DİKKAT GÜÇLENDİRME SETİ

ANA SAYFA / BLOG / Dikkat Güçlendirme Seti
Son Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019

Bazı çocuklar öğrenirken, ev ödevlerini yaparken, yazı yazarken veya boyama gibi eğlenceli uğraşlarla ilgilenirken bile odaklanma sorunu yaşayabilirler. Odaklanma süresi yaşıtlarına oranla kısa olabilir veya yapmaları gereken işe yeterince dikkatlerini veremeyebilirler.

Bu gibi dikkat sorunları çocukların kendisi için halihazırda büyük bir problemken, ebeveynler için de korkulu bir kaygı sürecinin başlangıç çizgisi olabilir. Çocuğunuz odaklanamıyor, dikkati kolayca dağılıyor veya yapılan sıra tekrarlara rağmen istenen yanıt alınamıyor mu?

Bu gibi sorunlar ile karşı karşıyaysanız ya da çocuğunuzun dikkat ve odaklanma yeteneklerinin geliştirmenin yollarını arıyorsanız; dikkat geliştirme seti ve birçok ipucuna sayfanın devamından ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda dikkat eksikliği

DİKKAT GÜÇLENDİRME SETİ NEDİR?

Dikkat Güçlendirme Seti (DGS), içerisinde yer alan bir takım alıştırmalarla çocuğunuzun odaklanma kabiliyetini geliştirmeyi hedefleyen basılı ve materyal destekli eğitim setleridir. Basılı setlerin dışında ayrıca interaktif dikkat güçlendirme uygulama ve setleri de mevcuttur.

Basılı ve materyal destekli eğitim setleri dışında MentalUP gibi interaktif setleri değerlendirebilirsiniz. MentalUP dikkat güçlendirme alıştırmalarının tamamını interatkif bir ortam üzerinden ses, görüntü ve animasyon şeklinde sunuyor.

MentalUP’ın Dijital ve İnteraktif Dikkat Güçlendirme Alıştırmalarına Ulaşmak için Tıklayın

Dikkat güçlendirme kitabı olarak da tanımlayabileceğimiz bu setler, içerisinde yer alan; IQ soruları, dikkat testleri, matrisler, örüntüler, rakam ve kelime temelli bulmacalar, tangramlar ve dikkate yönelik alıştırmalarla kişinin bilişsel yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflenir.

Uzmanların görüşüne göre; 4 ila 5 yaş arası çocukların bir etkinliğe odaklanma süresinin 2 - 5 dakika arasında olması bekleniyor. Daha büyük çocuklarda ise dikkat ve odaklanma süresinin 4 - 20 dakika aralığında olması normal kabul ediliyor.

Elbette dikkat süresi ve yoğunluğu yapılan aktivitenin çocuk tarafından “ilgi çekici" bulunmasıyla doğru orantılı. Yani, çocuğunuzdaki dikkat eksikliği genel bir eksiklik olmayıp, sadece ilgi duymadığı bir alanda odaklanmaya çalışmasından kaynaklanıyor olabilir.

DİKKAT GÜÇLENDİRME SETLERİNİN İÇERİĞİ NEDİR?

Dikkat Güçlendirme Seti

Kitap seti olarak satılan DGS’lerde set içeriği seçilen yaş grubuna göre farklılık gösteriyor. Dikkat güçlendirme setleri 3 yaştan başlayarak 12 yaşa kadar bulunabiliyor. Her set kendi içerisinde farklı zorluk veya içerik seviyelerine sahip olacak şekilde hazırlanıyor.

Dikkat güçlendirme seti satın almak isteyen ebeveyn ve çocuklar için bu setlerin içeriği hayli önemli. Piyasada farklı yayıncılar tarafından satılan DGS setlerinin bazıları sadece kitap seti olarak satılırken, bazı setlerde alıştırmaları desteklemeye yönelik ek materyaller de set içeriğine dahil ediliyor. Bazı setlerde ise dikkat geliştirme seti kitap olarak satılırken, ayrıca eğitici materyallerin farklı bir paket halinde satın alınması gerekiyor.

