OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

ANA SAYFA / BLOG / Okullar Ne Zaman Açılıyor?
Son Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019

2019 GÜNCEL HABER:

2019 – 2020 eğitim öğretim yılının birinci döneminde tatilin son günü: 08.09.2019 Pazar. Bu tarihten sonra yani 09.09.2019 Pazartesi günü okullar açılıyor.

Birinci sınıflar için ise ders zili 1 hafta önce; yani 2 Eylül Pazartesi günü çalacak.

Ara tatil ne zaman? Kaç gün?

Bu seneki düzenlemeye göre 18 - 22 Kasım tarihleri arasında ilk ara tatil verilecek. 23 ve 24 Kasım’ın hafta sonu olması sebebiyle öğrenciler 1 haftalık bir ara tatil yapacak.

Yarıyıl tatili ne zaman?

Yarıyıl tatili 20 Ocak 2020’de başlıyor ve 31 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. Hafta sonu da tatil olduğundan öğrenciler tam 14 günlük bir yarıyıl tatili yapacaklar.

Peki, ikinci dönem için okullar ne zaman açılacak?

İkinci dönem okulların açılış tarihi: 03.02.2020 Pazartesi günü okulun ikinci dönemi başlıyor.

Anneler, Babalar Dikkat!

Eğitim-öğretim döneminde çocuğunuzun zinde kalmasını sağlayacak, derslerine katkı yapacak, zihinsel becerilerini geliştirecek ve onları çok eğlendirecek MentalUP Eğitsel Oyunları incelemeyi unutmayın!

MentalUP Eğitici Zeka Oyunları: Şimdi Deneyin!

2019-2020 Eğitim ve öğretim dönemi için okulların açılış tarihi MEB tarafından açıklandı. Bu tarihe göre; anneler, babalar, eğitmenler ve öğrenciler; eğitim dönemine dair planlarını netleştirmeye başladı. Özellikle, yaz tatilinde memlekete veya tatil bölgelerine giderek şehir dışına çıkan aileler için bu soru önemliydi. Okullar ne zaman açılıyor? İşte, yaz tatilinden dönüş programlarını veya yeni eğitim dönemine hazırlık planlarını yapan aileler için 2019-2020 eğitim döneminin başlama tarihi:

okullar ne zaman açılıyor

Eğitim-öğretim dönemi boyunca çocuğunuzun zinde kalmasını sağlayacak, zihinsel becerilerini geliştirecek, ders başarısına katkı sağlayacak ve onları çok eğlendirecek MentalUP Eğitsel Oyunları incelemeyi unutmayın!

MentalUP Akıl Oyunları: Şimdi Deneyin!

OKULLARIN AÇILIŞ TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın resmi web sitesinde ilan ettiği 2019-2020 okulların açılış tarihi şu şekilde:

 • 2019-2020 Birinci Dönem Başlangıç Tarihi: 09.09.2019 Pazartesi günü. Birinci sınıflar 1 hafta önce başlayacak. 02.09.2019 Pazartesi günü
 • 2019-2020 Birinci Dönem Ara Tatil Başlangıç Tarihi: 18.11.2019 Pazartesi günü.
 • 2019-2020 Birinci Dönem Ara Tatil Bitiş Tarihi: 24.11.2019 Pazar günü.
 • 2020 Yarıyıl Tatili Başlangıç Tarihi: 20.01.2020 Pazartesi günü.
 • 2020 İkinci Dönem Başlangıç Tarihi: 03.02.2020 Pazartesi günü.
 • 2020 İkinci Dönem Ara Tatil Başlangıç Tarihi: 06.04.2020 Pazartesi günü.
 • 2020 İkinci Dönem Ara Tatil Bitiş Tarihi: 12.04.2020 Pazar günü.
 • 2020 İkinci Dönem Bitiş (Yaz Tatili Başlangıç) Tarihi: 19.06.2020 Cuma günü.

Yazının devamında TATİL DÖNEMLERİNİ VERİMLİ DEĞERLENDİRMENİN YOLLARINI incelemeyi unutmayın. Yukarıdaki listede 2019-2020 okullar ne zaman açılacak ve ne zaman bitecek ayrı ayrı belirttik. Peki, ilkokul kayıtları ne zaman yapılıyor?

