Kapalı Alanlarda ve Okulda Çocukları Koronadan Korumak

ANA SAYFA / BLOG / Kapalı Alanlarda ve Okulda Çocukları Koronadan Korumak
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020

Her ne kadar korona aşısı bulunduğu için mutlu olsak da doğru bir aşılama için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Koronavirüs kapımızının dibinde. Her geçen gün komşumuz, akrabalarımız ya da yakınlarımızdan birinin testinin pozitif çıktığını öğreniyoruz. Bu noktada ebeveynler, kendilerinden ziyade çocuklarının sağlığını koruma konusunda endişeli. Okullar kapatılmış ve online eğitime dönülmüştü ama 2021 Eylül itibariyle okullar açıldı ve yüz yüze eğitime geri başlandı. Biz ebeveynlere de çocukları okulda koronadan korumanın yollarını araştırmak düşüyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak “Okullarda ve kapalı alanlarda koronadan korunmak için neler yapılmalı?” sorusunun cevabını araştırdık.

Peki, okulda ya da diğer kalabalık alanlarda çocuklarımızı koronadan nasıl koruyabiliriz? Küçük ama etkili önlemlerle bu süreci sorunsuz atlatmak mümkün.

Okulda koronadan korunmak

Çocukları Korona'dan Nasıl Koruruz?

Çocuklarını, korona virüsünden korumak isteyen ebeveynlerin yapması gereken en önemli ve birincil şey, korkarak sakınmak yerine gereken tedbirleri akıllıca almaktır.Korona da tıpkı grip gibi benzer yollarla bulaştığından alabileceğiniz önlemlere az çok hakimsiniz demektir. Şimdi gelin, özellikle okula giden ya da toplu alanlarda bulunan çocukları koronadan korumak adına neler yapabileceğinize bir bakalım.

Ellerini Mutlaka Yıkasın: Sadece korona gibi salgın hastalıklar için değil, genel temizlik için de en önemli basamaklardan biri olan ellerin yıkanması hijyen açısından son derece önemli. Siz, ebeveyn olarak çocuklarınızın ellerini doğru şekilde ve istenen süre kadar yıkayıp yıkamadığını kontrol edin. İster ev, isterse okul gibi kalabalık alanlarda en önemli önlem, elleri doğru yıkamaktır. Özellikle yemek öncesi ve sonrasında, toplu alanlarda bulunduktan hemen sonra gibi durumlarda ellerini yıkamasını sağlamalı, hatta siz de yıkayarak öncülük etmelisiniz. Bol su ve sabun kullanarak, ellerin üstü ve parmakların ara kısımları dahil olmak üzere en az 20 saniye ellerini yıkaması gerektiğini belirtin. El dezenfektanı ya da kolonya gibi seçenekleri ise su bulamadığınız zamanlarda kullanın.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutun: Grip ya da korona gibi salgın hastalıklardan korunmanın ya da çabuk atlatmanın önemli sırlarından biri de bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Güçlü bağışıklığın en önemli aşamaları ise şunlardır:

 • - Vitamin ve mineral yönünden güçlü ve dengeli beslenme
 • - Bol bol sıvı, özellikle su tüketmek
 • - Açık ve doğal alanlarda spor egzersizleri yapmak
 • - Düzenli ve yeterli uyumak

Çocuklarınıza Korona’yı Anlatın: Her ne kadar yetişkinlerin korkularını ve endişelerini anlıyor olsak da çocukların bu konudaki kaygılarını anlamakta biraz güçlük çekiyoruz. Çocuklar, koronayı mücadele edilemeyecek bir düşman gibi algılamamalı. Onlara, gereken önlemlerin alınması durumunda kolayca yenilebileceği anlatılmalıdır.

