Online IQ Testi Çöz

Aşağıdaki testi yaparak zeka ile ilgili (zihinsel) becerilerini tam 5 farklı alanda test edebilirsin. IQ testi nedir, nasıl ve nerede yapılır hakkında detaylı bilgileri yazının devamında paylaştık. Önce ücretsiz iq testi yap, sonra IQ hakkında önemli bilgiler edin ✔

IQ NEDİR?

Zeka ile ilgili bir tanım olan iq (intelligence quotient), zekanın kat sayısı anlamına gelmektedir.

IQ nedir: IQ = (Zeka yaşı/gerçek yaş) x 100 formülüyle hesaplanan bir değerdir.

ZEKA TESTİ & IQ TESTİ NASIL YAPILIR?

Halk arasında zekilik testi ya da akıllılık testi olarak tabir edilen IQ testi, bireyin zeka potansiyelini rakamsal olarak ifade edebilmeyi amaçlar.

(Zeka yaşı/gerçek yaş)x100 formülünde bilinmeyen değer, zeka yaşıdır. Formülün tamamlanması için bu değeri tespit edip, yaş farkı gözetmeksizin genel bir IQ puanı ortaya koyan testlere IQ testi denir.

Ne kadar zekisin testi şeklinde de bilinen bu testlerin amacı, kişinin IQ (zeka) katsayısına göre eğitimini şekillendirerek, IQ puanını yükseltmek için yönlendirici olmaktır.

DİKKAT!

Gerçek bir iq testi ücretsiz olamaz çünkü özel ortamda, uzman eşliğinde ve güvenilirliği kanıtlanmış testlerle yapılır. Stanford-Binet, Wechsler, Leiter gibi testler, uzman eşliğinde yapılan testlerden bazılarıdır. Bu nedenle, internet ortamında “online iq testi yap” ya da “iq testi ücretsiz” aramalarıyla ulaştığınız testler, gerçekçi sonuçlar vermeyebilir.

Eğer kendi imkanlarınızla çocuğunuzun veya kendinizin zeka becerilerini test etmek isterseniz, bilimsel bir uygulama olan MentalUP’ı kullanabilirsiniz.

MentalUP, ruh sağlığı derneği tarafından incelenmiş ve pedagojik ürün olarak sertifikalandırılmış bir tür zeka egzersizleri uygulamasıdır. En önemli özelliklerinden biri, egzersizlerden elde ettiğiniz skorları grafiksel raporlarla görüntülemesi ve yaşıtlarla karşılaştırma imkanı sunmasıdır.

MentalUP’ı Denemek İçin Tıkla

MentalUP, IQ puanınızı ifade etmez ancak zihinsel becerilerinizi tüm kullanıcılarla ve yaşıtlarınızla karşılaştırarak, farklı bir zeka testi yapar. Üstelik; dikkat, hafıza, görsel, sözel ve mantıksal alan olmak üzere 5 farklı alanda ayrı ayrı raporlama yapar.

IQ PUANLARI TABLOSU

Özellikle anne-babalar, çocuklarının iq seviyelerini çok merak ediyorlar ve internette buldukları ücretsiz iq test aramalarından medet umuyorlar. Burada önemli bir uyarımız var:

Biliyoruz ki internette ücretsiz bir test bulmak için “iq testi ücretsiz 2023” araması yapıyorsunuz ancak ücretsiz iq testi ya da uzman gözetiminde yapılmayan zihinsel yaş testi doğru sonucu vermez. Bu tür online iq testi seçenekleri ile iq seviyelerini doğru bir şekilde öğrenemezsiniz. Uzman eşliğinde ve doğru ortam koşullarında yapılan bir zeka testi sonucunda alınan puanları ise aşağıdaki iq seviyeleri tablosundan inceleyebilirsiniz.

IQ PUANI AÇIKLAMASI
156 ve üzeri Dahi
140-155 arası çok üstün zeka Çok üstün zeka
126-140 arası üstün zeka Üstün zeka
111-125 arası ileri zeka İleri zeka
91-110 arası normal zeka Normal zeka
76-90 arası sınır zeka Sınırda zeka
51-75 arası hafif gerilik Hafif zeka geriliği
26-50 arası orta gerilik Orta düzey zeka geriliği
0-25 arası ağır gerilik Ağır zeka geriliği

ZEKA & IQ TESTİ NEREDE YAPILIR?

Iq testleri her ne kadar toplu ortamlarda yapılabiliyor olsalar da öncelikli olarak özel alanlarda uygulanması önerilir. Iq testinin nasıl bir ortamda ve ne şekilde olması gerektiğini belirleyen faktör ise testin türüdür. IQ testi 2023 özelinde bakacak olursak; bazı iq testleri uygulamalı, bazıları ise tamamen kağıt üzerindedir. Örneğin performans testlerinde sıklıkla kartlar ve küpler kullanılmaktadır. Dolayısıyla, iq testi nasıl yapılır sorusunun cevabı hangi zihinsel alanın test edildiğine veya testin türüne göre değişir.

