ÇOCUK GELİŞİM UZMANI NEDİR? ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI

ANA SAYFA / BLOG / Çocuk Gelişim Uzmanı Nedir? Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı

Okul öncesi eğitimi, çocukları okul hayatına hazırlama konusunda önemli bir süreçtir. Aynı zamanda ülkemizde, çalışan kadın sayısı arttıkça çocukların kreşe gönderilme oranı da artıyor. Bu nedenlerle eğitim kurumlarında görevlendirmek üzere, pedagojik formasyon eğitimi almış çocuk gelişim uzmanı ihtiyacı son yıllarda bir hayli arttı. Sadece anaokulu ve kreşler değil; hastanelerde, okullarda, özel kurumlarda ve danışmanlık birimlerinde çocuk gelişimi ve eğitimi alanında uzman kişiler görevlendirilmektedir.

Çocuk gelişim uzmani nedir

ÇOCUK GELİŞİMİ UZMANI NEDİR?

Çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerini inceleyen; dil, psikomotor ve duygusal gelişimlerini takip edip destekleyen uzmanlara çocuk gelişimi uzmanı denir. Çocuk gelişimi uzmanı ünvanına sahip olmak için üniversitelerin;

 • Çocuk Gelişimi - Önlisans
  (Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışamazlar. Özel eğitim kurumlarında, özel işletmelerde, eğitimci, rehber, danışman ve ebeveyn yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.)
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi - Lisans
  (Pegagojik formasyon eğitiminden sonra KPSS’den yeterli puanı almaları durumunda kamu kurumlarında çalışabilirler.)
 • Okul Öncesi Öğretmenliği - Lisans
  (Pegagojik formasyon eğitiminden sonra KPSS’den yeterli puanı almaları durumunda kamu kurumlarında çalışabilirler.)

Bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Mesleki ve Anadolu teknik liselerinin çocuk gelişimi ve eğitimi alanından mezun olanlar, çocuk gelişimi önlisans programına sınavsız geçiş başvurusu yapabilirler.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

 • Ailelere çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında danışmanlık yapar,
 • Beyin gelişimi testleri uygular,
 • Dikkat ve zeka testi gibi zihinsel beceri testleri uygular,
 • Çocuklarda uyum problemlerini inceler, yardım ve yönlendirme yapar,
 • Davranış bozukluğu ve psikolojik problemleri olan çocuğa oyun terapisi uygulayabilir,
 • Yeni doğanda olabilecek sorunlar hakkında izlenim ve yönlendirme yapar,
 • Çocuk gelişim uzmanı, öğrenme güçlüğü olan çocuklara özel eğitim programı hazırlayabilir,
 • Yeme-içme ve uyku düzeni sağlamak için aile veya çocuğa yardım eder,
 • Çocuğun yaşına ve gelişim özelliklerine uygun oyuncak seçimi yapar,
 • Ergen psikolojisi hakkında ailelere danışmanlık yapar,
 • Çocukların fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesini; aile, okul, sosyal çevre ilişkilerini sağlıklı yapılandırmasını sağlamak için gerekli tüm çalışmaları yaparlar.

Neden Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında Uzman Kişiler Tercih Edilmeli?

Çocuğunuza özel eğitim veya özel eğitim kurumu araştırırken dikkatli olmalısınız çünkü:

Çocuk gelişim uzmanları, çocukların yaşına uygun beceri ve davranışlara sahip olmaları için hem eğitimci hem de yönlendirici rol üstlenirler. Çocuk gelişimi dersleri ve çocuk psikolojisi konularına hâkimdirler. İşinin ehli bir çocuk gelişim uzmanı, eğitici oyunlar oynatma (uygulama) konusunda da oldukça donanımlıdır.

