • Öğrenciyi sürekli çalışması için baskılamamak gerekir.
  • Bilsem’i kazanamamak dünyanın sonu değildir.

BİLSEM SORULARINI KOLAY ÇÖZEBİLMEK İÇİN İNCELEYİN 👇🏻

Bilsem Sınavı’na Nasıl Hazırlanılır?

Bilsem sınavına hazırlık için tüm sınıf düzeylerinde farklı bir çalışma yöntemi gerekmez. Aksine, tüm sınıflar için benzer bir çalışma düzeni yeterlidir. Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara bakmak ve iyice aşina olmak, telefon ve tablet uygulamaları ile dikkat becerilerini geliştirmek, düzenli ve verimli çalışmak en mantıklı yöntemlerdir. Bunun yanında hem velilerin hem de öğrencilerin bilmeleri gereken en önemli şeylerden biri:

Bilsem Sınavı Ezbere Dayalı Değildir!

Her ne kadar birçok öğrenci velisi tarafından ezbere dayalı bir sınav zannedilse de Bilsem sınavı, öğrencilerin zihinsel becerilerine dayalı bir sınavdır.Bu durum da gösteriyor ki ezber yapmak yerine zihinsel becerilerin gelişimini destekleyici ve hızlandırıcı soru pratikleri yapmak daha mantıklıdır.