MEB’in Yasaklamadığı Oyunları Online Oyna

Görsel tarama oyunu

Tangram Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel hafıza, mantıksal düşünme, planlama

resimli oyun oyna

Bul Bakalım Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel Tanıma, Kavramsallaştırma, Görsel Dikkat

7 yaş çocuk oyunu

Kaçan Top Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel Dikkat, Sürdürülebilir Dikkat, Odaklanma

görsel zeka oyunu

Mantık Topları Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Akıl Yürütme, Planlama, Görselleştirme

8 yaş çocuk oyunu

Hafıza Kartları Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel Tarama, Planlama, Uzamsal Bellek

dikkat oyunu

Enstrümanlarım Oyunu

Geliştirdiği Alanlar: Görsel Bellek, İşitsel Bellek, Karar Verme

Pedagog onaylı ve sertifikalı oyunlar ile eğlenmeye hemen başla! Akademisyenler ve çocuk gelişim uzmanlarının hazırladığı bu oyunlar, eğlenmenizi ve öğrenmenizi hedefliyor. MEB’in yasaklamadığı oyunlar için paylaştığımız önemli ipuçlarını da sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

DAHA FAZLA ÇOCUK OYUNU OYNA!

Çocuklar oyunlarla keyifli vakit geçirirken, düşünme ve öğrenme becerilerini de geliştirebilirler! TÜBİTAK destekli MentalUP Beyin Egzersizleri uygulaması; görsel, sözel, işitsel ve mantık alanlarından pedagog onaylı 150'den fazla oyun ve yüzlerce oyun seviyesi sunar.

MentalUP asla reklam içermez ve çocukların başarabilme potansiyeline göre sunduğu günlük egzersiz planıyla kontrolsüz teknoloji kullanımını önler.

MentalUP ile Onlarca Ücretsiz ve Faydalı Oyuna Hemen Ulaş:

MentalUP'ı Aç

Çocukların Güvenle Oynayabileceği ve MEB’in Yasaklamadığı, İzinli Oyunlar Neler?

İnternetin heyecan verici dünyası her şeyi ‘bir tık’ kadar yakınımıza getirdi. Sadece bizim için değil, çocuklarımız için de… Peki, onların kontrolsüz şekilde her istediğine ulaşmasını istiyor muyuz?

meb yasaksız oyunlar

Milli Eğitim Bakanlığı, oyunların çocuk gelişimindeki önemi hakkında ebeveynler ve uzmanlar ile hemfikir. Çocukların faydalı oyunları oynaması, yaşına uygun olmayan ve gelişimlerini olumsuz etkileyebilecek oyunlardan ise uzak durması gerektiği görüşünü destekliyor.

“MEB yasaklı oyunlar” ifadesinin doğuş noktası da tam olarak bu görüşe dayanıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm bilgisayarlarda, bir filtre programı kullanılıyor. Filtre programı sayesinde MEB, çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek oyunları engelleyerek, bu oyunların, okullar ve tüm diğer eğitim kurumlarında kullanılmasını önlüyor.

Yani, MEB izinli oyunlar, bu filtre programına takılmayan ve çocuklar için güvenli kabul edilen oyunlardan oluşuyor. Böylece MEB, çocukları zararlı içeriklerden korurken, okullarda çocukların güvenle internet kullanmasını sağlıyor.

MEB Yasaklı Oyunların 5 Ortak Özelliği:

  • Canlılara zarar vermek üzerine kurgulanan ve sıra dışı yaratıklar içeren, şiddet ve korku oyunları.
  • Hırsızlık, argo konuşmalar ve uyuşturucu kullanımı gibi olumsuz davranışlara teşvik eden oyun ve uygulamalar.
  • Tanımadığı insanlarla online sohbet etme imkanı sunan oyun ve uygulamalar.
  • Çocuklar için uygunsuz içeriklerin reklamlarına yer veren uygulamalar.
  • Fotoğraf ve video paylaşımlarının yapıldığı, çocukların özel bilgilerini paylaşabileceği sosyal medya uygulamaları.

Çocukların Güvenle Oynayabileceği 5 Faydalı Oyun Önerisi

“Peki, çocuklar ne tür oyunları oynamalılar?” diyen ebeveynler için de harika önerilerimiz var! İşte, her çocuğun mutlaka denemesi gereken eğlenceli ve faydalı oyunlara 5 harika örnek:

01- Ateş ve Su

Ateş ve Su oyunu, mantık ve planlanma gibi yetenekleri geliştiren hem eğlenceli hem de faydalı bir oyun. Bu oyunda iki farklı karakterimiz var: Biri Ateş (turuncu) diğeri ise Su (turkuaz). Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi birbirine zıt görünen bu iki elementin oyunu tamamlamak için birlikte hareket etmesi gerekiyor.

ateş ve su oyunu

Eğlenceli olduğu kadar faydalı bir oyun olan Ateş ve Su’da ateşin su çukuruna, suyun da Ateş çukuruna düşmemesi gerekiyor. Basit kontrol mantığına sahip oyunun mekaniklerine çocuklar kısa sürede adapte olabiliyor.

02- MentalUP - Eğitici ve Faydalı Zeka Oyunu

Çocuk gelişim uzmanları ve akademisyenlerin desteğiyle geliştirilen MentalUP’ta çocukların eğlenerek ve öğrenerek vakit geçirebileceği onlarca faydalı oyun yer alıyor. MentalUP basit bir oyundan fazlasını sunarak, eğlenceli egzersizlerle çocukların; mantık, görsel, sözel ve işitsel alanlarda zihinsel becerilerinin gelişimini destekliyor.

MentalUP

MentalUP, her gün çocuğun kendi başarabilme potansiyeline uygun günlük egzersiz planları sunuyor. Her biri farklı haritalar üzerinden sunulan egzersizler sayesinde çocuklar; dünyanın harikalarından, uzayın derinliklerine kadar yüzlerce farklı mekanı keşfediyor.

MentalUP ile Onlarca Ücretsiz ve Faydalı Oyuna Hemen Ulaş:

MentalUP'ı Aç

03- Red Ball

Red Ball, milyonlarca oyuncunun büyük - küçük demeden severek oynadığı bir platform oyunu. Senaryo oldukça basit: Kötü kalpli kare şeklindeki düşmanlar, tüm Dünya’yı koca bir kareye dönüştürmek istiyorlar! Dünyamızı kare olmaktan kim mi kurtaracak? Ah, elbette Red Ball!

Red Ball

Red Ball çocukların uzamsal algı ve planlama yeteneklerini geliştiriyor. Oyun boyunca, kırmızı topu hareket ettirerek, etrafımızdaki engellerden ve tuzaklardan kaçınmamız gerekiyor. Eğlenceli ve keyifli vakit geçirmek isteyen tüm çocuklar için Red Ball harika bir seçim olacaktır, ancak dikkat! Red Ball’ın birçok sürümü var ve bazı sürümler çocuklara uygun olmayan reklamlar yayınlıyor. Seçiminizi yaparken bu hususta dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.

04- Pac-Man

Bahse varız ki, Pac-Man’i çoğunuz çocukluğunuzdan anımsıyorsunuzdur… Sarı bir noktanın diğer canavarlardan kaçtığı, grafiklerinden ziyade oynanış tarzıyla dikkat çeken başarılı bir oyun. Hatırladınız değil mi? Öyleyse, Pac-Man’in çocuklar için biçilmiş kaftan olduğuna da katılıyor olmalısınız!

Pac-Man

Pac-Man çocukların stratejik düşünme ve hızlı karar verme yeteneklerini geliştiriyor. Oyunda başarılı olmak için sağlam bir strateji kurmalı, ani kararlar almalı ve canavarların size ulaşmamasını sağlamalısınız. Tabii, eğer kurabiyeyi yediyseniz o zaman başka! Çünkü kurabiyeyi yediğinizde, bu kez kovalamaca tersine dönecek ve sizin canavarları kovalamanız gerekecek.

05- Fruit Ninja

Çocuklar Fruit Ninja’yı oynarken, bu defa vitaminin kabuğunda olduğunu düşünmek zorunda değiller! Fruit Ninja, bir ninja olarak, çocukların meyve ve sebzeleri dilimlediği dikkat ve refleks gerektiren bir oyun.

Pac-Man

Oyunda, ekrana rastgele gelen meyveleri kılıcımızla parçalara ayırıyoruz ve ne kadar çok parçaya bölersek, o kadar çok puan alıyoruz. Ekrana gelen tüm nesnelere dikkat! Çünkü bazen dokunulmaması gereken nesneler de karşımıza çıkacak.

Fruit Ninja ile çocuklar refleks ve dikkat yeteneklerini geliştirirken, aynı zamanda keyifli vakit geçiriyor. Tıpkı Red Ball gibi, Fruit Ninja’nın da birçok varyasyonu reklam destekli. Bu nedenle çocuğunuza tavsiye edeceğiniz Fruit Ninja’nın reklam içermediğinden emin olmanız gerekiyor.

Gitmeden Önce...

Sizinle paylaşmak istediğimiz daha birçok oyun önerimiz var!

Instagram, Facebook veya Twitter hesabımızı takip ederek, günlük önerilerimizden haberdar olabilirsiniz! Oyunlar haricinde, çocuğunuzun gelişimi için en faydalı ipuçlarını hızlıca öğrenmek isterseniz, MentalUP Blog’a mutlaka uğramalısınız!

BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ
ANA SAYFA / BLOG / MEB’in Yasaklamadığı Oyunları Online Oyna