Online Eğitim Nedir? Online Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ANA SAYFA / BLOG / Online Eğitim Nedir? Online Eğitim Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Son Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020

Online eğitim: Fiziksel bir yer ya da zaman sınırı olmayan, eğitmen ile öğrencinin aynı yerde olmadığı, internet erişimine sahip olan herkesin kendi seçtiği ortamda akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da akıllı televizyon gibi araçlarla eğitim alabildiği sistemdir.

Online eğitim, eğitmenin canlı sunumuyla olabileceği gibi daha önceden hazırlanmış bir içeriğin/dersin sunumuyla da gerçekleşebilir. Temel anlamda online eğitim, internet tabanlı tüm eğitsel uygulamaları kapsayan geniş bir tanımdır.

online eğitim

BELİRTMEKTE FAYDA VAR

Online eğitim sadece canlı görüşme ya da telekonferans anlamına gelmiyor. Dijital ortamlarda erişilebilen eğitici oyunlar da birer online eğitim öğesidir.

Örneğin; 4-13 yaş çocuklar için, chat özelliği olmayan, internet tabanlı zeka oyunları uygulaması olan MentalUP’ı, mutlaka inceleyin:

MentalUP Uygulamasını Aç

Uzaktan eğitim kavramı ise online eğitim teknolojilerinin gelişmesi ve tercih edilmesiyle türemiş bir kavramdır. Yani, eğiticinin bizzat yanımızda olmadığı, bizi uzaktan eğitebildiği süreçlerdir.

Online eğitim sayesinde yetişkinler veya çocuklar, en yakınlarındaki eğitmeni seçmek zorunda kalmadan, konu hakkında en uzman kişi veya kurumlardan eğitim alabiliyorlar.

Örnek: Udemy gibi online eğitim platformları sayesinde uzun zamandır gitmek istediğiniz kurs için evinizden dışarı çıkmanıza bile gerek kalmaz.

Örnek 2: ENGLISH NİNJAS KIDS gibi, online yabancı dil eğitimleri sayesinde, yurt dışı seyahatine çıkmadan, çocuğunuzun eğitmenlerle gündelik sohbetler yapmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek 3: Çocukların bilişsel gelişimi konusunda uzman MentalUP ekibinden eğitici oyun desteği almak için fiziksel bir alana gitmeye gerek yok. Evde, oturduğunuz yerden eğitsel oyunlara erişebiliyorsunuz.

En Verimli Online Eğitim Yöntemleri

İnsanların büyük bir kısmı tarafından evde eğitim olarak da bilinen online eğitimde en verimli yöntemler ses, görüntü, veri, oyunlar ve yazıdır. Ayrıca birkaç disiplini bir arada sunan karma aktarım da en verimli online eğitim yöntemleri arasında yer alır.

Ses: Telefonlar, ses kayıtları, tele konferanslar ve radyo yayınları işitsel online eğitim yöntemleri arasında en çok kullanılanlardır.

Görüntü: Canlı ya da daha önce kaydedilmiş videolar, slaytlar, filmler, animasyonlar ise görsel online eğitim metotlar arasında başı çekmektedir.

Veri Aktarımı: Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ya da tabletler vasıtasıyla mevcut verilerin aktarılması şeklinde eğitim verilmesini anlatan bu yöntem, oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Oyunlar: Özellikle son 5 yıllık süreçte oyunlarla öğrenme metotları, online eğitim çerçevesinde epey önemli hale geldi. Oynayarak öğrenen çocukların daha kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşamaları bunu doğrular nitelikte.

TAVSİYE:

4-13 Yaş çocuklar için, okul derslerine yardımcı, hem eğitici hem de bilişsel becerilerin gelişimini destekleyici MentalUP’ı mutlaka inceleyin.

MentalUP, TÜBİTAK destekli, YTÜ onaylı ve milyonlarca başarılı öğrencinin kullandığı, online eğitsel oyun uygulamasıdır.

MentalUP Uygulamasına Git

Yazı Aktarımı: Dijital ders kitaplarından diğer online dökümanlara kadar geniş bir yelpazede yazı aktarımı yoluyla evden eğitim imkanı sunulabilmektedir.

Karma Aktarım: Video ile hem ses hem de görüntü aktarımına olanak sağlayan karma sistemde ayrıca döküman, ders notu, eğitici oyun gibi paylaşımlara da imkan verilmektedir. Bunlar arasında MentalUP ve English Ninjas Kids örnek olarak gösterilebilir.

Online Eğitim Nasıl Yapılır?

Online eğitim; aynı ortamda bulunma koşulu olmadan, video, ses, görsel, bilgisayar ve çoklu ortam teknolojisi vb. unsurlar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Hem iş ya da yaşam temposu nedeniyle zaman bulamayanlar hem de yurtdışında eğitim almak isteyip imkanı olmayanlar için online eğitim hayat kurtaran bir seçenektir.

Günümüzde ise evden çıkmamayı gerektiren salgın hastalıklar ya da özel durumlar sebebiyle online eğitim kavramı en önemli konu başlıklarından biridir. Yalnız bu aşamada velilerin, teknolojinin zararları ve yararları konusunu etraflıca düşünüp dikkate almaları gerekir.

Online Eğitimde Ders Nasıl İşlenir?

Online eğitimde ders işleme metotları arasında en belirgin 3 yöntem şöyledir:

Senkronize Dersler: Bu yöntemde bir eğitmen ve öğrenciler aynı sanal sınıfa (internet ortamında) katılırlar. Eğitmen tüm sınıfa online olarak ders anlatır ve eğitim süreci bu şekilde gerçekleştirilir.

