Uzaktan Eğitim Nedir? Evde Eğitim İçin Bilinmesi Gerekenler

ANA SAYFA / BLOG / Uzaktan Eğitim Nedir? Evde Eğitim İçin Bilinmesi Gerekenler
Son Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021

Uzaktan eğitim; öğrencilerin herhangi bir zaman ya da yere bağlı kalmadan, akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar gibi cihazlar vasıtasıyla öğrenme deneyimi yaşadıkları sistemdir. Uzaktan eğitimde öğrenciler bir sınıf ortamında bulunmaz ancak istedikleri zaman, istedikleri yerden eğitim almalarına olanak sağlanır. Böylelikle öğrenciler; teknolojiyi, eğitim amacıyla kullanarak öğrenme süreçlerini inşa edebilirler.

uzaktan eğitim

TAVSİYE:

Uzaktan eğitim sürecini destekleyen, çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlayan MentalUP Eğitici Zeka Oyunları'nı da mutlaka inceleyin. TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen MentalUP, çocukların bilişsel becerilerini geliştiren, pedagog onaylı bir uygulamadır. Oyun ve gelişimi bir arada sunarak, teknolojiyi faydalı yönde kullanmayı sağlar.

MentalUP’ı Uygulamasına Git

Biliyorsunuz, Corona (COVID -19) kapımızın dibine kadar geldi. Bu tür salgın hastalıklara önlem almak maksadıyla çocukların eğitimleri, uzaktan eğitim ya da evden eğitim yoluyla sağlanmaya başlandı. Bazı öğrenci ya da velilerin okul dışında herhangi bir yerde alınacak eğitimin yeterli olmayacağına dair kati bir inancı olsa da unutulmaz Hababam Sınıfı'nın değerli eğitimcisi Mahmut Hoca'nın bir sözünü hatırlatmak isteriz:

“Okul sadece dört yanı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”

Uzaktan Eğitim ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Milyonlarca öğrenci ve veli, uzaktan eğitimle ilgili yeterli bilgiye sahip değil ve akıllarda onlarca soru işareti var. Evden eğitim sürecine başlayan öğrencilerin hangi dersleri alacağı, ders ve teneffüs süreleri, uzaktan eğitim takvimi, derslerin nasıl izlenebileceği gibi onlarca sorunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

 1. Uzaktan Eğitimde Ders İşlenişi Nasıl Olacak?
  İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki ders programları yenilikçi biçimde düzenlenerek EBA uygulaması/web sitesi ve TRT üzerinden sağlanacak. Derslere ait videoların yayın akışı MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) üzerinden paylaşılacak ve öğrenciler dilerse anlamadıkları ya da kaçırdıkları dersleri tekrar izleyebilecek.
 2. Dersler ve Teneffüsler Kaç Dakika?
  Dersler 20 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak.
 3. Yoklama Var mı?
  Herhangi bir yoklama alınmayacak. Öğrencinin katılmadığı dersler, devamsızlığına etki etmeyecek.
 4. Sınav ya da Not Verme Nasıl Olacak?
  Uzaktan eğitim süreci boyunca hiçbir sınav yapılmayacak ve öğrencilere not verilmeyecek.
 5. Öğretmene Soru Sorulabilir mi?
  Her öğrenci, kendi dersinin öğretmeni ile eba.gov.tr adresinde bulunan grubundan iletişim kurabilir.

Evden Eğitim Sürecinde Anne-Babalar Ne Yapmalı?

Bu hassas süreçte, anne-babalara büyük görev düşüyor. Zaten çocuklarının eğitimlerini dikkatlice takip eden ebeveynler olarak, evde eğitim sürecinde biraz daha özenli ve hatta bazen fedakar olmanız gerekebilir.

 • Çocukların eğitim süreçlerini ve derslerini takip etmeli, ödevlerini kontrol etmelisiniz.
 • Ders esnasında çocuklara sessiz bir ortam sağlamalısınız.
 • Bu sürecin tamamında, çocukların beslenmelerine dikkat etmelisiniz.
 • Gerek görürseniz, çocukla birlikte dersleri tekrar etmekten kaçınmamalısınız.
 • Araştırmalara göre kitap okuyan çocuklar hem okulda hem de hayatta, okumayanlara göre daha başarılı oluyorlar. Sürecin daha keyifli hale gelmesi ve desteklenmesi için birlikte kitap okuyabilir, çocuk filmleri ya da animasyonlar izleyebilirsiniz. Aşağıdaki önerileri mutlaka dikkate alın:
 • Öğrenme deneyimini daha kolay ve keyifli hale getirmek için eğitici zeka oyunları oynayabilirsiniz. Pedagog onaylı MentalUP'ı ücretsiz deneyebilirsiniz.
 • Çabuk sıkılan çocuklarla birlikte evde yapılabilecek aktiviteleri değerlendirebilir ve birlikte eğlenmenin yollarını bulabilirsiniz. Şu yazımızda, evde ailece yapılabilecek etkinlikleri paylaştık: Evde Oynanabilecek Oyunlar ve Aktiviteler

EBA Nedir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA’nın açılımı Eğitim Bilişim Ağı’dır ve Millî Eğitim Bakanlığı’nca geliştirilmiştir. Halihazırda şifreleri olan öğrenciler, şifrelerini girdikten sonra EBA'yı kullanabiliyordu. Şifresi olmayan öğrencilerin velilerinin telefonlarına ise şifreleri mesaj olarak gönderildi.

Evde İnterneti Olmayanlar Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacak?

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin birincil olarak TRT EBA TV'yi kullanmaları ve dolayısıyla televizyon üzerinden dersleri takip etmeleri isteniyor. Anlaşılmayan ya da kaçırılan dersler için tekrar yaparken ise EBA'yı kullanmaları gerekiyor. Bu süreçte interneti olmayan öğrenciler için bütün telefon operatörlerinden 8 GB ücretsiz internet hakkı tanımlandı.

evde eğitim

EBA TV Yayın Akışını Nasıl Öğrenirim?

Yayın akışı ve ders programı için eba.gov.tr adresinden ya da TRT'nin internet sitesinden bilgi edinmek mümkün. Bu adreslerde hem günlük hem de haftalık olarak yayın akışı paylaşılıyor. Öğrenciler, bu siteler vasıtasıyla hem derslerin saatlerine hem de tekrar derslerinin saatlerine ulaşabilirler.

Uzaktan Eğitimi Desteklemek için Online Oyunlar

Öğrencilerin, bu süreçte öncelikli olarak uzaktan eğitim yolculuklarını başarıyla tamamlamaları çok önemli. Evde alınan eğitimleri pekiştirmek ve öğrenme deneyimini kalıcı hale getirmek için ise zeka becerilerinin gelişimine yatırım yapılmalı. Online eğitim alan çocukların zeka becerilerini güçlendirmek için MentalUP’ı incelemeyi ve aşağıdaki oyunları ücretsiz denemeyi unutmayın.

Yüz tanıma zeka oyunu

Bu oyun, çocukların görsel zeka, görsel hafıza ve planlama becerilerinin gelişimine katkı sağlıyor..

Şeker kapmaca zeka oyunu

Şeker Kapmaca zeka oyunu, hızlı düşünme, karar verme ve sayı sayma becerilerini geliştirir.

Kaçan top görsel zeka oyunu

Bu zeka oyunu, çocukların görsel takip, sürdürülebilir dikkat ve görsel hafıza becerilerini geliştirir.

Gözümden kaçmaz zeka oyunu

Gözümden kaçmaz oyunu, çocukların; görsel dikkat ve kıyaslama becerilerinin gelişimine destek olur.