23 NİSAN ETKİNLİKLERİ VE HEDİYE ÖNERİLERİ | 2017

ANA SAYFA / BLOG / 23 Nisan Etkinlikleri Ve Hediye Önerileri | 2017
Son Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017

Her yıl takvimler Nisan ayının 23’ünü gösterdiğinde büyük bir coşku ile kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedir? Çocuklar için 23 Nisan’ın anlam ve önemi hakkında önemli bilgileri yazının sonunda paylaştık. Şimdi, 2017 yılı 23 Nisan günü için etkinlik, hediye önerileri, haberler ve genel bilgilerle devam edelim.

23 NİSAN ETKİNLİKLERİ NEREDE VE NE ZAMAN BAŞLIYOR?

23 Nisan

Bulunduğunuz bölgede okulların veya küçük organizasyon gruplarının yaptığı bölgesel etkinlikleri biliyor olduğunuzu tahmin ederek, daha kalabalık ve daha geniş çaplı etkinlikleri listeledik.

Başta TRT’nin çocuk şenliğinden bahsetmek gerekirse;

TRT ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği bu yıl 39. Kez kutlanacak. 2017 etkinlik takviminde ise en çok ilgi gören etkinlikler şu şekilde:

 • Nevşehir Avanos’ta yer alan Güray modern sanat müzesinde fotoğraflarla tarihi 23 Nisan sergisi açıldı. 18-26 Nisan tarihleri arasında gezilebilir.
 • Kapadokya kültür ve sanat merkezinde yapılan tören ile Nevşehir valiliği ve Belediye başkanlığı, etkinlik kapsamında 26 ülkeden çocukları (heyetleri) kabul etti. Dünya çocuklarına, Türk aileler tüm misafirperverlikleriyle ev sahipliği yapacak.
 • Ürgüp-Merkez, Cumhuriyet Meydanı’nda halka açık ülke gösterileri 20 Nisan tarihinde başlıyor.
 • Avanos-Merkez, Cumhuriyet Meydanı’nda halka açık ülke gösterileri ise 24 Nisan tarihinde başlıyor.
 • 19 Nisan’da Yusuf Güney konseri ve 25 Nisan’da Emre Aydın konseri yine TRT Çocuk Şenliği kapsamında Nevşehir’de gerçekleşecek.
 • Daha detaylı bilgi için: TRT 39.Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği

23 NİSAN ETKİNLİKLERİ İSTANBUL

Nüfus yoğunluğu göz önüne alınırsa İstanbul’da 23 Nisan etkinlikleri hakkında ayrıca bilgi vermek gerekir diye düşündük.

1

Borusan Contemporary tarafından düzenlenen “Atatürk Olmadan Önceki Mustafa” isimli etkinlik;

22 Nisan Cumartesi, Saat 14:00’da başlayacak.

Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470 Rumeli Hisarı Sarıyer/İstanbul.
Telefon: 0 (212) 393 52 00

2

Eyüp’te, Haliç etkinlik alanında 22-23 Nisan tarihlerinde Çocuk Sanat Festivali düzenlenecek. Festival kapsamında uçurtma, oyun, gösteri ve sanat etkinlikleri olacak.

22-23 Nisan, Saat 10:00-17:00

Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470 Rumeli Hisarı Sarıyer/İstanbul.
Telefon: 0 (212) 393 52 00

3

Rafadan Tayfa ile 23 Nisan Çekmeköy Çocuk Şenliği, 23 Nisan’da başlıyor. Oyun, gösteri, hediye, şişme oyun parkurları, sihirbaz gösterileri ve daha fazlası bu etkinlikte olacak.

23 Nisan 2017 Saat:10:00’da başlıyor.

Adres: Merkez Mahallesi, Piri Reis Caddesi, 34782 Çekmeköy/İstanbul.

4

Cevahir AVM’de “Çocuklara Her Gün Bayram” isimli etkinlikler 15 Nisan 2017’de başladı ve 30 Nisan’a kadar devam edecek. Etkinlikte, uzman eğitmenler eşliğinde eğitici ve eğlendirici aktiviteler yapılıyor.

Adres: Ömer Avni Mh., Büyükdere Cd. No:22, 34360 Şişli/İstanbul.

5

Büyükçekmece AKM Bedia Muvahhit Salonu’nda “Büyükçemeceli Çocuklar Bayramı Doyasıya Kutlarlar” başlığı ile etkinlikler düzenlenecek. Ahşap oyuncak atölyesinden, söyleşilere; çeşitli aktiviteler bu etkinlikte. 22 Nisan’da saat 09:00’da başlayacak etkinlikler 23 Nisan günü bitecek.