IQ testi ücretsiz bir test değildir. İnternette yaptığınız ücretsiz iq testi aramalarında karşınıza çıkan testler genelde sadece bilgi verme amaçlıdır. Resmi bir geçerliliği bulunmaz. Alanında uzman bir doktor eşliğinde mümkünse uzmanın muayenehanesinde yapılmalıdır. Zeka & IQ testinin yapılacağı ortam olabildiğince hareketli eşyalardan arındırılmış, dikkat çekici her hangi bir materyalin bulunmadığı bir alan olmalıdır. Ayrıca çocuğun yemek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını gidermiş bir şekilde teste kafa yorması hedeflenmelidir.

Dünyada en çok kullanılan zeka testlerini ve iq test türlerini yazının devamında paylaştık ancak bu testlerin de kendi içlerinde alt testleri olabilmektedir. Örnek: Görsel zeka testi, analitik zeka testi, işitsel zeka testi ve benzeri şekilde spesifik zeka ölçme uygulamaları da yapılmaktadır.

IQ TESTLERİ, ZEKİLİK TESTİ ANLAMINA DA GELİR Mİ?

Zeka testi ya da zekilik testi birbirine benzer kavramlardır. Bu aşamada zekanın ölçümü için genellikle IQ testi yapılır. Aslında IQ, mantıksal zekamızı ifade eder. Mantıksal zekanın gelişmiş olmasını “zekilik” olarak isimlendirebiliriz ancak “zekanın tümü”nü ifade edeceksek tek başına IQ terimi yeterli olmaz. Zekanın mantıksal becerilerden çok daha geniş bir kavram olduğunu hatırlatmamız gerekir. Bu nedenle, IQ nedir yanıtının dışında EQ ve SQ terimlerini de açıklamak istiyoruz.

EQ Nedir?

Türkçe karşılığı, duygusal zeka. EQ’su yüksel bireyler, beyinlerinin sağ lobunu daha iyi kullanırlar. Sözel yetenekleri yüksektir. Ayrıca sosyal ilişkilerimiz de EQ ile doğru orantılıdır.

SQ Nedir?

Ruhsal zekadır. Bireyin kendi içsel dengesi, ruhsal zekası olarak tanımlanabilir. Aslında SQ , bizim IQ ve EQ’muzun toplamı olarak değerlendirilebilir. SQ’nun gelişmesi IQ ve EQ’yu da bu doğrultuda geliştirecektir. SQ, sözel zeka soruları çözerek geliştirilebilir, bu sayede hem hayal gücümüzü hem de sözel zekamızı kullandırıp beyindeki sinapsları harekete geçirecektir.

DÜNYANIN EN ZEKİ İNSANLARI KABUL EDİLEN KİŞİLERİN IQ SEVİYELERİ

Amerikalı Yazar Marilyn vos Savant : 228

marilyn mos savant

Koreli Fizikçi Kim ung-yong : 210

kim ung yong

İngiliz fizikçi Isaac Newton : 190

isaac newton

Fransız yazar Voltaire : 190

voltaire

Rus Dünya Satranç Şampiyonu Kasparov : 190

kasparov

İtalyan Bilim adamı ve Ressam Leonardo da Vinci : 180

leonardo da vinci

İsrail Başbakanı Netanyahu : 180

benjamin netanyahu

Alman Müzisyen Goethe : 179

goethe

Alman Teolog Martin Luther : 170

martin luther

İtalyan Astronom Galilei : 165

galilei galileo

Alman Müzisyen Beethoven : 165

beethoven

Alman Fizikçi Albert Einstein : 160

albert einstein

İngiliz Fizikçi Stephen Hawking : 160

stephen hawking

EN SIK KULLANILAN ZEKA (IQ) TESTLERİ NELERDİR?

Zeka ölçmek için bir çok zeka testi bulunmaktadır. Aşağıdaki listede en çok kullanılan zeka testi türlerini sizin için sıraladık. IQ testi 2023 yılında aşağıdaki yöntemlerle yapılmaktadır.

Bunların bazıları görsel zeka testi, bazıları görsel hafıza testi, bazıları sadece yetişkinlere uygulanan testler, bazıları ise iq test 2023 güncellemelerini de içeren güncel ve sadece çocuklara yönelik çocuk zeka testleridir.

Performans testlerinde kartlar ve şekiller seçilerek çocuğun istenen cevabı en kısa sürede vermesi beklenmektedir. Sözel zeka testlerinde dil yeteneği ölçülür, muhakeme testlerinde ise çocuğa örnek bir olay verilir ve bu olaya en uygun çözümü bulması istenir.

