LEITER ZEKA TESTİ NEDİR?

ANA SAYFA / BLOG / Leiter Zeka Testi Nedir?
Son Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017

Dünya üzerinde en çok kullanılan 5 test arasında Leiter Uluslararası Performans Testi de bulunmaktadır. 2 yaşından itibaren uygulanabilmekte olan bu testin üst sınırı 18 yaşta sonlanmaktadır. Bu yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilmektedir.

Zeka geliştirici bilimsel zeka oyunlarında çocuğunuzun elde ettiği skorları yaşıtlarıyla karşılaştırarak küçük bir test yapabilirsiniz.

Leiter Zeka Testinin diğer testlerden farkı; işitme ve konuşma kabiliyeti zayıf olan çocuklar üzerinde uygulanmasıdır. Söylenenleri rahatlıkla duyabilen, duyduğunu kavrayıp tepki verebilen, anlatmak istediğini rahatlıkla anlatabilen çocuklara Leiter Zeka Testi yerine başka testler uygulanması daha doğru olacaktır. Bunun yanında Leiter Zeka Testi bireysel uygulanan bir testtir. Topluluk halinde yapılamaz. Leiter uluslararası performans ölçeği, teste tabi olan çocuğun kavramlaştırma, sınıflandırma, sayısal ve ilişkilendirme becerilerini ölçümlemeyi hedefler.

leiter zeka testi

LEITHER ULUSLARARASI PERFORMANS TESTİ NASIL UYGULANIR?

Testin başlangıcında uzman çocuğun önüne bir model koyar. Bu modele ait parçalar da teker teker çocuğa verilir. Her defasında çocuktan parçayı doğru yere koyması beklenir. Her parça tek tek verilir, çocuk doğru yaptıkça yeni parçaya geçilir. Dolayısıyla, leiter zeka testi soruları yaşa ve uygulayan uzmana göre farklılık gösterebilir. Temelde aynı becerileri ölçümlemeyi amaçlayan leiter zeka testi soruları, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanır.

LEITHER ZEKA TESTİNİ KİMLER UYGULAYABİLİR?

Psikolojik danışmanlar ve rehberlik eğitimi olan kişiler; psikoloji ve psikolojik hizmetler lisans mezunu olmanın yanında Leiter Testini uygulamak için özel sektörlerden sertifika almış kişiler bu testi uygulayabilir.

LEITER ZEKA TESTİ PUANLAMA

Leiter zeka testinde her soru için ayrı puanlama yapılır. Testin sonunda puanlar toplanır ve çocuğun yaşına göre yeniden işleme tabi tutulur. Yani leiter zeka testi puanlama işlemi yaş faktörü de göz önünde bulundurularak yapılır.

Alanında uzman pedagoglar ve Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen MentalUP Bilimsel Zeka Oyunları'nı inceleyin. Bu oyunlar, Türkiye'nin eğitimde öncü kurumlarından;

  • Doğa Okulları,
  • Bahçeşehir Koleji,
  • Okyanus Koleji,
  • Final Okulları,

Ve bir takım özel zeka atölyeleri tarafından ders materyali olarak kullanılmaktadır. Siz de bireysel üyelik yaparak çocuğunuzun eğlenceli oyunlar ile gelişimini destekleyebilirsiniz. MentalUP, dikkat, hafıza, konsantrasyon, sözel-sayısal-görsel zeka gelişimin destekler; problem çözme becerilerini ve okul başarısını artırır. 7 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Dikkat Oyunları: Şimdi Deneyin

Leiter Zeka testine benzer olarak Stanford Binet ve Wisc-R zeka testleri de çocukların zeka ölçümü için kullanılan popüler testlere örnektir. Bunlar hakkındaki yazılarımız için de Stanford Binet Zeka Testi ve WISC-R Zeka Testi yazılarımızı okumanızı öneririz.