ZEKA TESTİ

ANA SAYFA / BLOG / Zeka Testi
Son Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017

Zeka ve beyin ile ilgili birbirinden eğlenceli testler çözmeye hazır mısınız? Ayrıca bu yazıda, zeka testi (iq testi) nedir, nasıl ve nerede yapılır gibi sorulara da cevap veriyoruz.

Zeka Testi Nedir?

Bir takım değerleri referans alarak, bireyin zihinsel becerilerini ne düzeyde kullanabildiğini belirleyen testlere zeka testi denir. Bu testler dikkat testi, hafıza testi, görsel zeka testi gibi çok fazla alt gruba ayrılabilir.

IQ TESTİ NEDİR?

Kişinin zeka katsayısını öğrenmek için kullanılan testlerdir. Bu testler sonucunda kişinin IQ (zeka) katsayısına göre eğitimi şekillendirilir ve IQ puanının yükseltilmesi için çaba sarf edilir.

zeka testi iq testi

ZEKA VE BEYİN İLE İLGİLİ ÖRNEK TESTLER

DİKKAT TESTi
DİKKAT TESTİ

Dikkat, zihinsel (zeka ile ilgili) bir beceridir. Teste başla butonuna tıkla, dikkat testi hakkında bilgi edin ve dikkat sorularına verdiğin yanıtlarla zekanı test et!

ÖĞRENME STİLİ TESTİ
ÖĞRENME STİLİ TESTİ

Bu bir zeka testi değildir ancak bir bilgiyi öğrenmek için zekanı ne şekilde kullandığını ve hangi öğrenme yöntemlerinin sana hitap ettiğini keşfedebilirsin.

GÖRSEL HAFIZA TESTİ
GÖRSEL HAFIZA TESTİ

Hafıza da tıpkı dikkat gibi zihinsel bir beceridir. Bununla birlikte kendi içerisinde alt gruplara ayrılır. Görsel hafıza hakkında bilgi al ve hafızanı test et.

SAĞ – SOL BEYİN TESTİ
SAĞ – SOL BEYİN TESTİ

Bu test ile zekanı hangi yönde daha etkin kullandığını öğrenebilir, hangi alanlarda daha zeki olduğunu gözlemleyebilirsin.

4.48 27 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.

Tarihte ilk olarak MÖ 2200’lü yıllarda Çin hükümdarları bir takım sınavlar hazırlayarak yanlarında çalıştıracakları hizmetçileri seçmişlerdir. Ayrıca buna benzer yöntemlere Eski Mısır’da da rastlanmaktadır.

Günümüzde kullanılan zeka testlerinin ilk çalışmaları 19.yüzyılın sonlarında başlamıştır. 1905 yılında Alfred Binet ve Theodore Simon zeka ölçmek için bir sistem geliştirmişlerdir. Bu sisteme göre, belli yaş aralığındaki kişilerin ortalama zeka puanları belirlenerek ortalama değerler oluşturulmuştur ve kişinin başarısı bu değerler üzerinden hesaplanmaya başlanmıştır.

IQ (Intelligence Quotient) yani zeka katsayısı tabirinin isim babası Alman bilim adamı L. Wilhelm Stern’dir. Stern, kişinin gerçek yaşının test sonucunda elde edilen zihinsel yaşına oranının hesaplanmasına dayanan bir sistem geliştirmiştir. Günümüzde bu hesaplama şekli zeka testlerinde kullanılmaya devam etmektedir. İlk kez Stern’in kullandığı “IQ” terimi ise güncelliğini korumaktadır.

IQ Testi Nasıl Yapılır?

Iq testleri her ne kadar toplu ortamlarda yapılabiliyor olsalar da öncelikli olarak özel alanlarda uygulanması önerilir. Iq testinin nasıl bir ortamda ve ne şekilde olması gerektiğini belirleyen faktör ise testin türüdür. Bazı iq testleri uygulamalı, bazıları ise tamamen kağıt üzerindedir. Örneğin performans testlerinde sıklıkla kartlar ve küpler kullanılmaktadır. Dolayısıyla, iq testi nasıl yapılır sorusunun cevabı hangi zihinsel alanın test edildiğine veya testin türüne göre değişir.

Dünyada en çok kullanılan zeka testlerini yazının devamında paylaştık ancak bu testlerin de kendi içlerinde alt testleri olabilmektedir. Örnek: Görsel zeka testi, analitik zeka testi, işitsel zeka testi ve benzeri şekilde spesifik zeka ölçme uygulamaları da yapılmaktadır.

Zeka Nasıl Ölçülür?