Dikkat Güçlendirme Setlerinin Faydaları Neler?

Dikkat güçlendirme setlerinin temel amacı egzersizler yardımıyla çocuğunuzun bilişsel becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda DGS setlerinin çocuğunuza olası faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anlama, algılama, kavrama gibi yeteneklerin geliştirilmesi
 • Görsel, sözel ve sayısal alıştırmalar ile bilişsel yeteneklerin geliştirilmesi
 • Dikkat ve odaklanma sürelerinin arttırılması
 • Parçalar ve bütünün arasındaki ilişkileri kavrama; bu ilişkilerden çıkarım yapma ve yorumlama becerisinin geliştirilmesi
 • Görsel ve işitsel dikkatin arttırılması
 • Sorun çözme ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşma alışkanlığının kazandırılması

NOT: Çocuğunuzun dikkat seviyesi yaptığı işin eğlenceli olmasıyla doğru orantılıdır. DGS setleri interaktif kaynaklar olmadığından çocuklar için bazen ödev veya ek bir sorumluluk olarak algılanabiliyor. MentalUP, bu problemi ortadan kaldırmak için egzersizlerin tamamını oyunlaştırarak kısa sürede milyonlarca ailenin tercihi oldu. Çocuklar MentalUP Dikkat Geliştirme Oyunları'nı ek sorumluluk veya ödev gibi görmüyor; severek, eğlenerek yapıyorlar.

Alanında uzmanı çocuk gelişimcileri, doktorlar ve akademisyenler tarafından hazırlanan MentalUP, pedagojik ürün sertifikalıdır.

MentalUP alıştırmaların zorluğunu kişinin başarısına göre otomatik olarak belirler ve ebeveynlerin çocuklarının dikkat gelişimi raporunu günlük takip etmelerini sağlar. Günde sadece 25 dakikalık egzersizlerle dikkat becerisini geliştirmeyi hedefleyen MentalUP, 4 yaşından büyük tüm çocuk ve yetişkinlerin kullanımına uygundur.

Dikkat Güçlendirme Egzersizlerini Denemeye Hemen Başlayın!

DİKKAT GÜÇLENDİRME SETLERİ GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Dikkat güçlendirme setleri, yayıncıların uzmanlık alanlarına göre farklı bilimsel eğitim sistemlerini kullanılarak geliştirilmektedir. Teorik açıdan gayet başarılı bir yaklaşım olmasına karşın, bu setlerin dikkat eksikliğine tedavi olması beklenemez. Bu tür materyalleri, destekleyici olarak düşünmek gerekir.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da herhangi bir etkinliğe dikkatle odaklanması için etkinliğin eğlenceli olması gerekir. Tabletlerin ve akıllı cihazların; kısacası teknolojinin hakim olduğu günümüz dünyasında, kitaplar çocukların eğlence anlayışıyla her zaman örtüşmüyor.

Bir başka dezavantaj, okula giden çocukların ders ve eğitim kitaplarına karşı önyargılarıdır. Dikkat becerisini geliştirmek istenen çocuklarda dikkat güçlendirme setleri verimli olurken, dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocukların ise bu kitaplardan faydalanması daha zorlayıcı olabilir.

Dikkat güçlendirme yöntemleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite hakkında faydalı bilgiler bu Facebook grubunda paylaşılıyor. Sen de katıl!

DİKKAT GÜÇLENDİRME SETİ SEÇİMİ NASIL YAPILIR? HANGİSİNİ SEÇMELİSİNİZ?