Adres: AKM Kültür ve sanat merkezi; Büyükçekmece, İstanbul.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Keyifli Vakit Geçirmeniz Dileğiyle…

23 NİSAN’DA ALINACAK EN ANLAMLI HEDİYELER | 2017

23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hediyesidir. Bir toplumun gelişmesi, ilerlemesi, kalkınması, kısacası: muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için yarının sahibi olacak çocukların bu bilince sahip olmaları gerekmektedir.

Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk

Dolayısıyla, 23 Nisan’ın çocuklara hediye edilmesi çok anlamlı bir mesaj taşımakta ve 23 Nisan’da alınacak hediyelerin de bu temaya uygun olması gerekmektedir diye düşündük. Bu düşünceyle bir tavsiye hediye listesi hazırladık:

1- Mangala: Bir tür strateji oyunu olan Mangala, Türkler tarafından bulunmuş ve tüm dünyada popüler olmuş oyundur. Mangala oyun seti, çocuğunuzun zeka gelişimini destekleyeceği gibi, 23 Nisan’ın anlam ve önemine yakışır bir hediye olacaktır.

Mangala hakkında daha detaylı bilgi almak için: Zeka Oyuncaklarını Gör

23 Nisan hediyesi mangala oyunu

2- MentalUP Zeka Oyunları: Çağımızın ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde geliştirilen; Türkiye’den tüm dünyaya yayılan, bilimsel ve eğlenceli zeka oyunları uygulamasıdır. Türk yazılım uzmanları ve pedagoji alanında uzman doktorlar tarafından TÜBİTAK desteği ile geliştirilen MentalUP’a tüm dünyada çocukların ilgisi büyük. Bu gurur hepimizin!

MentalUP hakkında daha detaylı bilgi almak için: MentalUP’ı İncele

23 nisanda en güzel hediye MentalUP

3- Çocuk Edebiyatı Kitapları: Kitap okumayı seven çocuklar için Türk yazarların, çocuk edebiyatına kazandırdığı efsane eserleri değerlendirebilirsiniz. Çocuğunuz için eğitici, öğretici ve bir o kadar da sürükleyici hediyelik kitaplardan bir kısmı aşağıdadır:

 • Hoşça kal küçük – Tarık Dursun K.
 • Bacaksız Kamyon Sürücüsü – Rıfat Ilgaz
 • Pullar Savaşı – Ülkü Tamer
 • Suna’nın Serçeleri – Gülten Dayıoğlu
 • Dondurmalı Sinema – Oktay Akbal
Çocuk edebiyatı kitapları

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NEDİR?

Mustafa Kemal Atatürk

23 Nisan: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız olan Mustafa Kemal Atatürk’ün başta “23 Nisan Bayramı” ilan edip, ardından çocuklara hediye ettiği gündür.

23 Nisan’ın bayram ilan edilmesinin sebebi: İlk millet meclisinin (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kuruluş tarihinin 23.04.1920 olmasıdır. Millet meclisinin kurulması, Türk halkının kendi iradesini simgeliyor; egemenliğini ilan ediyordu. Dolayısıyla, 23 Nisan günü çok anlamlı ve özel bir gündür.

23 Nisan gününün ilk kez bayram ilan edilmesi Atatürk’ün isteğiyle 1924 yılında gerçekleşmiştir. 1924 yılında sadece “23 Nisan Bayramı” olarak isimlendirilen bu özel gün, 1929 yılında çocuklara armağan edilmiştir. Yine bu tarihte ilk kez çocuk bayramı olarak kutlanmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünyada ayrıcalıklı kılan en önemli özellik: Bir ülke tarafından ilan edilmesine karşılık bütün dünya çocuklarına hediye edilmiş olmasıdır. Tüm dünyada kabul gören 23 Nisan çocuk bayramına her yıl dünyanın dört bir yanından katılım sağlanmaktadır.

"Çocuk yurdun temelidir."

Mustafa Kemal Atatürk

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Standartlaşan Etkinlikleri:

 • Diğer ülkelerden çocukların misafir olarak ağırlanması,
 • Resmi kurumlarda makamlara çocukların getirilmesi (sembolik),
 • Okul veya diğer kurumların çeşitli eğlence (kutlama) organizasyonları düzenlemesi,
 • Çocuklara hediyeler alınması şeklindedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

4.86 7 kişi
Puan Ver
Oylamanız alındı, teşekkür ederiz.