LEITER ZEKA TESTİ NEDİR?

ANA SAYFA / BLOG / Leiter Zeka Testi Nedir?

Dünya üzerinde en çok kullanılan 5 test arasında Leiter Uluslararası Performans Testi de bulunmaktadır. 2 yaşından itibaren uygulanabilmekte olan bu testin üst sınırı 18 yaşta sonlanmaktadır. Bu yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilmektedir.

Leiter Zeka Testinin diğer testlerden farkı; işitme ve konuşma kabiliyeti zayıf olan çocuklar üzerinde uygulanmasıdır. Söylenenleri rahatlıkla duyabilen, duyduğunu kavrayıp tepki verebilen, anlatmak istediğini rahatlıkla anlatabilen çocuklara Leiter Zeka Testi yerine başka testler uygulanması daha doğru olacaktır. Bunun yanında Leiter Zeka Testi bireysel uygulanan bir testtir. Topluluk halinde yapılamaz.

dehb

LEITHER ULUSLARARASI PERFORMANS TESTİ NASIL UYGULANIR?

Testin başlangıcında uzman çocuğun önüne bir model koyar. Bu modele ait parçalar da teker teker çocuğa verilir. Her defasında çocuktan parçayı doğru yere koyması beklenir. Her parça tek tek verilir, çocuk doğru yaptıkça yeni parçaya geçilir.

LEITHER ZEKA TESTİNİ KİMLER UYGULAYABİLİR?

Psikolojik danışmanlar ve rehberlik eğitimi olan kişiler; psikoloji ve psikolojik hizmetler lisans mezunu olmanın yanında Leiter Testini uygulamak için özel sektörlerden sertifika almış kişiler bu testi uygulayabilir.

Leiter Zeka testine benzer olarak Stanford Binet ve Wisc-R zeka testleri de çocukların zeka ölçümü için kullanılan popüler testlere örnektir. Bunlar hakkındaki yazılarımız için de Stanford Binet Zeka Testi ve WISC-R Zeka Testi yazılarımızı okumanızı öneririz.