Zekanın ölçümü için çoğumuzun kulak aşinalığı olduğu IQ testi yapılır. Fakat IQ sadece beyinsel zekamızdır. Bu bölümde IQ nedir sorusunun dışında EQ ve SQ terimlerini ele alacağız.

EQ Nedir?

Türkçe karşılığı, duygusal zeka. EQ’su yüksel bireyler, beyinlerinin sağ lobunu daha iyi kullanırlar. Sözel yetenekleri yüksektir. Ayrıca sosyal ilişkilerimiz de EQ ile doğru orantılıdır.

SQ Nedir?

Ruhsal zekadır. Bireyin kendi içsel dengesi, ruhsal zekası olarak tanımlanabilir. Aslında SQ , bizim IQ ve EQ’muzun toplamı olarak değerlendirilebilir. SQ’nun gelişmesi IQ ve EQ’yu da bu doğrultuda geliştirecektir. SQ, sözel zeka soruları çözerek geliştirilebilir, bu sayede hem hayal gücümüzü hem de sözel zekamızı kullandırıp beyindeki sinapsları harekete geçirecektir.

IQ Nasıl Hesaplanır?

IQ hesabı bu formül ile hesaplanır; IQ= (zeka yaşı/gerçek yaş) x 100

Bu formülden yola çıkılarak elde edilen sonuçlar aşağıdaki tabloya göre sınıflandırılır:
 • 0-25 arası ağır gerilik
 • 26-50 arası orta gerilik
 • 51-75 arası hafif gerilik
 • 76-90 arası sınır zeka
 • 91-110 arası normal zeka
 • 111-125 arası ileri zeka
 • 126-140 arası üstün zeka
 • 140-155 arası çok üstün zeka
 • 156 ve üzeri dahi

Bazı testler oyun şeklinde tasarlanmıştır. Zeka oyunları testi, IQ puanına göre değil, diğer oyuncuların elde ettiği skorlara göre karşılaştırma yapar. Bu tür zeka oyunlarından biri de MentalUP'tır.

Günümüzde çocukları ezbercilikten uzaklaştırmak ve akıl yürütme becerilerini geliştirmek için neredeyse bütün okullarda akıl oyunları dersi işlenmektedir. Öğrencilerin akıl yürütme becerilerini geliştirmek için müfredata eklenen bu derslerde çeşitli zeka oyunları ve zeka setleri kullanılmaktadır. Doğa Okulları, Bahçeşehir Koleji, Okyanus Koleji, Final Okulları, gibi eğitimde başarılı kurumlar MentalUP Zeka Oyunları'nı eğitim içeriği olarak kullanmakta. Siz de çocuklarınızın zeka gelişimini desteklemek için MentalUP'a bireysel üye olabilirsiniz. 7 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

MentalUP Zeka Geliştirici Oyunlar: Şimdi Deneyin

Ünlülerin IQ Seviyeleri

Bu uzun yazımızı buraya kadar okuyanların IQ testi ve IQ skorları hakkında oldukça meraklı olduğunu düşünüyoruz. Öyleyse, biraz da eğlenceli bilgilerle devam edelim. Aşağıda ünlülerin zeka seviyeleri hakkında sizi çok şaşırtacak bilgiler paylaştık.

Zeki insan dendiğinde akla gelen ilk isim Albert Einstein’dır. Fakat öyle bir isim var ki, dünyada ondan daha yüksek IQ seviyesine ulaşabilen kimse yok. Bu isim Marilyn vos Savant. Hesaplanan en yüksek IQ seviyesine sahip olan Amerikalı kadın tamı tamına 228 IQ puanına sahiptir.

Dünyanın en yüksek IQ seviyesine sahip isimleri:

Amerikalı Yazar Marilyn vos Savant : 228

marilyn mos savant

Koreli Fizikçi Kim ung-yong : 210

kim ung yong

İngiliz fizikçi Isaac Newton : 190

isaac newton

Fransız yazar Voltaire : 190

voltaire

Rus Dünya Satranç Şampiyonu Kasparov : 190

kasparov

İtalyan Bilim adamı ve Ressam Leonardo da Vinci : 180

leonardo da vinci

İsrail Başbakanı Netanyahu : 180

benjamin netanyahu

Alman Müzisyen Goethe : 179

goethe

Alman Teolog Martin Luther : 170

martin luther

İtalyan Astronom Galilei : 165

galilei galileo

Alman Müzisyen Beethoven : 165

beethoven

Alman Fizikçi Albert Einstein : 160

albert einstein

İngiliz Fizikçi Stephen Hawking : 160

stephen hawking

EN SIK KULLANILAN ZEKA (IQ) TESTLERİ NELERDİR?

Zeka ölçmek için bir çok zeka testi bulunmaktadır. Aşağıdaki listede en çok kullanılan testleri sizin için sıraladık.

