Korona (Corona COVİD-19), Grip gibi Salgın Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

ANA SAYFA / BLOG / Korona (Corona COVİD-19), Grip gibi Salgın Hastalıklardan Korunma Yöntemleri
Son Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020

Tüm dünyayı tehdit eden korona virüsü (COVID-19 hastalığı), Türkiye’de görüldüğü anda sıkı önlemler alındı. Bu önlemlerin en önemlisi de sosyal temasların azaltılması ve bir süreliğine evlerimizde vakit geçirmemizin istenmesi şeklinde oldu.

Tavsiye: Bu süreçte çocuklarınızın evde kaliteli zaman geçirmesi için, MentalUP Eğitici Zeka Oyunu uygulamasını kullanın.

MentalUP Uygulamasına Git

Yetkili birimler gerekli önlemleri alsa da her birimizin üzerine düşen bireysel sorumluluklar var. Hem kendi sağlığımızı hem de toplumun sağlığını korumak için aşağıdaki temel önlemleri almamız hayati öneme sahip. Merak etmeyin, hepsi basitçe uygulayabileceğimiz önlemler. Basit ama etkili. Basit ama çok önemli!

Hastalıkların Bulaşmasını ve Yayılmasını Önlemek İçin En Etkili Yöntemler

el hijyeni 1) El Hijyeni

Kişisel hijyene önem verelim ve bol sabun ile ellerimizi yıkayalım. El yıkama işlemini sık sık gerçekleştirelim, özenli olalım ve süresinin 30 saniyeden az olmamasına dikkat edelim. Ellerimizi yıkayacak bir ortam yoksa, alkol bazlı dezenfektan kullanmaya özen gösterelim.

Fiziksel Mesafe 2) Fiziksel Mesafe

Virüsün en belirgin yayılma yolunun temas etmek olduğunu unutmayalım. Virüsün etkilerinin geçtiğinin ilan edilmesine kadar el sıkma, sarılma gibi fiziksel temaslardan uzak duralım.

eldiven ve maske 3) Eldiven ve Maske

Özellikle toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri gibi yerlerde hijyen unsurlarına daha fazla dikkat edelim. Merdiven korkuluklarına, toplu taşıma tutamaçlarına, kapı kollarına teması azaltalım. Elbette bu temaslardan kaçınamadığımız durumlar olacaktır. Bu durumlarda ise ellerimizi dezenfekte etmeyi ihmal etmeyelim. İmkanımız varsa ağız, burun çevresini tam kapatan maske ile eldiven kullanalım.

hastalıklardan koruyan gıdalar 4) Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenmeye her zaman dikkat etmemiz gerekse de salgın hastalıklar durumunda biraz daha özen göstermek şart. Virüsün, bağışıklık sistemini hedef aldığını unutmayalım. Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin değerleri yüksek gıdalar tüketelim ve bol bol su içmeye özen gösterelim.

eldiven ve maske 5) Gıda Hijyeni

Eğer imkanımız varsa sebzeleri ve meyveleri sirkeli suda bir süre beklettikten sonra tüketelim. İmkanımız yoksa da en azından bol su ile ve iyice yıkamaya dikkat edelim.

el hijyeni 6) Tek Kullanımlık Mendil

Evimizde veya dışarıda, hapşırma ve öksürme esnasında mutlak surette mendil kullanalım. Kullanılan mendilleri ikinci kez kullanmadan hızlıca çöpe atalım.

Sosyal İzolasyon 7) Sosyal İzolasyon

Salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz en kritik süreçte, birkaç hafta evden çıkmamaya, kalabalık alanlara girmemeye özen gösterelim. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımızda ise maske ile eldiveni unutmayalım.

aile içi hijyen kuralları 8) Ailede Takım Çalışması

Eğer birlikte yaşadığımız yaşlı insanlar varsa, hijyen kurallarına daha fazla dikkat edelim. Korona (Corona COVID-19 hastalığı) gibi salgın hastalıklardan nasıl korunmamız gerektiğine dair bilgileri birbirimizle paylaşalım. Tüm aile bireylerini duyarlı olmaya davet edelim.

Sosyal Bilinçlenme 9) Sosyal Bilinçlenme

Etrafımızda "Bana bir şey olmaz" diyen insanlar varsa, onları bilinçlendirmeye çalışalım. Bunu yaparken inatlaşmaya yol açmayacak şekilde ılımlı bir iletişim kuralım.

sağlıklı yaşam 10) Sağlıklı Yaşam Alanı

Sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler konusunda, özellikle salgın hastalık dönemlerinde, daha özverili olalım. “Pencereyi açarsam eve virüs girer” gibi hatalı sanrılara kapılmayalım. Havasız ortamlar, virüslerin hızla çoğalmasına zemin sağlar. Vücut direncimizi korumak için yeterli uyku, bol oksijen için evi havalandırma konularına dikkat edelim.

ANNE, BABALAR DİKKAT!

Yetkili birimlerin aldığı kararlar, toplumun sağlığını korumak içindir. Toplumun birer parçası olarak bizler, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için yukarıdaki 10 maddeye dikkat etmeliyiz.

Özellikle bu dönemde, vaktimizi daha çok evde geçirmemiz gerekiyor. Biz yetişkinler bilinçli olduğumuz için sabırlı olabiliriz ama çocuklar bu süreçte ne yapacak? Eve hapsolan çocukların kaliteli zaman geçirmesi için neler yapabiliriz? İşte, tüm bu sorulara yanıt olacak detaylı bir tavsiye listesi hazırladık. Şu başlığa tıklayarak okuyun: Çocukların Evde Kaliteli Zaman Geçirmesini Sağlayacak 30 Öneri

salgın hastalıklardan korunmak

Sağlıklı günler…