Çocuğunuzun bu tarz setlerle kendini geliştirebileceğini düşünüyorsanız, maksimum verimi elde etmek adına araştırmanıza fazladan birkaç dakika eklemenizde fayda var. Çocuğunuz için en iyi dikkat güçlendirme setini seçerken, aşağıdaki kriterleri gözden geçirmeyi unutmayın:

 • Seçtiğiniz setin çocuğunuzun yaşına uygun olduğundan emin olun. Dikkat güçlendirme setleri 3 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için uygundur.
 • Setin uzman bir kaynak tarafından hazırlanmış ve bilimsel esaslara dayanıyor olmasını gözetin.
 • Mümkünse pedagoglar tarafından incelenmiş ve pedagojik ürün sertifikasına sahip materyalleri tercih edin.
 • Çocuğunuzun eğitim setleri ve kitaplara olan ilgi ölçeğini göz önüne alın. DGS setleri birer sihirli değnek değildir. Çocuğunuz bu setleri yeterince eğlenceli ve sürükleyici bulmazsa verim alamayabilirsiniz.
 • “Dikkat güçlendirme seti 3 yaş yorum” gibi uzun kuyruklu aramalar yaparak, seti daha önceden kullanan ve yorum yapan ebeveynlerin görüşlerinden faydalanın.
 • Setlerin paket içeriğini satın alma kararınızdan önce detaylı biçimde inceleyin. Açıklama satırlarını gözden geçirin ve içerik olarak hangi materyallerin sunulduğunu, hangisini daha sonradan satın almak zorunda kalacağınızı öğrenin.

DGS Setleri Olmadan Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 10 Püf Noktası!

Dikkat Eksikliği Tavsiyeleri

Dikkat ve odaklanma gibi bilişsel yetenekleri geliştirmek için egzersizlerin gerekliliği tartışılamaz. Yine de bazen “ufak tefek” göründüğü için yapılan ihmalkarlıklar, çocukların dikkat potansiyelini tam anlamıyla kullanamamalarına neden olabilir. DGS setleri dışında çocuğunuzun dikkat eksikliğini gidermek istiyorsanız, işte her ebeveynin faydalanabileceği 10 ipucu:

01 - Dikkat dağıtıcıların olmadığı bir ortam geliştirin

Her çocuk için sessiz bir ortamın ideal olduğunu iddia edemeyiz. Bazı çocuklar çıt çıkmayan ortamlarda dikkatlerini rahatça toplarken, bazıları kendini yalnız hissetmediği hafif gürültülü ortamlarda dikkatlerini daha iyi kullanabilirler.

 • Ambiyans: Yumuşak ve enstrümantal müzikler bazen harikalar başarabilir. Tamamen sessiz bir ortam çocuğunuzun kendini ıssız bir mağarada hissetmesine neden oluyorsa Beethoven’dan bir dokunuş harika olacaktır.
 • Dikkat dağıtıcılar: Salondan gelen televizyonun sesi, pencerelerden gelen sokak gürültüsü vb. sesler kimi insanların dikkatini kolayca dağıtabilir. Bu dikkat dağıtıcıların çalışma ortamından uzakta olduğuna emin olun.
 • Erişilebilir materyaller: Çocuğunuza lazım olabilecek tüm materyallerin çalışmaya başlamadan önce yakınına almasını sağlayın. Ev ödevini yaparken ihtiyaç duyabileceği tüm kitapların, defterlerin ve diğer gereçlerin yakınında olması, tekrardan ayağa kalkma ve dikkatinin dağılmasını engelleme konusunda faydalı olabilir.

Tavsiye: Öğrenme biçimleri hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, öğrenmenin en etkin biçimleri ve ipuçlarını öğrenebileceğiniz aşağıdaki sayfaya göz atabilirsiniz.

En İyi 3 Öğrenme Stili ve Ders Çalışma İpuçları

02 - Sağlıklı beslendiğinden emin olun

“Ne yerseniz, O’sunuz.” aynı şekilde çocuğunuz da ne yerse O’dur. Sağlıklı beslenme dikkat ve konsantrasyon gücü ile doğrudan bağlantılıdır. Bazı faydalı besinler dikkat ve konsantrasyon gücünü destekler.

Sağlıklı Besinler

Şeker açısından zengin içerikli gıdalardan kaçınmaya çalışın. Protein açısından zengin besinler olan et ve yumurtayı ise çocuğunuzun bolca tüketmesini sağlayın.

 • Kafein: Birçok araştırma verisine göre, çocuklar enerji içecekleri ve gazlı içeceklerle yoğun miktarda kafein tüketiyor. İlk aşamada enerji açısından faydalı bir madde olan kafein, uzun vadede sağlıksız bir besine dönüşüyor ve enerji seviyesinde kırılmalara neden oluyor.
 • Yeşil Besinler: Kahvaltı öğününde tüketilen yeşil besinler, kavrama gücünü destekliyor. Uzmanlar çocukların bolca yeşillik tüketmesini, öğünlerinin meyvelerle desteklemesini tavsiye ediyor.
03 - İdeal rutini oluşturun ve takip edin

Rutinlerin sıkıcı olduğu her zaman doğru değildir; özellikle söz konusu olan hayata tüm donanımıyla hazırlanmakta olan bir çocuksa. Çocuğunuzun gün içinde yapacaklarını başarılı bir rutine dönüştürmek ve alışmasını sağlamak sıkıcı değil, faydalıdır.

Bir rutine alışmak ona sonraki yıllarda birçok avantaj sunacak olmasının yanı sıra dikkat eksikliğini de gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin: Rutinine alışan bir çocuk, oyun vakti sona erdiğinde ders çalışması gerektiğini bilir. Bu rutin bir süre sonra beynin ne zaman eğlenip, ne zaman eğitim göreceğine kendini alıştırmasını sağlar.

Rutin sayesinde oyun oynadıktan sonra ders çalışması gerektiğinin farkında olan çocuk, dikkatini çabucak toplayıp, rutinine kaldığı yerden devam edebilir.

04 - Şekerlemeler ve molalar konsantrasyonu arttırır

Birçok çocuk ancak güzel bir gece uykusundan sonra dikkatini tam manasıyla vermeye hazırdır. Günün erken saatlerinde kalkan bir çocuğun uzun süre konsantrasyonunu sağlaması kolay değildir.

Düzenli Uyku

Okuldan sonra yapılacak 20 dakikalık şekerleme uykusu ona ihtiyacı olan zihinsel ve fiziksel gücü verebilir. Kısa molalar çocukların dikkatini tekrar toplaması için gerekliliktir. Buna karşın tuvalet arası ve atıştırma aralarının ders çalışma veya öğrenim sürecinin arasına yerleştirilmesi sakıncalı olabilir.

İnsan beyni bir işin sıkıcı olduğunu düşündüğünde onu erteleme yoluna başvurur. Erteleme yapıldığında suçluluk duygusuyla karşı karşıya kalmamak için de genelde geçerli bahanelere ihtiyaç duyulur. Mesela tuvalete gitme ihtiyacı hissetmek gibi…

05 - Zeka oyunları ve dikkat oyunlarına şans tanıyın

Çocuklar oynayarak daha iyi öğrendiklerinden, eğitime biraz eğlence serpiştirmekte sakınca yok. Ders ve sıradan egzersizler çocukların dikkatini çekmeyi başaramayabilirler. Oysa her çocuk oyunlara ilgi duyar.

NOT:Zeka ve dikkat oyunlarıyla çocuklarınızın bilişsel becerilerini geliştirme fırsatını büyük bir eğlenceye dönüştürebilirsiniz! Günde sadece 25 dakikalık eğlenceli egzersizlerle dikkat potansiyelini ve zeka becerilerini geliştirmek için MentalUP’ın dikkat oyunlarına göz atmayı unutmayın.

MentalUP’ın dikkat egzersizlerini denemek için tıklayın!

06 - Büyük işleri küçük parçalara dönüştürün

Büyük işler göz korkutucudur… Bir çocuktan tek seferde bütün üniteyi bitirmesini beklemek hayli güç bir iştir. Hedefiniz üniteyi bitirmek ise önce bu çalışmayı sayfalara hatta paragraflara bölün.

Planlamak

Bölümler küçük olduğunda ilerlemek daha kolaydır ve sürekli ilerlemek çocuk için ciddi bir motivasyon kaynağıdır. Büyük işleri küçük parçalara dönüştürmeyi çocuğunuza öğretmek, dikkat eksikliğinin yanı sıra onun büyük hedeflere bakış açısını da değiştirebilir.