İLKOKUL KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

“Çocuğum ne zaman okula başlayacak?” sorusunun cevabını alttaki kısımdan okuyabilirsiniz:

 • 2015 doğumlu ve 48-53 ay arasında ise ana sınıfına,
 • 2015 doğumlu ve 54-56 ay arasında ise zorunlu ana sınıfına,
 • 2014 doğumlu ve 57-59 ay arasında ise zorunlu ana sınıfına,
 • 2014 doğumlu ve 60-65 ay arasında ise isteğe bağlı olarak 1. sınıfa ya da zorunlu olarak ana sınıfına,
 • 2014 doğumlu ve 66-68 ay (69 aya yükseltilmesi bekleniyor.) arasında ise 1. sınıfa (veli isterse dilekçe vererek 1 yıl erteleyebilir.) ya da zorunlu ana sınıfına,
 • 2013 doğumlu ve 69-71 ay (72 aya yükseltilmesi bekleniyor.)arasında ise zorunlu 1. sınıfa (veli isterse raporla 1 yıl erteleyebilir.)
 • 2013 doğumlu ve 72 ay ve üstünde ise zorunlu olarak 1. sınıfa başlatılır.

İlkokul kayıtları ise sisteme otomatik düşecek. Yani, aileler bu konuda ekstra bir işlem yapmak zorunda değiller. Kaydın gerçekleşeceği okula çocuğunuzun kimliğini götürmeniz yeterli olacak. Durum böyle olunca ilkokul kayıtları ne zaman sorusu yerini, hangi okul ve nasıl sorusuna bırakıyor.

Çocuğunuzun hangi okula kayıt olacağını da sistem belirliyor. Sizin adınıza seçilen okul ise nüfusa kayıtlı olduğunuz ikamet bilgilerinize göre belirleniyor. Çocuğunun hangi okula kayıt edildiğini sorgulamak isteyenler, e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden sorgulama yapabiliyorlar.

İlkokul birinci sınıfa başlayacak çocuklar için okullar ne zaman açılıyor?

Esasen okulların açılış tarihi, ilkokul 1.sınıf öğrencileri için farklılık göstermiyor fakat 1 hafta alıştırma süreci var. Buna göre, 9 Eylül Pazartesi günü okula başlaması gereken 1.sınıf öğrencileri, 2 Eylül Pazartesi günü itibariyle, alıştırma amaçlı okula gitmeli. Özetle, “okullar ne zaman açılacak?” sorusuna, birinci sınıflar için 2 Eylül 2019; ikinci sınıf ve üstü için 9 Eylül 2019 demek daha doğru olur.

ANNE BABALAR DİKKAT! OKUL VE TATİL DÖNEMLERİNİ VERİMLİ DEĞERLENDİRMENİN EN İYİ YOLU BU:

Öncelikle tatillerin gerçekten tatil olması gerektiğini unutmamak gerekir. Çocukların dinlenme ve deşarj olma ihtiyaçlarını da aklınızda bulundurun. Elbette, tatil süresince derslerden kopmamak ve okuldan soğumamak da gerekiyor.

Çocuklar okul dönemlerinde olduğu gibi tatillerde de, hem eğlenmeli hem de gelişimlerine devam etmeli.

Çocukların dikkat, hafıza, analitik düşünme becerilerini geliştirerek okul başarılarını destekleyen eğlenceli bir uygulama kullanabilirsiniz.

Örnek: MentalUP Eğitici Oyunlar uygulaması çocukları hem eğlendirir hem de okul başarılarını artırır. Dolayısıyla eğlence ve gelişim imkanını bir arada sunar; zinde kalmalarını sağlar. MentalUP’ı deneyin.