HANGİ DURUMLARDA IQ & ZEKA TESTİ UYGULANIR?

✅ IQ Testi: Her Yaş İçin
✅ Fiyat: Ücretsiz
✅ Üyelik: Gerekmez
✅ Sonuçlar: Hemen

HATIRLATMA: Çocuğunuzun zeka oyunları karşısında elde ettiği skorları yaşıtlarıyla karşılaştırarak bir tür zeka testi yapmak isterseniz inceleyin:

MentalUP Zeka Egzersizleri

IQ testleri, zekilik testi ve akıl testi şeklinde de bilinir. Genellikle iki farklı durum için uygulanmaktadır ancak merak gidermek veya farklı amaçlarla da uygulanabilir. Merak gidermek amacıyla yapılan testlerin bir kısmına iq testi ücretsiz şeklinde bir arama yaparak erişmeniz mümkündür.

1.Durum: Birey, yaşıtlarına kıyasla yetersiz görünüyor ise iq testi yapılır.

2.Durum: Birey, yaşıtlarına kıyasla üstün yetenek veya üstün zeka potansiyeli gösteriyorsa iq testi yapılır.

Eğer zeka testi yetersizlikten dolayı uygulanıyorsa aşağıdaki durumlar gözlemlenmeli;

  • Akademik performanstaki eksiklik, okuma-yazma becerisindeki yetersizlik, yavaş öğrenme gibi sorunlarda sürekli eksiklikler.
  • Sosyal olan ortamlara uyum sağlayamama, kişisel bakım ve ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmadan sorunsuz giderememe.

Tam tersi, üstünlük belirtileri gösteriyorsa aşağıdaki durumlar ele alınmalıdır;

  • Aşırı meraklı olma durumu, her şeyi eksiksiz hatırlama, hızlı öğrenme ve plan yapabilme becerisinin yüksek olması.
  • Kelime dağarcığının uçsuz bucaksız olması, kavramlara hakim olma, dil becerilerinde yaşıtlarına göre bariz üstünlük.
  • Üst düzey bir hayal dünyasına ve yaratıcılığa sahip olması.
"Unutulmamalı ki, iq testlerinden çıkan sonuçlar kesin bir cevap vermeyebilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuğa olan güveni veya çocuğun kendine olan güveni zedelenmemelidir.”
zeka testi iq testi

IQ testleri psikoloji ve eğitim alanında yapılan bir çok araştırma sonucunda geliştirilmiş tespit araçlarıdır. Fakat, tüm bu araştırmalara ve çalışmalara rağmen bu testler güncelliğini kaybedip güvenilirliğini yitirebilir. Bu nedenle, en bilindik iq test bile hatalı sonuçlar verebilir.

Bazı testler de vardır ki, konusunda uzman olmayan kişiler tarafından hazırlanmış ve resmiyeti olmayan testlerdir. Bu gibi iq testlerinden çıkan sonuçları tartışmasız kabul etmek çocuğa -teste katılan kişiye- haksızlık olabilir. Unutulmamalıdır ki IQ testinin yegane amacı, çocuğun gelişimine destek vermek için yol göstermektir.

ZEKA TESTLERİNİN TARİHÇESİ

Tarihte ilk olarak MÖ 2200’lü yıllarda Çin hükümdarları bir takım sınavlar hazırlayarak yanlarında çalıştıracakları hizmetçileri seçmişlerdir. Ayrıca buna benzer yöntemlere Eski Mısır’da da rastlanmaktadır.

Günümüzde kullanılan zeka testlerinin ilk çalışmaları 19.yüzyılın sonlarında başlamıştır. 1905 yılında Alfred Binet ve Theodore Simon zeka ölçmek için bir sistem geliştirmişlerdir. Halk arasında zihin testi olarak da kabul gören bu sisteme göre, belli yaş aralığındaki kişilerin ortalama zeka puanları belirlenerek ortalama değerler oluşturulmuştur ve kişinin başarısı bu değerler üzerinden hesaplanmaya başlanmıştır.

IQ (Intelligence Quotient) yani zeka katsayısı tabirinin isim babası Alman bilim adamı L. Wilhelm Stern’dir. Stern, kişinin gerçek yaşının test sonucunda elde edilen zihinsel yaşına oranının hesaplanmasına dayanan bir sistem geliştirmiştir. Günümüzde bu hesaplama şekli zeka testlerinde kullanılmaya devam etmektedir. İlk kez Stern’in kullandığı “IQ” terimi ise güncelliğini korumaktadır.

BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ
ANA SAYFA / BLOG / Online IQ Testi Çöz