“İşler asla zor değildir. Yeter ki onları küçük parçalara bölebilelim.” - Henry Ford

07- Çocuğunuzun öğrenme şeklini keşfedin!

Her çocuk farklı öğrenir. Bazıları bilgiyi sadece duymakla kolayca işlerken bazılarının dokunması veya onu deneyimlemesi gerekebilir. Çocuğunuzun dikkat eksikliğinin önemli nedenlerinden biri belki ona uygun öğrenme metotlarını denemiyor olmanız olabilir.

 • Görsel: Kimi çocuklar görsel eğitimlere daha rahat odaklanabilirler. Bu çocuklar görebildikleri şeyleri yazdıkları veya dinledikleri bilgilerden daha iyi deneyimleyebilirler.
 • Kart alıştırmaları: Çocuğunuz yeni yeni okumayı ve yazmayı söküyorsa, kart alıştırmaları yardımıyla kolayca hecelemelerini ve yapılan sık tekrarlar sayesinde dikkat ve ilgi seviyesini arttırabilirsiniz.
 • Çizmek: Çocuklar bir şey öğrenirken öğrendikleri şeyi çizmelerini istemek, konuya ilişkin detayları görsel hale getirmesine, bu da; motor yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur.
 • Sesli Okuma: Müziğe yatkın çocuklar için sesler sandığınızdan önemlidir. Aynı materyali sesli okumak veya başka birinin okuduğunu dinlemek, kimi çocuklarda kolayca odaklanmanın sihirli anahtarıdır.
 • Devinduyumsal: Devinduyumsal çocukların bir şeyi deneyimlemesi için ona dokunması ve hissetmesi gerekir. Bu tarz bir çocuk güneş sistemini öğrenmeye çalışırken bir güneş sistemi maketine dokunduğunda öğrendiklerini kalıcı hale getirebilir.
08 - Daha iyi konsantrasyon için kısa süreli hedefler koyun

Bazen tek gereken işin belli bir süre içinde tamamlanması gerektiğini bilmektir. Örneğin çocuğunuza belirli sayıdaki sayfayı 20 dakikada okuması gerektiği gibi bir zaman sınırlaması getirebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Tavsiyeleri

Zaman sınırlaması olan insanlar derin odaklanmaya çalışır ve dikkatini farklı alanlara yöneltmek yerine doğrudan hedefe odaklanabilirler. Elbette bunun için başarılı bir ödül sistemi de geliştirmeniz gerekiyor.

09 - Ödül sistemi kurun

Ödül sistemi, teşvik etmek ve dikkatin tek bir alana yöneltilmesi adına faydalı olacaktır. Ödüllerinizin illa hazlara hitap etmesine gerek yok. Matematik dersini seven fakat İngilizce dersini sevmeyen bir çocuğa ödül olarak birkaç sayfa matematik problemli vermek de bir ödüldür.

Bu tarz ödüller çocuğunuzun dikkatinin başka alanlara çekilmesini engeller ve asıl odak noktasından kopmamasına yardımcı olur. Ödüller ancak asıl temdan ayrılmadığınızda başarılı bir motivasyon kaynağı olabilirler.

10 - Dikkat dağınıklığı için zaman tanıyın

Çocuklar doğası gereği enerjiktir ve dikkatleri zaman zaman dağılmaya yüz tutar. Bir sonraki zorlu sürece hazırlanmaları için onlara yeteri kadar dikkatini dağıtacakları fırsat tanınmalıdır.

Ders Çalışırken Dikkat Dağınıklığı

Yetişkinler dahil, hiç kimse dikkati dağılmadan uzun süre boyunca tek bir etkinliğe odaklanamaz. Zamanı geldiğinde dikkatini doğru noktaya odaklaması için kısa süreliğine ona dikkat dağınıklığı fırsatı tanımayı unutmayın.

5 8 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.