ODAKLANMA VE KONSANTRASYON SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

ANA SAYFA / BLOG / Odaklanma ve Konsantrasyon Sorunu Nasıl Çözülür?
Son Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020

Geçmişten geleceğe çok hızlı bir değişime şahit oluyoruz. Tabi bu hızlı değişimin bir takım götürüleri var. Bunlardan biri de konsantrasyon bozukluğu - odaklanma sorunu. Evet, teknoloji geliştikçe konsantrasyon bozukluğu gibi dikkat problemleri artıyor.

Çözüm için (konsantrasyon artırma) yine teknolojiyi kullanmak da mümkün. Nasıl mı? “Konsantrasyon nedir?” sorusunu yanıtladıktan sonra bu kısma tekrar döneceğiz.

KONSANTRASYON NEDİR?

Konsantrasyon: İç ve dış uyaranlardan etkilenmeden, dikkat ile bir işe yoğunlaşabilme; iş üzerinde dikkati sürdürebilme yeteneğidir.

Dikkati toparlama ve sürdürme (odaklanmak) konusunda çeşitli güçlükler yaşanması durumunda konsantrasyon bozuklukları meydana gelir. Günümüz şartlarında bu çok normal bir durum olsa da çeşitli önlemler almak mümkündür.

İşte o önlemler ve konsantrasyon geliştirme teknikleri:

ODAKLANMA SORUNU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Odaklanma sorunu veya diğer bir tanımla konsantrasyon bozukluğu çok faktörden etkilendiği gibi, çok adımlı çözüm yöntemleri vardır. Aşağıdaki listeye mümkün olduğunca uymak, var olan odaklanma problemi ile başa çıkmanıza ve konsantrasyon artırmanıza olanak verir.

Odaklanma sorunu nasıl giderilir?

Konsantrasyon Teknikleri (Odaklanma Teknikleri)

  • 1. Kişisel odaklanma teknikleri geliştirmek, görev listesi oluşturmak ve birden fazla işi aynı anda yapmamak konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir.
  • 2. Sağlıklı beslenmek konsantrasyon gücü sağlar
  • 3. Düzenli ve tam uyku uyumak konsantrasyon gücü sağlar; konsantrasyon bozukluğu faktörlerini azaltır.
  • 4. Düzenli beyin egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek ve zeka oyunları oynamak çok güçlü bir şekilde konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir. Örneğin aşağıdaki oyunlar, bizzat konsantrasyon geliştirmeye yönelik tasarlanmış bilimsel egzersizlerdir. Hızlıca deneyebilirsiniz.
Odaklanma Oyunu

Odaklanma Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Akıl Yürütme, Planlama, Görselleştirme

Sürdürülebilir Konsantrasyon Oyunu

Sürdürülebilir Konsantrasyon Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Tepki Kontrolü, Odaklanma, Bölünmüş Dikkat

dikkat ve odaklanma oyunu

Bölünmüş dikkat ve odaklanma oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel Dikkat, Görsel Tarama, Görsel Bellek

  • 5. Konsantrasyon çalışmaları arasında spor yapmak, yürüyüş ve benzeri fiziksel aktiviteler de önemlidir.
  • 6. Uzman psikiyatristler tarafından reçete edilen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ilaçları ile odaklanma problemi ve benzeri dikkat sorunları tedavi edilebilir. (“Konsantrasyon nedir?” başlıklı paragrafta belirttiğimiz gibi temelinde dikkate dayalı bir aksiyondur. Konsantrasyon - odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusuna çözüm olarak ilaçlı tedavi de düşünülebilir ancak çeşitli yan etkileri vardır).

Yukarıdaki odaklanma teknikleri ile ilaçlı veya ilaçsız odaklanma sorunu tedavisi uygulanmış olur. Bu 6 madde odaklanma sorunu çözümü için oldukça etkilidir. Çeşitli odaklanma testi ve egzersiz raporları ile ne kadar mesafe katettiğinizi de ölçümleyebilirsiniz.

odaklanma ve konsantrasyon sorunu çözümü

Beyin Egzersizi Yaptıran Dikkat Oyunları İle Konsantrasyon Artırma

Konsantrasyon çalışmaları arasında şüphesiz en keyifli tedavi yöntemi oyun oynamaktır. Yetişkinlerin veya çocukların sıklıkla tercih ettiği oyunların bir kısmı konsantrasyon artırma etkisine sahiptir. Keyif alınan bir işe odaklanmak çok daha kolay olduğu için konsantrasyon çalışmaları arasında oyunların önemi sıklıkla vurgulanır. Hatta psikologlar, psikiyatristler veya çocuk gelişim uzmanları oyun şeklindeki çeşitli beyin egzersizlerini adeta ilaç gibi reçete etmektedir (tavsiye etmektedir). Odaklanma teknikleri baz alınarak geliştirilmiş teknolojik oyunlardan destek alabilirsiniz.

MentalUP Beyin Egzersizleri İle Konsantrasyon Artırma

Odaklanma sorunu nasıl çözülür öğrendik ve önlemlerimizi aldık. Şimdi mevcut potansiyelimizi artırma zamanı. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından çeşitli odaklanma teknikleri – konsantrasyon teknikleri baz alınarak geliştirilmiş MentalUP’ı yukarıda incelediniz. MentalUP egzersizleri ile hem çocuklar hem de yetişkinler günlük yarım saate yakın bir sürede güçlü konsantrasyon çalışmaları yapabiliyorlar.

Dünyada bir ilk olan MentalUP Beyin Egzersizleri, kanıtlanmış geliştirici özellikleri ile resmi PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikasına da sahiptir. Oyun şeklinde tasarlanmış, eğlenceli ve sürükleyici MentalUP beyin egzersizlerine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz > MentalUP Konsantrasyon Oyunları:

Şimdi Deneyin

ODAKLANMA PROBLEMİ NEDEN OLUŞUR?

Beslenme bozuklukları ve uykusuzluk odaklanma konsantrasyon eksikliği için güçlü sebepler arasında. Bunlarla birlikte genetik faktörlerden kaynaklı odaklanma sorunu yaşamak da mümkün. Odaklanma problemi ve konsantrasyon bozukluğu konusunda en büyük tetikleyici ise teknoloji.

Günümüz teknolojisi insanlarda odaklanma konsantrasyon eksikliğine yol açabiliyor. Bunun sebebi: sosyal medya bildirimleri, saat alarmı, SMS bildirimi, çağrı bildirimi, otomobil iç uyarıcılar ve korna gibi dış uyarıcılar, trafik işaretçileri, toplu yaşam alanları, sürekli duyduğumuz sesler ve genel adıyla tüm uyaranlardır. Bu kadar uyaran arasında bir işe konsantre olmak da zorlaşıyor. Bir süre sonra odaklanma yeteneğimiz köreldiği için sessiz ofislerimizde dahi odaklanma sorunu yaşayabiliyoruz.

Teknoloji, odaklanmamızı engelleyici özelliklere sahip olsa da bu durum tercihlerimizle alakalıdır. Aynı şekilde teknolojiden yararlanarak odaklanma ve konsantrasyon yeteneğimizi geliştirmemiz de mümkündür.

BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