Ayrı Zamanlı Dersler: Bu yöntemde ise eğitimin kapsamına giren ders notları, kitaplar, video materyalleri ve sesler gibi unsurlar öğrencilere daha önceden sunulur. Buna bağlı olarak da öğrenciler, kendi istedikleri yerde ve zamanda, kendi becerilerine ve öğrenme hızlarına göre eğitim süreçlerini şekillendirebilirler.

Karma Dersler: Karma dersler yönteminde ise öğrenciler kimi zaman senkronize kimi zaman ise ayrı zamanlı derslere katılırlar.

online eğitimin avantajları

Önemli Tavsiye: Çocukların evde iyi vakit geçirmelerini sağlarsanız online eğitimlerden daha fazla verim alırsınız. Buna yönelik olarak yazdığımız Çocuklar için Evde Keyifli Vakit Geçirme Önerileri yazımızı okumanızı öneririz.

Online Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenme deneyimi sunan online eğitim sisteminin en büyük avantajı şüphesiz ki, istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman eğitim alabiliyor olunmasıdır ama tek avantajı bu değil. Bunun yanında, her ne kadar online eğitimin avantajları olsa da küçük dezavantajları yok değil.Gelin, online eğitimin avantajlarına ve dezavantajlarına birlikte göz atalım:

Online Eğitimin Avantajları Online Eğitimin Dezavantajları
Eğitimi alacağınız yeri ve zamanı siz belirlersiniz. İsterseniz dünyanın bir ucunda olun, isterseniz gecenin geç saatleri olsun; farketmez. Kimi zaman internet bağlantısı ya da ekipmanlara bağlı olarak aktarılan görüntüde, seste ya da veride bozukluklar olabilir.
Hazırlanmak ve kursa ya da okula gitmek için zaman kaybetmezsiniz. Eğitmenin anlatım biçimi, jestleri ve mimikleri öğrencilerin ilgisini diri tutabilecek kadar yeterli olmayabilir.
Yaşam temponuz yoğun olsa bile online eğitime ayıracak zaman bulabilirsiniz. Uzun süre ekran başında kalınması durumunda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
Derslerde kullanılan araçlar için ekstra para ödeme zorunda kalmazsınız. İnternet erişimi olmayanlar bu olanaktan mahrum kalır.
Kaçırdığınız ya da anlamadığınız dersleri daha sonra tekrar izleyebilirsiniz.
Herkese eşit seviyede olanak sunulduğu için eğitimde fırsat eşitliği imkanına sahip olursunuz.
Fiziksel engeliniz varsa, sorunsuz eğitim alma imkanına sahip olursunuz.
Ulaşım ya da yemek gibi masraflarınızı devreden çıkarmış olursunuz.

Online Eğitim Veren En Popüler 10 Kurum/Kişi

Şu sıralar gündemimizde COVID-19 (Corona) olduğundan online eğitim denilince ilk aklımıza gelen kurum, MEB ve dolayısıyla EBA adlı sistem ama nitelikli online eğitimler veren birçok kurum ya da kişi var.

Teknolojiyi Eğitim Amaçlı Kullanan Kurumlar ve Kişiler

MentalUP Eğitici Zeka Oyunları: 4-13 yaş arası çocukların yanı sıra yetişkinlerin de severek kullandığı MentalUP, zeka becerilerinin geliştirilmesine oyunlarla destek olurken, ders başarısına da katkı sağlıyor. Günlük ekran süresini göz önünde bulundurarak günlük 10 oyuna izin veren MentalUP’ın TÜBİTAK destekli ve çocuk gelişim uzmanlarından onaylı olduğunu belirtelim.

MentalUP Eğitici Zeka Oyunları

TAVSİYE:

Online eğitimde en keyifli ve verimli yöntemlerden biri oyunlar ama hangi oyunun zararlı hangisinin yararlı olduğunu biliyor musunuz? Üstelik çocukların ruhsal gelişimine kötü yönde etki edebilecek oyunlardan onu koruyabilir misiniz? İşte bu noktada günlük 10 egzersize izin veren ve reklam barındırmayan MentalUP Eğitici Zeka Oyunları imdadınıza yetişiyor.

MentalUP’ı Şimdi Dene

Khan Academy: Çeşitli alanlarda birçok eğitimi online olarak sunan Khan Academy’de herkesin ilgi alanına göre kurslar mevcut.

Khan Academy

Kurslab: Hangi alanda ders almak istiyorsanız, seçeceğiniz eğitmenle birlikte başlayabilirsiniz. Eğitimi ve eğitmeni seçerken ders ücreti ve popülerlik gibi filtreler uygulayabilirsiniz.

Kurslab

Vizgo Akademi: Faydalı ve eğlenceli video eğitimleri sunan Vizgo Akademi’de ebeveynlik, iletişim ve kişisel gelişim gibi; uzaktan eğitime destek olacak birçok içerik bulabilirsiniz.

Vizgo Akademi

İstanbul İşletme Enstitüsü: Çok geniş bir yelpazede zengin eğitim seçenekleri sunan bu kurumda; iletişim, iş dünyası, yabancı dil ve kişisel gelişim gibi birçok alanda kendinizi geliştirebileceğiniz eğitimler mevcut.

İstanbul İşletme Enstitüsü

Youtube: Modern çağın en büyük nimetlerinden biri olarak görülen Youtube, eşsiz içerikleri ve sınırsız seçeneği ile hem yetişkinlerin hem de çocukların gözdesi. Online eğitim konusunda da birçok farklı videoya erişebileceğiniz Youtube’da ayrıca evde eğitime destek olabilecek şu kanalları mutlaka takibe almalısınız: