En Güzel Online Oyunları Şimdi Oyna

en güzel mantık oyunları

Zor olduğu kadar eğlenceli olan bu oyun, en güzel oyunlar arasında yerini çoktan aldı bile.

en güzel geleneksel oyunlar

Geleneksel versiyondan esinlenilerek tasarlanan bu oyun da en güzel oyun örneklerinden biridir.

En güzel müzik oyunu

Görsel ve işitsel bellek becerilerini güçlendiren bu oyun müzik alanında en güzel oyunlardan.

En güzel dikkat oyunları

Dikkat ve odaklanma becerilerini güçlendirme konusunda en güzel oyunlardan biridir.

en güzel dikkat oyunu

Geleneksel bir versiyonu da bulunan oyun, dikkat alanında en güzel oyunlar arasına rahatlıkla giriyor.

en güzel hafıza oyunları

Kısa süreli bellek ve odaklanma becerilerini güçlendiren bu oyun, en güzel oyunlar sınıfında.

Daha önce de dediğimiz gibi, günümüz çocukları ne geleneksel oyunlardan ne de dijital oyunlardan vazgeçiyor. Yazının devamında birçok oyun önerisi bulabilirsiniz ama öncelikle, 5,5 Milyondan fazla aile tarafından kullanılan ve pedagog onaylı MentalUP Zeka Oyunları uygulamasının en güzel oyunlarına bir göz atın: MentalUP’ı Aç

Çocuklar için En Güzel Oyunlar

En güzel geleneksel oyunlar

Günümüzde neredeyse her çocuğun aklına “Oyun” denilince dijital oyunlar geliyor. Bilgisayar, tablet ve daha çok akıllı telefonlarla oynanan oyunlar, çocukların oyun algısını tümden olmasa da büyük oranda değiştirdi. Artık geleneksel oyunların yüzüne bakan çocuk sayısı büyük bir hızla azalıyor. Bunun önüne geçmek gibi beyhude bir çabaya gerek yok ama en azından çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine ciddi katkılar sunan geleneksel oyunları da hepten unutmamak gerek. Tamam, çocuklarımızı beceri geliştirecek dijital oyunlarla desteklemeliyiz ancak geleneksel oyunların da çocuk gelişimindeki payını yabana atmamanızı öneriyor uzmanlar. İşte, yazının devamında çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerine katkı sunan en güzel oyunların geleneksel olanlarını derledik.

İşte, çocuklar için en güzel oyunlar👇

 1. Tek Başına Oynanabilen En Güzel Oyunlar

  Tek çocuklu ailelerin güvenle tercih edebileceği geleneksel oyunların listesine bir göz atalım:

  • Evdeki nesnelerle çadır kurma: Bir nevi evcilik oyunu olarak da kabul edilebilecek bu oyun, çocukların ince ve kaba motor becerileri ile planlama becerisinin gelişimine destek olur. Bu oyunda dilerseniz çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz ama büyük kısmını onun yapmasını sağlayın. Böylece yaratıcılığını en üst seviyeye yükseltmesine destek olabilirsiniz. Çocuklara sorulduğunda çok güzel oyunlar arasında başı çeken bu oyunu kurmak da oldukça kolay.
  • Yap-boz: Her ne kadar artık dijital versiyonları bir hayli revaçta olsa da minik elleri ile sıfırdan yapacağı bir yap-boz; diğer adıyla puzzle, çocuğunuzun odaklanma becerilerini geliştirir.
  Puzzle oyunu
  • Hikaye Kurma: Çocukların hayal güçlerinin ne derece gelişmiş olduğunu fark ettiğinizde çok şaşırabilirsiniz. Hemen çocuğunuza bir hikaye anlatmaya başlayın ve devamını onun anlatmasına izin verin. Sizin düşündüğünüzden çok daha farklı hikaye ögelerini ustaca kulllanacak ve böylece hayal gücünü artıracaktır. Eğer okuma-yazma biliyorsa bu hikayeleri haftada 1 gün olacak şekilde yazarak saklayabilir ve yıllar sonra ona okutabilirsiniz.
 2. En Güzel 2 Kişilik Oyunlar

  Tek çocuklu ailelere yönelik önerilerden sonra şimdi de sırada 2 kişilik en güzel oyunlar var. En güzel oyunlar oynamak için oyunlar arasından seçim yapmakta tüm çocuklar gibi biz de zorlandık. Çocukların hem keyifli zaman geçirebileceği hem de çeşitli becerilerini geliştirebilecekleri en güzel 2 kişilik oyunları hemen inceleyin:

  • Misket: Çeşitli yörelerde misket, mile, bilye ya da meşe gibi isimlerle anılan bu oyun, çocukların ince motor becerilerinin yanında karar verme becerilerini de geliştirir. Bu oyunun birçok farklı türü olsa da en çok tercih edileni yan yana dizilmiş misketleri uzaktan bir başka misketle vurmayı amaçlayan versiyonudur.
  misket çocuk oyunu
  • Son Harften Kelime Türetmece: En eğlenceli oyunlardan biri olan kelime türetmece şu şekilde oynanır:
   Çocuklardan biri bir kelime söyler. Diğer çocuk o kelimenin son harfi ile başlayan bir başka kelime söyler. Sırayla devam eder. 1 dakika içinde yeni bir kelime bulamayan ya da daha önce söylenmiş bir kelimeyi söyleyen çocuk oyunu kaybetmiş olur. Dilerseniz oyunu zorlaştırmak için özel isim, şehir ya da ülke adlarını yasaklayabilirsiniz.
  • Parkur Yarışı: Evde ya da dışarıdaki güvenli bir alanda çocuklar için zorlu bir parkur oluşturun. Öncelikle başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyin. Ardından parkur içerisinde, oyunu zorlaştıracak engelleri belirleyip yerleştirin ve 2 çocuğun başlangıç çizgisinden bitiş çizgisine kadar parkurda heyecanla yarışmasını izleyin. Hem siz eğleneceksiniz hem de çocuklar…

  Dijital Tabanlı En Faydalı ve En Güzel Oyunlar:

  Çocuklara teknolojiyi yasaklamak yerine, teknolojinin faydalı yönlerini sunarak en büyük iyiliği yapmak elinizde. Onu, zihinsel becerilerini güçlendirme potansiyeli taşıyan en güzel dijital oyunlar ile tanıştırmak için hala geç değil. Günde sadece 20 dakika, oyunlaştırılmış egzersizler sunan ve uzman onaylı bir zeka oyunları uygulaması olan MentalUP’ın en güzel oyunları, ücretsiz biçimde çocuğunuza yardımcı olabilir.

  Uzmanlar, zeka becerilerinin bir bütün olarak geliştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Çocuğunuzun hangi zeka becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini merak ediyorsanız MentalUP, size anlık olarak gelişim raporları sunuyor.

  MentalUP’ı Denemek İçin Tıklayın

 3. En Güzel 3+ Kişilik Oyunlar

  Çocuk sayısı arttıkça oynanabilecek oyun sayısı da aynı oranda artıyor ama bu oyunlar arasında en faydalı oyunları tespit edebilmek oldukça güç. Bu soru işaretlerinden hareketle, 3 ve daha fazla kişi ile oynanabilecek en güzel oyunları sizin için derledik. Haydi, sen de çocuğunla birlikte güzel oyunlar oyna ve gelişimini birlikte inşa et 👇

  • İstop: Şimdilerde anne-baba olanların en sevdiği oyunlardan biri olan ve görüldüğü anda gözleri dolduran istop oyunu, çocukların hızlı düşünme ve karar verme becerilerini güçlendirme potansiyeline sahiptir. Peki, nasıl oynanır? Hemen hatırlayalım:
   Öncelikle bu oyun için bir topa ihtiyaç vardır. Çocuklar bir daire oluşturacak şekilde dizilirler. Biri ebe seçilir ve topu alır. Dairedeki çocuklardan birinin adını söyleyerek topu havaya atar. Bu sırada diğer çocuklar kaçışırlar. Adı söylenen çocuk topu havada yakalarsa, o da bir başka çocuğun adını söyleyerek topu havaya atar. Eğer topu havada yakalayamazsa ilk tuttuğu zaman “İstop” diye bağırır. Bu sırada kaçışan tüm oyuncular hareketsiz kalır. Ebe, duran oyunculardan birini top ile vurmaya çalışır. Vurabilirse, vurulan oyuncu 1 ceza puanı alır. Vuramazsa, ebe 1 ceza puanı alır. 2 ceza puanı olan oyuncuya bir lakap takılır ve oyuna öyle devam eder. 3 ceza puanına ulaşan oyuncu oyundan çıkar.
  istop çocuk oyunu
  • İp Atlama: Her ne kadar kız çocukları için unutulmaz oyunlar arasında yer alsa da erkek çocukların bile imrenerek baktığı hatta kimi zaman dahil olduğu efsane oyunlardan biridir ip atlama. Bedensel kinestetik zeka becerilerini geliştiren bu oyunun, yöreden yöreye değişen birçok türü bulunur ama en efsaneleri 2 kişinin çevirip 2 kişinin atladığı oyundur. Bu oyun şöyle oynanır:
   Uzun bir ipin 2 ucuna birer kişi geçer. İpi soldan sağa ya da sağdan sola dairesel biçimde çevirirler. Ortaya önce 1 kişi geçer ve ip yerdeyken üstünden atlayarak kendi görevini tamamlar. Ardından oyunu zorlaştırmak için 2 kişi birden ip atlayabilir ya da dönerek, tek ayak üstünde gibi farklı zorluk seviyeleri ile devam edebilirler.
  • Körebe: Her yetişkinin yüzünde bir gülümseme ile hatırladığı bu oyun, işitsel zeka becerilerinin gelişimine katkı sağlar. İlk olarak bir ebe seçilir ve etrafta delici-kesici eşyalar varsa kaldırılır. Ebenin gözleri çok sıkı olmayacak şekilde bir bez yardımı ile bağlanır ama görmemesi için çok gevşek bırakılmaz. Ebenin gözleri kapalı biçimde diğer oyuncuları bulması istenir. Oyuncular bu sırada el çırparak ya da ses çıkararak oyunu hareketlendirebilirler. Ebe, herhangi bir oyuncuya değdiği anda ebelikten kurtulur ve kendisine dokunulan çocuk yeni ebe olur. Dilerseniz oyunu zorlaştırmak adına dokunma yerine yakalama şartı koyabilirsiniz.
BU YAZIYI OKUYANLAR AŞAĞIDAKİ BAŞLIKLARI DA İNCELEDİ
ANA SAYFA / BLOG / En Güzel Online Oyunları Şimdi Oyna