Çocuk gelişim uzmanı, çocuk için serbest zaman etkinlikleri düzenler. Uyku, beslenme ve oyun saati gibi periyodik tekrar eden aktiviteleri de sağlıklı bir şekilde yönetebilirler. Dolayısıyla, ebeveynler için iyi birer yardımcı rehberdirler. Örneğin, çocukların zeka gelişimi için bütün uzmanlar oyunların önemi üzerinde durur. Oyunların bir kısmı öğretici, bir kısmı ise zihinsel becerileri geliştirici etkiye sahiptir. Oyun oynamak çocukların motor becerilerini ve kas gelişimini de destekler. Oyun ile öğretme, oyunlaştırılmış eğitim başlı başına uzmanlık gerektirdiği için standart bir bakıcı yerine çocuk gelişim uzmanı tercih edilmelidir.

ÇOCUK GELİŞİMİ NEDİR?

Çocuklar, zihinsel ve fiziksel yönden hızla büyümektedir. Bu büyümenin sürekli yeni kazanımları beraberinde getirmesi ise gelişimdir.

Çocuk gelişimi bölümleri; çocukların gelişim süreçlerini en verimli şekilde planlayacak, yönetecek mesleki personelleri yetiştirmek için kurulmuştur. Çocuk gelişim uzmanı olmak için bir dizi eğitimlerden geçmiş olmak gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi Dersleri (Önlisans)

Çocuk gelişimi mezunları aşağıdaki derslerin sınavlarından başarılı olmuş, diploma almaya hak kazanmış kişilerdir. Aşağıdaki liste önlisans derslerini kapsamaktadır. Lisans öğrencileri ise daha kapsamlı eğitimler almaktadır. Listeyi incelediğinizde önlisans eğitiminin dahi ne kadar kapsamlı olduğunu fark edeceksiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dersi Aile Eğitimi Dersi Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Uygulama Dersi
Eğitimde Araç Gereç Geliştirme Dersi Çocuk ve Drama Eğitimi Dersi Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı Dersi
Çocuk Gelişimi Dersi Türk Dili Dersi Özel Gereksinimli Çocuklar ve Eğitimi
Çocuk ve Oyun Dersi Yabancı Dil Dersi Çocuk Edebiyatı ve Medya
Temel Matematik Dersi Çocukta Sanat ve Yaratıcılık Dersi Kaynaştırma Eğitimi
Meslek Etiği Dersi Çocuk ve Müzik Dersi Okul Öncesi Eğitimde Program Geliştirme
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersi Çocukla İletişim Dersi Seçmeli dersler

Çocuk gelişimi uzmanlarının öğretmenlik mesleğini yapabilmesi için pedagojik formasyon eğitimi almaları gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi Dersi

Çocukların gelişmesinde kurallı ve kuralsız birçok oyun seçeneği vardır. Herhangi bir materyal gerektirmeyen oyunlar olduğu gibi çeşitli oyuncaklarla oynana oyunlar da mevcut. Birçoğu, neredeyse her ebeveyn tarafından bilinen oyun ve oyuncak gruplarından oluşmaktadır. Hanoi kuleleri, tangram, mangala, rubik küpü şeklinde uzayan bir liste yapmak mümkün.

Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte teknolojinin çocuklar için faydalı olacak şekilde yapılandırılması mümkün oldu. Bu konuda yapılmış en iyi çalışma: Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve çocuk gelişim uzmanları tarafından geliştirilen MentalUP Çocuk Gelişim Oyunları’dır.

Doğa okulları, Okyanus koleji, Bahçeşehir koleji, Enka okulları, Final okulları ve daha birçok kurum MentalUP Çocuk Gelişim Oyunları’nı eğitim materyali olarak kullanmaktadır. MentalUP, bireysel kullanım için de uygundur. Hatta bireysel satın alma yapmadan önce 7 gün boyunca ÜCRETSİZ deneyebilirsiniz. Bu süreçte MentalUP, çocuğunuzun zeka potansiyeli hakkında önemli ipuçları verecektir.

MentalUP Çocuk Gelişimi Oyunları: Şimdi Deneyin