 • Stanford-Binet Zeka Testi (SB-V): Sözel yargılama, soyut/görsel yargılama, niceliksel yargılama ve kısa süreli bellek alanlarında ölçüm yapar.
 • Wechsler Yetişkin Zeka Testi (WAIS-I): İki ana kategoriden oluşur. Sözel bölüm bireyin sözel muhakeme, sözcük dağarcığı, işitsel dikkat, uzun süreli bellek gibi sözel becerileri ölçen testlerden oluşurken, performans kategorisi ise görsel dikkat, görsel algı, üç boyutlu algılama gibi daha çok performansa dayalı testlerden oluşmaktadır.
 • Wechsler Çocuk Zeka Testi (WISC-R) (6-16 Yaş): Wechsler Yetişkin Zeka Testiyle benzer alanlara hitap eder. Çocukların anlayıp cevaplayabileceği türden sorular barındırır.
 • Leiter Zeka Testi: Konuşma ve işitme sorunu yaşayan çocukların zihinsel performanslarını ölçmeyi amaçlayan, sözel yetenek içermeyen bir performans testidir.

Bunların bazıları görsel zeka testi, bazıları görsel hafıza testi, bazıları sadece yetişkinlere uygulanan testler, bazıları ise sadece çocuklara yönelik çocuk zeka testleridir.

Performans testlerinde kartlar ve şekiller seçilerek çocuğun istenen cevabı en kısa sürede vermesi beklenmektedir. Sözel zeka testlerinde dil yeteneği ölçülür, muhakeme testlerinde ise çocuğa örnek bir olay verilir ve bu olaya en uygun çözümü bulması istenir.

ZEKA (IQ) TESTİNİ NEREDE YAPTIRABİLİRİM?

Zeka testleri, alanında uzman bir doktor eşliğinde mümkünse uzmanın muayenehanesinde yapılmalıdır. Zeka testinin yapılacağı ortam olabildiğince hareketli eşyalardan arındırılmış, dikkat çekici her hangi bir materyalin bulunmadığı bir alan olmalıdır. Ayrıca çocuğun yemek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını gidermiş bir şekilde teste kafa yorması hedeflenmelidir.

HANGİ DURUMLARDA ZEKA (IQ) TESTİ UYGULANIR?

Zeka testi uygulamaya karar verebilmek için iki durumdan birinin gözlemlenmesi gerekir. Birey, yaşıtlarına kıyasla yetersiz veya üstünse zeka testi uygulanabilir. Birey, akranlarına göre yetersizse ve zeka testi yetersizlikten dolayı uygulanıyorsa aşağıdaki durumlar gözlemlenmeli;

 • Akademik performanstaki eksiklik, okuma-yazma becerisindeki yetersizlik, yavaş öğrenme gibi sorunlarda sürekli eksiklikler.
 • Sosyal olan ortamlara uyum sağlayamama, kişisel bakım ve ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmadan sorunsuz giderememe.

Eğer sorun yetersizlik değil, aksine üstünlük ise aşağıdaki durumlar ele alınmalıdır;

 • Aşırı meraklı olma durumu, her şeyi eksiksiz hatırlama, hızlı öğrenme ve plan yapabilme becerisinin yüksek olması.
 • Kelime dağarcığının uçsuz bucaksız olması, kavramlara hakim olma, dil becerilerinde yaşıtlarına göre bariz üstünlük.
 • Üst düzey bir hayal dünyasına ve yaratıcılığa sahip olması.
"Unutulmamalı ki, zeka testlerinden çıkan sonuçlar kesin bir cevap vermeyebilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuğa olan güveni ve çocuğun kendine olan güveninin zedelenmemesi gerekmektedir.”

Zeka testleri psikoloji ve eğitim alanında yapılan bir çok araştırma sonucunda geliştirilmiş tespit araçlarıdır. Fakat, tüm bu araştırmalara ve çalışmalara rağmen bu testler güncelliğini kaybedip güvenilirliğini yitirebilir. Bu nedenle, en bilindik test bile hatalı sonuçlar verebilir. Bazı testler de vardır ki, konusunda uzman olmayan kişiler tarafından hazırlanmış ve resmiyeti olmayan testlerdir. Bu gibi zeka testlerinden çıkan sonuçları tartışmasız kabul etmek çocuğa haksızlık olabilir. Unutulmamalıdır ki IQ testinin yegane amacı, çocuğun gelişimine destek vermek için yol göstermektir.

Çocuğunuzun zeka oyunları karşısında elde ettiği skorları yaşıtlarıyla karşılaştırmak ister misiniz? Bu sayfayı inceleyin > MentalUP Zeka Egzersizleri

4.48 27 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.
BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