Evde Eğitime Destek Olun: Çocuklar, yapıları gereği çabucak sıkılan ve demoralize olabilen canlılardır. Zaten arkadaşlarından ayrı kalmak ve birlikte oyun oynayamamak sebebiyle moralleri bozulan çocukların bir de evde yapacak bir şey bulamamaları durumunda ne kadar sıkıldıklarını hepimiz görüyoruz. Sıkılan çocuklar, ders yapmak konusunda da isteksiz olabilirler. Onların okul derslerine yardımcı olacak eğlenceli bir önerimiz var.

Evde Eğitim Destek: Çocukların evde keyifli ve kaliteli vakit geçirmesi için TÜBİTAK destekli MentalUP Eğitici Zeka Oyunu uygulamasını kullanın.

MentalUP Uygulamasına Git

Korona’nın nasıl bulaştığını ve ne gibi sonuçlara yol açabileceğini, onların anlayabileceği bir dille çocuklarınıza da anlatın. Bu anlatımdan sonra yapılabileceklerin mini bir özeti olan şu maddeleri de çocuğunuza aktarmayı unutmayın:

Korona’dan Korunmak İçin Yol Haritası

 • İhtiyaç olmadıkça hiçbir yere dokunma.
 • Çocukların görerek ve taklit ederek öğrendiklerini unutma. Sen ellerini iyice yıkar ve maske, mesafe, hijyen kurallarına uyarsan çocuğun da uyacaktır.
 • Ellerini yıkamadıysan ağzına, burnuna ya da gözüne dokunma. İlle dokunman gerekiyorsa önce ellerini iyice yıka. Yıkama imkanın yoksa dezenfektan ya da kolonya ile iyice dezenfekte et.
 • Burnunu silmen ya da burnuna dokunman gerekiyorsa mutlaka mendil kullan. Bu mendili de işin bitince asla cebine ya da çantana koyma. Direkt olarak çöpe at.
 • Hapşırırken mutlaka mendil kullan. O an yanında mendil yoksa kolunun iç kısmına doğru hapşırmaya çalış. Hapşırdıktan sonra mendili hemen at. Koluna hapşırdıysan dezenfektan ya da kolonya ile iyice temizle.
 • Kalabalık ortamlarda bulunma. İlle bulunman gerekiyorsa hiçbir yüzeyle ya da kimseyle temas etme. Maskeni asla çıkarma. Maskene dokunmamaya çalış. Sosyal mesafeye dikkat et.
 • Pazar, market ya da AVM gibi kalabalık yerlere gitmemeye çalış. Gittiğinde ise maske, mesafe, hijyen üçlüsüne dikkat et.
 • Kalabalık yerlerde ortak kullanılan masa, sandalye, kapı kolu gibi yüzeylere temas etmeden önce dezenfekte etmeye çalış.
 • Hasta olduğunu bildiğin ya da şüphelendiğin biri varsa uzak dur. Ne kadar yakının, iyi arkadaşın olursa olsun, hem senin hem onun sağlığı için bu kurala uy.
 • Dışarıdan gelen kim olursa olsun ellerini yıkamasını iste.
 • Her ne sebeple olursa olsun kimseyle sarılma, tokalaşma ya da öpüşme.
 • Çocuğunda ya da sende herhangi bir belirti varsa, çocuğunu asla okula gönderme. Kendinden de mümkün mertebe uzak tut. En azından test sonucu gelene kadar.
 • Çocuğunu, belirsiz veriler ve rakamlarla korkutma. Ona doğru ve aydınlatıcı bilgiler ver. Böylece ona, çözümün bir parçası olmak için kendi fikrini söyleme özgürlüğü de sağlamış olursun.
 • Yiyecek ya da içeceklerini ve bunların kaplarını asla kimseyle paylaşma. Paylaşman gereken durumlarda iyice yıkayarak paylaşman gerektiğini unutma.
 • Toplu taşıma araçlarında maskeni asla çıkarma, sosyal mesafeye dikkat et, dokunduğun ya da tutunduğun yeri dezenfekte et. Mümkünse, aracın camlarını açık tutmaya çalış.