İŞTE TATİL VE EĞİTİM DÖNEMLERİNİ VERİMLİ GEÇİRMENİN YOLLARI | UZMAN TAVSİYELERİ

1. Spor, Sanat ve Kültürel Faaliyetlere Yönlendirin:

Okullar ne zaman açılıyor araştırmaları yapan ailelerin bir kısmı, çocuklarını kayıt ettirecekleri yaz etkinlikleri/kursların tarihlerini netleştirmek için yapıyorlar. Bu çok doğru bir tercih olacaktır çünkü uzmanlar, okul ve tatil dönemlerini verimli geçirmenin yollarını paylaşırken spor, sanat etkinliklerinin altını önemle çiziyorlar. Spor, sanat ve kültürel faaliyetler çocuklar için hem eğlenceli, hem de gelişim açısından faydalıdır.

Genel kültür, güzel ahlak, beden sağlığı, akıl sağlığı ve sosyal kazanımlar açısından çocuğunuzu sevebileceği alanlara yönlendirin. Bazı çocuklar resim kurslarına, bazıları yüzme eğitimlerine bazıları savunma sporlarına vakit ayırmak istiyor. Futbol, basketbol, tenis gibi aklınıza gelebilecek onlarca alternatif var. Önemli olan çocuğunuzun hangisinden keyif alacağıdır.

2. Ödüllendirin: Çocuklarınızı geçmiş dönem başarıları için ödüllendirin ancak kontrolü de kaybetmeyin. İyi bir karne hediyesi ya da ders başarısı ile başlayan ödüllendirme motivasyonları, sözlü tebrik etme ve ara sıra övgüde bulunma gibi ufak motivatörlerle devam edebilir. Takdir edilmek, çocukların motivasyonunu artırır ve yeni eğitim-öğretim dönemine başlamak için daha istekli olurlar.

3. Yargılamayın: Yaz tatili gelmiştir ve karneler çoktan alınmıştır. Bu saatten sonra geçmiş başarısızlıkları yargılamanın önemi kalmamıştır. Bu yüzden düşük karne notlarına takılı kalıp sürekli çocuğunuzu yargılamayın. Uzmanlar, bu davranışın çocuğu okuldan soğutacak bir davranış olduğunu belirtiyor. Bunun yerine, bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi başarılarına odaklanın ve motive edin. Çocuğunuz “okullar ne zaman açılıyor” sorusunu, ne kadar vakti kaldığını öğrenmek üzere değil; olumlu bir heyecanla sormalı.

4. Kitap Okumak Unutulmamalı: Kitapların önemini uzunca tartışmaya gerek yok ancak kitap okumanın bilgi birikimiyle beraber sağ-sol beyin gelişimini destekleyen bir aksiyon olduğunu hatırlatalım. Uzmanlar, kitap okuma saati belirlemenin etkili olduğunu söylüyorlar. Kitap okuma saatlerinde anne babaların da kitap okuyarak örnek oluşturması önemli bir ayrıntı. Her yaş grubu için uygun tatil kitabı seçenekleri mevcut. Tatil kitaplarını araştırmanızı öneririz.

5. Geçmiş Dönemin Zayıflıklarını Telafi Edin: Çocuğunuz matematik dersinde başarılı ama Türkçe dersinde başarısız olmuş olabilir. Bu durumda yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlanırken okulların açılış tarihine kadar ve hatta okullar devam ederken çeşitli sözel zeka egzersizleri yapılabilir. Çocuklarınıza eksik kaldığı konuları öğretin ve sözel zeka gelişimini destekleyecek egzersizler yaptırın.

ÖNEMLİ!

Çocukların sözel-görsel-sayısal zeka gelişimlerini destekleyen MentalUP Akıl Oyunları ’ndan yardım alabilirsiniz.

MentalUP Akıl Oyunları: Şimdi Deneyin!

Bu yazıda, 2019-2020 okullar ne zaman açılacak, ilkokul kayıtları nasıl yapılıyor sorularının yanıtlarını verdik. Ayrıca tatil ve okul dönemlerini verimli değerlendirme hakkında bilgiler paylaştık. Çocukların zihinsel becerilerini geliştirme, çocuk sağlığı ve okul başarılarını destekleme hakkında yeni yazılar paylaşacağız. Blog sayfamızı takip edin.