Bilsem Yaz Okulu Nedir?

ANA SAYFA / BLOG / Bilsem Yaz Okulu
Son Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022

Eğitim-öğretim dönemi içerisinde faaliyet gösteren Bilsem okulları sürecini, yaz aylarına da taşıyan ve 2 ile 12. sınıf öğrencileri arasındaki tüm öğrencilere sınavsız bir şekilde giriş imkanı tanıyan Bilsem yaz okulları, destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında değerlendirilen bir eğitim süreci olarak tanımlanabilir.

Bilsem Yaz Okulu Sık Sorulan Sorular

Bilsem sürecinde yeni bir kavram olan Bilsem Yaz Okulu ile ilgili velilerin merak ettiği birçok soru var. Temel olarak aşağıdaki soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

  • Bilsem Yaz Okulu’na hangi sınıflar kayıt olabilir?
  • Hangi dersler var?
  • Bilsem yaz okulu başvuru ve kayıt tarihleri
  • Bilsem yaz okulu başvurusu nasıl yapılır?

Bilsem Yaz Okulu’na Kimler Katılabilir?

2. sınıftan başlayarak 12. sınıfa kadar olan bütün öğrenciler için açılacak olan Bilsem yaz okullarının duyurusu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı. Bu sene ilk kez açılacak olan Bilsem yaz okulu, sadece Bilsem’i kazanmış öğrencilere değil, 12. sınıfa kadar tüm öğrencilere açılacak.

bilsem sınavına hazırlık uygulaması

Bilsem Yaz Okullarında Hangi Dersler Var?

Çocukların hem bilimsel ve akademik becerilerini geliştirme hem de kültür, sanat ve spor alanlarında beceri sahibi olmalarına yardımcı olan Bilsem’de yaz okulları temelde 2 dersten oluşacak: Bilim ve sanat.

Bilsem öğretmenleri tarafından bilim ve sanat çerçevesinde hazırlanmış derslerin sunulacağı bu süreçte öğrenciler, kendilerini sınav kaygısı olmadan geliştirme imkânı bulabilecekler.

Sadece eğitim-öğretim sezonunda değil, yılın 12 ayında çocukları ve gençlerin gelişimine destek olmak istediklerini kaydeden Milli Eğitim Bakanı Özer, “Bilsem yaz okullarını destekleme ve yetiştirme kursları kapsamına alıyoruz. Bu mekanizma sayesinde okullar arası imkân farklılıklarını en aza indirgemek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bilsem 2. Aşama hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu sayfada bulabilirsiniz.

Bilsem Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Tarihleri

Bilsem yaz okulları için kayıt tarihleri 25 Haziran - 2 Temmuz 2022 olarak açıklandı. Her yıl için tarihler açıklandığında detaylı Bilsem yaz kampı takvimine bu sayfadan erişebilirsiniz. Ayrıca Bilsem yaz okullarında eğitimler 18 Temmuz’da başlayacak, 14 Ağustos’ta sona erecek

Takvimin açıklanmasından sonra belirtilen koşullar çerçevesinde Bilsem yaz okulu başvurusu yaparken öğretmenlerinizden destek almayı ve merak ettiklerinizi sormayı unutmayın.

Bilsem yaz okulu 2022 yazında ilk defa açılacak olması sebebiyle öğrencilerden yoğun ilgi görmesi muhtemel ancak bu aşamada başvuran tüm öğrencilerin kabul edilmesi bekleniyor.

Dersler, hafta içi ve cumartesi günleri; günde 2, haftada 8 saat şeklinde yapılacak. Yaz okulu toplam 4 hafta sürecek ve ders süreleri 40 dakika olacak.

Bilsem Yaz Okulu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Henüz Bilsem yaz okulları başvuru sürecine dair ayrıntılar açıklanmadı ancak tüm öğrencilerin katılabilecek olmasından hareketle, velilerin ve öğrencilerin bu aşamada endişelenmemeleri gerektiğini söylemek mümkün. Başvuru sürecine dair ayrıntılar açıklandığında bu sayfadan destek alabilirsiniz.

Ayrıca Bilsem ile ilgili aşağıdaki rehber niteliğindeki yazıları da okumanızı öneririz. 👇🏻